zabawki montessori
fot. Pixabay.com

Wychowywanie oraz edukacja Montessori to coraz popularniejszy nurt, jaki jest stosowany w ramach wszechstronnego rozwoju dzieci. Okazuje się, że ta doskonała metoda wpływania na każde dziecko w sposób indywidualny przy rozwoju samodzielności każdej jednostki jest dzisiaj wykorzystywana w licznych placówkach przedszkolnych i szkołach. Filozofię Montessori doceniają także rodzice, którzy właśnie taki sposób edukacji swoich pociech podejmują w warunkach domowych.

filozofia montessori
fot. Pixabay.com

Pedagogika Montessori – na czym polega?

Maria Montessori przez blisko 50 lat obserwowała funkcjonowanie najmłodszych i ich środowisko. Stworzyła metodę, która wspierała dzieci w dążeniu do ich samodzielności z uwzględnieniem ich indywidualnych preferencji, możliwości, zainteresowań czy etapu rozwoju. Chodzi głównie o to, by stworzyć dziecku optymalne warunki do funkcjonowania, biorąc pod uwagę ich swobodną pracę na komfortowych warunkach.

W przedszkolach bardzo często w tym celu organizuje się specjalne zabawki Montessori, które dostarczają nie tylko rozrywkę, ale i edukują w szerokim spektrum. To głównie odpowiednio dobrane zabawki kreatywne, które wpływają na wszechstronny rozwój maluchów, uwzględniając małą motorykę, zdolności manualne, ale też te intelektualne. Istotną wykorzystywania wszelkich przedmiotów jest swobodny dostęp do nich. To przedszkolak czy uczeń samodzielnie wybiera, które zabawki dla dziecka chce w danym momencie wykorzystać i czego się uczyć. Dzięki temu nauka poprzez zabawę odbywa się w naturalnym otoczeniu bez jakiegokolwiek nacisku. Taka sprawdza się najlepiej, ponieważ przebiega przy pełnej akceptacji dziecka.

Zabawki Montessori – jakie wybierać?

Zabawki Montessori to zabawki edukacyjne, które mają rozwijać dziecko. Najczęściej oferuje się najmłodszym te, które pobudzają jego zmysły poprzez rozmaite bodźce. Co ciekawe, akcesoria Montessori nadają się już dla niemowląt, spokojnie może je zawierać wyprawka dla noworodka. Mamy tutaj na myśli grzechotki o różnych fakturach, pozytywki, doskonale sprawdza się też pierwsza zabawka – przytulanka. To rodzaj zabawek sensorycznych, które w przypadku najmłodszych oddziałują na zmysł dotyku.

Zabawki Montessori to też świetny pomysł na prezent na roczek czy prezent na chrzciny. Wymienia się tutaj kostki manipulacyjne, tablice manipulacyjne czy pierwsze układanki. Wszystkie mają pobudzać wyobraźnię, tak jak zabawki drewniane o prostej konstrukcji. Doskonałe są też wszelkie zabawki o różnej fakturze i kształtach – miękkie, twarde, z wypustkami, miłe w dotyku i te szorstkie, piszczące albo szeleszczące.

zabawki montessori
fot. Pixabay.com

Przy zastosowaniu zabawek Montessori doskonale idzie także nauka wśród starszaków, a nawet uczniów klas wczesnoszkolnych. Z powodzeniem filozofię Montessori udaje się wprowadzać w szkołach, w ramach nauki liczenia i czytania. Pomoce Montessori to przede wszystkim bezpieczne układanki, puzzle, zabawki „zrób to sam”, gry planszowe, liczmany. Przykładów można wymieniać naprawdę wiele.

Pedagogika Montessori może być realizowana z powodzeniem, ale tylko wtedy, gdy pedagodzy będą stosować podstawowe założenia tej metody. Należy zwracać uwagę na każdą jednostkę, nigdy nie traktować dzieci nawet w jednej grupie jako ogół. Co więcej, zachodzi konieczność obserwacji dziecka i jego otoczenia oraz podsuwać mu pomoce edukacyjne dla niego przyjazne. Nie można ingerować w wybory dziecka, musi mieć ono poczucie samodzielnych wyborów. Dorosły jest od tego, by kontrolować i podsuwać najmłodszym konieczne narzędzia, ale nigdy nie powinien ingerować w ramach ostatecznej decyzji. Wiadomo na pewno, że pomoce Montessori pełnią jednocześnie funkcję zabawek oraz akcesoriów edukacyjnych, a to właśnie nauka poprzez zabawę daje najlepsze rezultaty. Właśnie dlatego nurt Montessori cieszy się tak ogromną popularnością na całym świecie. Zaangażowani rodzice bez problemu będą potrafili wdrożyć tę filozofię w ramach codziennego funkcjonowania dziecka i jego należytej edukacji oraz rozwoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here