Każdy z nas, powinien systematycznie wykonywać kontrolne badanie wzroku. Nasze oczy są narożne na szereg czynników, które mogą mieć negatywny wpływ na ich poprawne funkcjonowanie. Dlatego też, tak ważnym jest regularne badanie naszego wzroku.
Rodzaje badań okulistycznych
Obowiązkowy, wstępnym etapem każdego badania okulistycznego, jest przeprowadzenie przez lekarza, drobiazgowego wywiadu. Przy wszelkich zaburzeniach widzenia, niezwykle ważna jest identyfikacja chorób współistniejących, które mogą mieć ogromny wpływ na stan naszego wzroku. Oprócz tego, wywiad, pozwoli zdobyć informacje na temat chorób oczu, które pojawiły się wcześniej w naszej rodzinie – wady wzroku bardzo często są dziedziczone, a genetyka ma nie ogromny wpływ.
Badanie okulistyczne, które wykonuje się jako pierwsze, to badanie ostrości wzroku. Z reguły jest to badanie składające się z dwóch etapów, a wykonuje się je przy wykorzystaniu tak zwanych tablic Snellena. Osoba badana, odczytuje wskazane optotypy od największych do coraz mniejszych, co pomaga na wstępne określenie stanu wzroku pacjenta.
Kolejny rodzaj badania okulistycznego, to badanie pola widzenia. Najbardziej popularną metodą przeprowadzania badania tego typu jest tak zwany test konfrontacji. Oprócz testu konfrontacji, czasami stosuje się także drugą metodę oceny pola widzenia, czyli test metodą Goldmana.
Następne badanie, równie ważne jak poprzednie, to badanie przedniej części oka. Składa się ono zazwyczaj z dwóch etapów. Pierwszy etap polega na tym, że lekarz, bez użycia narzędzi ogląda nasze powieki, spojówki, a także przednią część gałki ocznej. Drugi etap natomiast, przebiega przy użyciu lampy szczelinowej, która jest w stanie wykazać, niemożliwe do wykrycia gołym okiem, patologie.
Kolejny etap badania okulistycznego to badania dna oka – niezwykle ważne, pomaga bowiem wykryć wiele poważnych i niebezpiecznych chorób. Badanie to wymaga wcześniejszego przygotowania, które polega na zakropieniu sprawdzanego oka preparatem zawierającym atropinę. Działanie atropiny wpłynie na rozszerzenie źrenicy, ale także uniewrażliwi ją na światło. Gdy oko jest już odpowiednio przygotowane, lekarz zaczyna je oglądać za pomocą oftalmoskopu, który pomaga w wykryciu nawet najbardziej zakamuflowanych zmian.
Czym jest Tonometria?
Tonometria, to innymi słowy, pomiar ciśnienia w gałce ocznej. Badanie to można wykonać stosując tonometrem, jednak nie wszyscy lekarze korzystają z tego przyrządu, niektórzy badają wzrok, wyłącznie za pomocą własnych dłoni.
Do dodatkowych badań oka można zaliczyć także badania o charakterze obrazowym jak HRT, GDX oraz OTC. Dzięki badaniom tego tupu można zobaczyć kolejne przekroje tkanek oka, w tym na przykład siatkówkę czy rogówkę.
Gdzie wykonać badanie okulistyczne?
Badanie okulistyczne zawsze powinno być przeprowadzone przez znającego się na swym fachu specjalistę. W poszukiwaniu dobrego lekarza okulisty, warto zajrzeć na wrosinski.pl. Znajdziemy tam szeroki zakres usług, wykonywanych przez najlepszych lekarzy. Gabinet oferuje najnowsze rozwiązania, gwarantujące skuteczny i stosunkowo szybki przebieg leczenia.