dziecko spi, lozeczko dziecka,
fot. Pixabay.com

Odpowiednia jakość snu malucha wpływa nie tylko na jego funkcjonowanie, aktywność czy dobre samopoczucie. Eksperci potwierdzają, że spokojny sen dziecka jest niezbędny, by niemowlę mogło dobrze się rozwijać. Nie da się także ukryć, że długi sen najmłodszego członka rodziny będzie kojący dla jego rodziców, którzy w tym czasie również mogą odpocząć. Przedstawiamy praktyczne wskazówki, dzięki którym dziecko nie będzie miało problemu z zaśnięciem i nie będzie się wybudzać. Należy zadbać nie tylko o właściwe warunki, ale dobrze wyposażona musi być również podstawowa wyprawka dla dziecka.

Przygotuj pokój do spania

Okazuje się, że pokoik dziecięcy musi być podzielony na różne strefy. Warto odpowiednio zadbać o strefę wypoczynku, a więc i spania. W pokoiku dziecięcym powinno panować delikatne, ciepłe, niezbyt intensywne światło, które mogłoby rozpraszać. Nie zaleca się, by stosować w pokoju dziecka zbyt dużą ilość dekoracji. Co więcej, nawet kolory ścian mają być raczej stonowane, świetnie sprawdzają się na przykład pastele, za to lepiej rezygnować z intensywnych czerwieni.

W pokoju, w którym śpi dziecko, ma panować odpowiednia temperatura. Wnętrze powinno być porządnie wywietrzone, ale łóżeczko dla dziecka nie może stać tuż przy oknie. Sen dziecka będzie idealny, jeśli w pokoju temperatura powietrza będzie wynosić około 20 stopni Celsjusza. Zbyt wysoka temperatura może przyczyniać się do przegrzewania dziecka, a zbyt niska będzie je niekomfortowo ochładzać. Podczas spania dziecka w pomieszczeniu powinna panować cisza, a na czas zasypiania można włączyć kojącą muzykę – noworodki podobno lubią muzykę klasyczną i naturalne odgłosy, na przykład szum wody czy lasu.

noworodek spi
fot. Pixabay.com

Sen dziecka – pomocne akcesoria

Dziecko, które w ciągu dnia ucina sobie krótkie drzemki i przesypia całą noc, to marzenie niejednego rodzica. Aby tak właśnie było, należy zadbać o pomocne gadżety i akcesoria, dzięki którym dziecko zapadnie w błogi sen i ten będzie w pełni bezpieczny. Dzięki temu sami rodzice również będą mogli odpocząć i „naładować baterie”.

By uzyskać optymalny komfort opieki nad dzieckiem, ale i należyte bezpieczeństwo maleństwa, świetnie sprawdzi się elektroniczna niania. Dzięki niej rodzice nie muszą spędzać czasu przy łóżeczku dziecka, by nad nim czuwać. Niania elektroniczna z kamerą pozwala aktywnie funkcjonować poza pokojem dziecka, a jednocześnie mieć pełną kontrolę nad tym, jak przebiega sen dziecka. Dodatkowym akcesorium może być monitor oddechu, chociaż nowoczesne elektroniczne nianie taką funkcję również posiadają.

Dobry, spokojny i bezpieczny sen dziecka zapewni też odpowiednie łóżeczko dla noworodka, najlepiej to szczebelkowe bądź kołyska. Do takiego zestawu musi być dobrana właściwa kołderka z antyalergicznym wypełnieniem bądź śpiworek do spania dla dziecka. W łóżeczku przyda się też oczywiście ukochana przytulanka.

sen dziecka
fot. Pixabay.com

Rytm dnia dziecka

Wielu rodziców zastanawia się, dlaczego noworodek nie chce spać, tymczasem to właśnie dorośli popełniają najwięcej błędów, których efektem jest rozdrażnienie dziecka i płacz zamiast błogiego odpoczynku. Nie należy brać pod uwagę statystyk w zakresie tego, ile śpią noworodki, bo każde dziecko jest inne, lepiej warto uwzględnić codzienne rytuały, które przygotują maluszka na pobyt w łóżeczku.

Przed spaniem niemowlę powinno być wykąpane, najedzone i przewinięte w czystą i suchą pieluszkę. Godzinę przed zaśnięciem zaleca się jego wyciszanie, niezbyt korzystny jest nadmiar bodźców, o wiele bardziej przydaje się odpoczynek. Przed samym zaśnięciem warto wykonać delikatny masaż.

O czym jeszcze warto pamiętać? Atmosfera w domu i humor rodziców ma znaczenie, jeśli pod uwagę weźmiemy funkcjonowanie dziecka. Ważnym czynnikiem są też drzemki, jakie dziecko odbywa w ciągu dnia. Jeśli jest ich zbyt dużo albo trwają za długo, nic dziwnego, że malec nie chce przesypiać całych nocy. Jedno jest pewne, dobrymi praktykami i regularnym stosowaniem pewnych działań udaje się wpływać na odpowiedni, regenerujący sen dzieci, który właśnie w przypadku tych najmłodszych jest tak istotny.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here