firma w niemczech

Polacy to przedsiębiorczy naród. Wie o tym praktycznie każdy, zaś szczególnie zapisaliśmy się w pamięci Niemiec, zakładając na terenie tego naszego zachodniego sąsiada rokrocznie kilkaset tysięcy nowych Gewerbe, czyli jednoosobowych firm. Kto to może zrobić, jakie są dokumenty wymagane do rejestracji i czy takie rozwiązanie ma w ogóle sens – o tym powie niniejszy artykuł.

Czym jest Gewerbe?

Otóż Gewerbe jest to typ działalności gospodarczej na terenie Niemiec. W języku potocznym stosuje się ją do określenia zarobkowej, jednoosobowej działalności gospodarczej, związanej z przemysłem, rzemiosłem lub handlem i usługami. Taka firma w Niemczech mysi być wykonywana na własny rachunek w sposób zorganizowany i ciągły.

Kto może założyć Gewerbe?

Tu praktycznie nie ma żadnych granic. Każdy, kto tylko ma jakiś pomysł na biznes, chce się realizować w wybranej przez siebie dziedzinie, ma ku temu możliwość. Należy jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że na terenie Niemiec podlegamy też od razu z marszu tamtejszemu prawu. A zatem założenie firmy w Niemczech wymaga nieco wytrwałości i determinacji – musimy bowiem poznać tamtejsze realia. Najlepiej jest, jeśli jakiś specjalista nam w tym pomoże!

Dokumenty potrzebne do rejestracji Gewerbe

Jak zarejestrować taką firmę? Oczywiście dwustronna kopia dowodu osobistego lub paszportu, a także pełnomocnictwo to absolutne fundamenty. Wymagany jest jednakże szereg innych dokumentów a są to: Polizeiliches Führungszeugnis (czyli zaświadczenie o niekaralności), zaświadczenie o wpisie do rejestru handlowego lub izby rzemieślniczej, koncesje, zezwolenia lub udokumentowane uprawnienia do wykonywania konkretnego zawodu, potwierdzenie zameldowania w Niemczech, umowa najmu lub akt własności lokalu przeznaczonego do prowadzenia działalności oraz na dodatek Freizügigkeitsbescheinigung (zaświadczenie o prawie do swobodnego przesiedlenia się).

Gewerbe w praktyce

Jak wygląda taka jednoosobowa działalność gospodarcza w Niemczech? Otóż na pewno wiąże się z tym duża odpowiedzialność. Sami ustalamy czas i grafik pracy, musimy znaleźć kontrahentów, opłacamy ubezpieczenie zdrowotne oraz podatki. Co ważne – każdy kto prowadzi firmę w Niemczech ma obowiązek złożenia deklaracji podatkowej!

Rozliczenie Gewerbe

Pamiętajmy jeszcze, że Niemcy to naprawdę bardzo obowiązkowy kraj, dlatego też warto zadbać o zgodne z prawem rozliczenie Gewerbe. Oczywiście potrzebne jest tu wiele dokumentów – dobrze, jeśli w zgromadzeniu tego pomoże nam specjalista. Rozliczenie musi nastąpić do 31 maja następnego roku!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here