slodycze dla dzieci
fot. Pixabay.com

Czy wiesz, że nawet 10% dzieci w wieku do trzech lat boryka się z nadwagą, a kolejnych 18% jest obarczonych ryzykiem pojawienia się nadmiernych kilogramów? Te dane są przerażające, jeśli weźmiemy pod uwagę tryb życia i codzienne funkcjonowanie najmłodszych. Powodem nadwagi, a nawet otyłości u dzieci jest nie tylko siedzący tryb życia i zbyt mała aktywność fizyczna, ale również zła dieta dziecka. Okazuje się, że w codziennym jadłospisie przeciętnego przedszkolaka funkcjonują słodycze. Nie zawsze są to zdrowe przekąski dla dziecka, a przecież z powodzeniem udaje się serwować maluchom pyszne, a jednocześnie zdrowe słodycze.

Zdrowe słodycze dla dziecka, czyli jakie?

Producenci popularnych słodyczy dla najmłodszych kuszą kolorowymi opakowaniami i nierzadko słodkim smakiem tychże produktów spożywczych. Okazuje się jednak, że w większości przypadków te nafaszerowane są cukrem, syropem glukozowo fruktozowym, barwnikami, aromatami, tłuszczami utwardzanymi czy słodzikami. Na opakowaniach znajdziemy całkowity skład, w którym nie brakuje rozmaitych „E”. Takie słodycze są szkodliwe dla dziecka, wpływają destrukcyjnie na jego układ pokarmowy i nerwowy.

Oczywiście, nigdy nie udaje się całkowicie wyeliminować słodkich produktów z menu dziecka, a popularne są już nawet słodycze dla niemowląt, u których rozpoczyna się właśnie rozszerzanie diety dziecka. Można je jednak z sukcesem ograniczać albo zastępować zdrowymi słodyczami.

zdrowe slodycze
fot. Pixabay.com

Idealnie sprawdzają się słodycze bez cukru albo z cukrem naturalnym. To między innymi słodycze z owoców. Dzisiaj bez problemu można kupić chociażby batoniki z musem owocowym czy żelki z sokiem owocowym, dzięki którym z powodzeniem udaje się przemycać owoce i warzywa do codziennej diety dziecka. Dzieci uwielbiają też chipsy, które w zdrowej formie mogą być serwowane w postaci suszonych owoców, na przykład jabłek. Inne suszone owoce mogą stanowić zresztą doskonałą przekąskę jako na przykład słodycze do szkoły.

Najzdrowsze słodycze powstają w domowej kuchni. Jeśli już chcemy zaserwować coś słodkiego maluchowi, możemy upiec ciasto ze zdrowej mąki, z dodatkiem owoców bądź zdrowych orzechów. W ciastach udaje się przemycać naprawdę zdrowe składniki – przykładem jest między innymi ciasto marchewkowe czy ciasteczka zbożowe z pestkami słonecznika. Samodzielnie można też zrobić owocowe lody, które dodatkowo będą działać kojąco na bolesne ząbkowanie. Idealne w tym celu są sorbety, którymi możemy karmić dziecko łyżeczką albo włożyć je do specjalnego gryzaka z siateczką, by maluch mógł smakować je samodzielnie.

Stawiając na gotowe słodycze dla przedszkolaka czy starszego dziecka, można wręczyć maluchowi dobrej jakości czekoladę. Ta wykazuje świetne właściwości w zakresie wzmacniania odporności, procesów pamięci czy koncentracji uwagi. Innym pomysłem może być owocowy kisiel, galaretka czy budyń.

slodycze dla dzieci
fot. Pixabay.com

Jak słodycze serwować dziecku?

Słodycze dla dziecka nie powinny być codziennością. Nigdy nie mogą być wręczane w nagrodę albo zakazane w ramach kary, bo właśnie wtedy staną się produktem wyjątkowym, znacznie bardziej pożądanym. Jeśli wiemy już, że należy dawać dzieciom tylko zdrowe słodycze, najlepiej te ekologiczne, warto jeszcze dowiedzieć się, kiedy dziecko może je jeść.

Nie zaleca się spożywania słodyczy przed snem, bo te dodają energię, skutecznie zwalczając senność. Przed snem dziecko nie powinno nawet pić słodkich soków czy innych napojów z cukrem.

Każdego dnia kilkuletnie dziecko powinno zjadać nie więcej niż 2 łyżeczki cukru. Pamiętajmy jednak, że nie tylko słodycze zawierają ten składnik, ale także inne jedzenie.

Serwowanie słodyczy powinno odbywać się w dogodnych warunkach, w tych samych, w jakich odbywa się spożywanie innych posiłków. Świetnie sprawdza się fotelik do karmienia, nie należy pozwalać dziecku na jedzenie słodyczy podczas zabawy czy w łóżku.

Musimy zdać sobie sprawę, że słodycze nie są pożądanym składnikiem codziennej diety dziecka, ale niestety ich nie unikniemy. To dlatego tak istotne jest proponowanie tych najbardziej zdrowych słodkości, które nie będą przyczyniać się do otyłości, próchnicy czy innych problemów zdrowotnych.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here