laktator reczny, laktator elektryczny
fot. Pixabay.com

Czy wiesz, że laktator to jeden z najczęściej nabywanych akcesoriów w ramach kompletowania wyprawki do szpitala? Ten odciągacz pokarmu jest rzeczywiście niezwykle pomocny w ramach karmienia naturalnego, natomiast okazuje się, że nie każda wyprawka do szpitala musi go zawierać.

Praktycznie każda przyszła mama zadaje sobie pytanie, czy zabierać laktator już do szpitala? A może ten sprzęt kupić dopiero wtedy, gdy pojawią się problemy z laktacją? Tak naprawdę na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi i każda ciężarna musi zdecydować samodzielnie. Prawda jest natomiast taka, że jeszcze przed porodem nie można przewidzieć, czy laktator przyda się na pewno.

Co to jest laktator?

Laktator, bez względu na to, czy jest to laktator ręczny czy może laktator elektryczny, jest urządzeniem do odciągania pokarmu. Ten sprzęt stosuje się najczęściej wtedy, gdy młoda mama chce pobudzić laktację, cierpi na nawał pokarmu, zastój pokarmu albo po prostu chce odciągnąć pokarm z piersi, by móc karmić dziecko butelką. Odciąganie pokarmu sprawdza się w celu chęci mrożenia pokarmu albo w sytuacji, kiedy mama nie może samodzielnie nakarmić noworodka.

Czy kupować laktator do szpitala?

Większość szpitali posiada laktatory i karmiąca mama może z takiego sprzętu korzystać. Okazuje się jednak, że w niektórych placówkach dostępnych jest zbyt mała liczba laktatorów, zdarza się, że kobieta musi zbyt długo oczekiwać na taki sprzęt. Ciekawostką jest natomiast fakt, że te najlepsze placówki szpitalne oferują nawet wypożyczanie laktatorów nie tylko w czasie pobytu w szpitalu, ale również później. Dzięki temu wyprawka do szpitala dla mamy wcale nie musi zawierać tego akcesorium.

Decyzja o zakupie laktatora powinna być zawsze indywidualna, natomiast konieczna zawsze wtedy, gdy karmiąca ma problemy z laktacją. Laktator szybko się z nimi upora. Aby jednak tak było, warto dopasować sprzęt do własnych potrzeb. Okazuje się, że producenci oferują mnóstwo różnych modeli laktatorów, a każdy z nich charakteryzuje się innym poziomem komfortu stosowania czy skutecznością. Podstawowy podział odciągaczy pokarmów to ten, który wyróżnia laktatory ręczne oraz laktatory elektryczne. Na rynku dostępne są laktatory różnych marek, tych mniej bądź bardziej renomowanych, cieszących się różną opinią wśród użytkowniczek. Ten najbardziej popularny to laktator medela, dostępny w większości szpitali na terenie naszego kraju oraz laktator swing.

karmienie naturalne
fot. Pixabay.com

Laktator ręczny

Laktator ręczny to standardowy model odciągacza pokarmu. Jest idealny do stosowania sporadycznego, w razie nagłych potrzeb, natomiast to ten elektryczny sprawdzi się znacznie lepiej do codziennego użytkowania. W przypadku laktatora ręcznego odciąganie pokarmu zależne jest od pracy fizycznej dłoni – specjalną pompką aktywuje się zasysacz, który odciąga pokarm z piersi. Przy długotrwałym stosowaniu może być to jednak męczące, laktator ręczny odciąga też pokarm łagodniej, a więc z mniejszą siłą, a sam czas jego pracy chociaż można samodzielnie regulować, to jest dłuższy niż w przypadku laktatora elektrycznego. Jego niewątpliwą zaletą jest natomiast znacznie niższa cena.

Laktator ręczny nabywany jest najczęściej jako dodatkowe wyposażenie, kiedy kompletowana jest wyprawka do szpitala. Warto go mieć „na wszelki wypadek”.

laktator mechaniczny, karmienie
fot. Pixabay.com

Laktator elektryczny

Laktator elektryczny jest znacznie lepszą opcją niż laktator manualny, jeśli karmiąca mama systematycznie odciąga pokarm. Ten sprzęt działa samodzielnie, wystarczy odpowiednio przystawić go do piersi. Te najlepsze modele posiadają nakładki masujące pierś, które jeszcze sprawniej pobudzają laktację i pozwalają odciągać pokarm bezboleśnie. Co więcej, laktator elektryczny może działać na różnych poziomach intensywności, wedle indywidualnych potrzeb młodej mamy. Pewne jest, że pokarm odciągany jest szybciej i w większej ilości aniżeli przy użyciu laktatora ręcznego. Stosowanie tego sprzętu jest też bardziej komfortowe i nie wymaga żadnego wysiłku, do jego skutecznego działania nie jest wymagana praca ludzkich rąk.

Warto pamiętać, by zawsze przed pierwszym wykorzystaniem laktatora w ramach odciągnięcia pokarmu, przeczytaj instrukcję obsługi, a sam sprzęt dokładnie zdezynfekować. Większość producentów dodaje także poradniki dla młodych mam, z których te mogą dowiedzieć się:

  • jak odciągnąć pokarm?
  • jak pobudzać laktację?
  • jak przerwać zastój pokarmu?
  • jak zapanować nad nadmiarem pokarmu?
  • jak przystawiać dziecko do piersi?
  • jak przechowywać odciągnięty pokarm?

Z całą pewnością są to niezawodne wskazówki, które przydadzą się każdej karmiącej.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here