Autoklawy medyczne do salonów kosmetycznych – kilka porad dla planujących zakup

0
1026

Jeśli jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności – z pewnością wiesz, jak ważne jest odpowiednie wyposażenie swojej placówki we wszystkie potrzebne sprzęty. Do takich należą m.in. autoklawy kosmetyczne – stosowane w celu profesjonalnej sterylizacji wykorzystywanych narzędzi. Autoklawy działają bardzo sprawnie i dokładnie, usuwają wszelkie zabrudzenia z powierzchni narzędzi, pozostawiając je w stanie aseptycznym. Poniżej udzielamy kilku porad w temacie zakupu autoklawów kosmetycznych. Dowiesz się – na jakie parametry zwracać uwagę, jakie rodzaje tych urządzeń znajdziesz oraz dlaczego są niezastąpione.  

Autoklawy do twojego salonu – klasa dostępnych produktów

Dostępne w sklepach autoklawy kosmetyczne można podzielić na 3 różne klasy, oznaczane dużymi literami: B, S oraz N. Najczęściej wykorzystywane są urządzenia klasy B i S, dlatego im poświęcimy nieco więcej miejsca.

Najwyższą jakość pracy gwarantują autoklawy kategorii B, w których można sterylizować niemal wszystkie typy narzędzie – także te o skomplikowanej, nieregularnej budowie. Autoklawy klasy S są również chętnie stosowane, jednak jest to kategoria pośrednia. Urządzenia te mogą mieć problem z czyszczeniem przedmiotów z wgłębieniami, porowatych, o skomplikowanej budowie.

Najczęściej, w autoklawach dostępnych jest kilka programów pracy dedykowanych do różnych narzędzi i ich swoistych potrzeb. Różnią się m.in. temperaturą pracy oraz typem narzędzi, do których dany program jest dedykowany. Dodatkowo, w autoklawach klasy B stosuje się funkcję próżni wstępnej, która pozwala na dokładne oczyszczenie całej powierzchni wybranych obiektów.

Najważniejsze parametry autoklawów do salonów kosmetycznych

Ciśnienie to pierwszy kluczowy parametr, na który warto zwrócić uwagę, przeglądając dostępne autoklawy medyczne. Ma ono duży wpływ na przebieg procesu sterylizacji. Ciśnienie powinno być odpowiednio wysokie, by wszystkie niebezpieczne dla zdrowia drobnoustroje zostały usunięte. Najczęściej, ciśnienie mieści się w przedziale 2,1 – 2,3 b.

Czas trwania programu pracy to kolejny istotny parametr. W zależności od rodzaju urządzenia może być to okres krótszy lub dłuższy. Zazwyczaj, wynosi on od kilkunastu do kilkudziesięciu minut (wliczając w to także czas sterylizacji oraz suszenia). Najszybsze urządzenia są w stanie wykonać swoją pracę w przeciągu zaledwie 7 minut.

Obecność drukarki w budowie autoklawu to kolejny ważny parametr. Wiele placówek decyduje się na przechowywanie dokumentów potwierdzających wykonanie procesu sterylizacji, przez okres nawet 10 lat. Urządzenia najnowocześniejsze pozwalają zachowywać je w formie elektronicznej na nośniku USB.

Obecność certyfikatów poświadczających jakość wykonywanej pracy to również ważna sprawa. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę, czy interesujące cię autoklawy spełniają wymogi sanepidowskie oraz certyfikaty wyrobów medycznych.  

Pozostałe parametry, o których warto pamiętać, to: poziom emitowanego w czasie pracy hałasu, gwarancja udzielana przez producenta na dane urządzenie, jego wymiary fizyczne oraz waga, a także wygląd i konstrukcja korpusu urządzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here