Zaprojektowanie dziecięcego pokoju nie jest proste. Najczęściej pokój dziecka jest najmniejszym pomieszczeniem w całym domu czy mieszkaniu. Z drugiej jednak strony wymaga wyposażenia funkcjonalnego, z którego maluch będzie korzystał w ramach codziennej aktywności. Eksperci potwierdzają, że idealny pokój dziecięcy podzielony jest na kilka stref: zabawy, nauki oraz wypoczynku. Stworzenie idealnych warunków do wszechstronnego rozwoju malucha jest naprawdę nie lada wyzwaniem.
Strefa zabawy w pokoju dziecka
Nie da się ukryć, że zabawki dziecka to główne akcesorium do spędzania wolnego czasu. Pamiętajmy także że zabawki mogą stanowić nie tylko doskonałą rozrywkę, ale być także czynnikiem, który wpływa na ich rozwój. Doskonałym przykładem mogą być przecież zabawki kreatywne czy zabawki Montessori. Warto zadbać więc o to, by strefa zabawy była przestronna, pozwalała na swobodną zabawę, kolorowa i pełna akcentów dekoracyjnych. To właśnie w tej strefie mogą zawisnąć plakaty do pokoju dziecka czy też inne dekoracje.
Strefa nauki
Strefa, w której dziecko będzie się uczyć, powinna być stworzona już w ramach kompletowania niezbędnych akcesoriów, jakie ma zawierać wyprawka dla przedszkolaka. To właśnie kilkulatek potrzebuje stoliczek edukacyjny do kreatywnych zabaw typu „zrób to sam” albo nawet biurko dla dziecka. W tej części dziecięcy pokoik powinien być stonowany, by nic nie rozpraszało malucha. Musi panować w nim dobre światło i spokój. Strefa nauki musi być znacznie oddzielona od części przeznaczonej do zabawy. To przecież tak ważne, by dziecko mogło zdobywać wiedzę i kolejne umiejętności w pełnym skupieniu.
Strefa snu
Sen dziecka musi być zdrowy, bezpieczny, regenerujący i spokojny. Aby tak było, konieczna jest organizacja kącika do spania. Łóżeczko dziecięce nie powinno znaleźć się tuż pod oknem ani przy wejściu do pokoju. Ta strefa powinna być oddalona zarówno od miejsca do nauki, jak i zabawy. W żadnym przypadku łóżko nie powinno stanowić miejsca do zabawy. W strefie relaksu ma być spokojnie, muszą dominować stonowane kolory i minimalna ilość dekoracji. To za to dobre miejsce na szafę z ubraniami. Jednym dekorem strefy spania powinna być kolorowa pościel dla dziecka. Łóżko ma być wygodne, z odpowiednimi zabezpieczeniami, zgodnie z wiekiem i etapem rozwoju malucha.
Praktyczne wskazówki – jak urządzać dziecięcy pokój
Konieczne jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na potrzeby mieszkańca takiego pokoju. Pod uwagę należy wziąć metraż całej przestrzeni oraz indywidualne preferencje. Zupełnie inaczej urządzony zostanie pokój dla rodzeństwa, pokój dla dziewczynki czy pokój dla chłopca. Znaczenie ma także wiek dziecka – iście praktyczny będzie pokój niemowlęcia, a kolorowa kraina zabawy zostanie stworzona w przestrzeni dla kilkulatka.
Im starsze jest dziecko, tym ma większe potrzeby, a akcesoria stanowiące wyposażenie pokoju są bardziej praktyczne. Niektóre są wręcz konieczne, by dziecko mogło sprawnie funkcjonować we własnych „czterech kątach”. Każde dziecko potrzebuje łóżeczko. Najmłodsi śpią w łóżeczku ze szczebelkami albo w kołysce, w pokoju może znaleźć się też bujak dla dziecka. Starsze dziecko potrzebuje już pojedyncze, większe łóżko, a rodzeństwo najczęściej ma to piętrowe. W przypadku uczniów konieczne jest biurko i dobre krzesło do biurka, wszyscy muszą posiadać przynajmniej jedną szafę na ubrania i inne akcesoria. Wyposażenie pokoju zależy również od indywidualnych preferencji malucha.
Co ważne, od mody ważniejsza jest jakość wyposażenia dziecięcego pokoju. Nie zaleca się nabywania używanych mebli, przede wszystkim łóżka i krzesła do biurka, ale szafa z tzw. drugiej ręki bądź samo biurko jest świetną opcją na generowanie oszczędności. Solidne meble mogą z powodzeniem służyć kolejnym pokoleniom. Najczęściej wybierane są te wykonane z naturalnego drewna. Dobrym pomysłem są też meble modułowe, które można modyfikować i montować, kompletując zestawy wedle potrzeb każdego dziecka.