mycie dziecka, pierwsza kapiel
fot. Pixabay.com

Wyprawka dla noworodka to jeden z niezbędnych elementów w ramach przygotowań do przyjścia na świat dziecka. Rodzice jeszcze na długo przed wyznaczonym terminem porodu kompletują potrzebne akcesoria, dzięki którym opieka nad maluszkiem będzie przebiegać należycie i w optymalnym komforcie. Wśród koniecznych przedmiotów wymienia się oczywiście ubranka dla dziecka, ale nie mniej ważne są środki higieniczne dla noworodka. Przedstawiamy listę artykułów, które powinna zawierać wyprawka dla dziecka do szpitala, ale także spis rzeczy, które sprawdzą się już po powrocie z najmłodszym członkiem rodziny do domu.

Zaopatrzenie w konieczne środki higieniczne dla noworodka powinno kompletować się najpóźniej miesiąc przed wyznaczonym terminem porodu, by móc spokojnie spakować walizkę, w której znajdzie się wyprawka dla noworodka. Lista potrzebnych rzeczy prezentowana jest poniżej:

Pieluchy

Do szpitala przyda się paczka pieluch jednorazowych w najmniejszym rozmiarze. Po porodzie wraz z noworodkiem spędza się w szpitalu trzy doby, dlatego najlepiej zaopatrzyć się w standardowe pieluchy – oferują je wszystkie supermarkety i sklepy dla niemowląt. Jeśli rodzice zamierzają stosować pieluchy tetrowe albo pieluchy wielorazowe, najlepiej, by te środki higieniczne czekały już w domu. Pieluchy jednorazowe trzeba dobierać zgodnie z wagą dziecka. Zaraz po porodzie najlepsze będą te oznaczone numerem 1 albo 0. Producenci oznaczają pieluchy dla noworodków również jako New Born albo New Baby.

Pieluchy tetrowe należy przygotować w ilości co najmniej 10 sztuk. Najlepsze są te w rozmiarze 75×75 cm. Przed ich wykorzystaniem trzeba je wyprać w wysokiej temperaturze, co najmniej 60 stopni oraz wyprasować. Dzisiaj świetnie sprawdzają się też pieluchy z bambusa, idealne dla delikatnej skóry maluszka. Nie przegrzewają, nie powodują odparzeń, nie podrażniają, do tego są antybakteryjne, nie uczulają i doskonale chłoną.

Zabiegi przewijania nieodłącznie wiążą się także z koniecznością pielęgnacji miejsc intymnych dziecka. W tym celu nabyć chusteczki nawilżane. Najlepiej, jeśli chusteczki do mycia pupy nie będą zawierać sztucznych składników, parabenów i aromatów, za to doskonale sprawdzą się naturalne wyciągi roślinne, na przykład z aloesu. W ramach przewijania dziecka nie można zapominać również o delikatnym kremie przeciwko odparzeniom.

pieluchy
fot. Pixabay.com

Kąpiel dziecka

Chociaż znane są różne szkoły w zakresie pielęgnacji wrażliwej skóry dziecka, niezbędna jest codzienna kąpiel noworodka. W tym celu konieczna jest wanienka dla dziecka lub tak popularne w ostatnim czasie wiaderko do kąpania dla niemowląt. Dobrze jest też nabyć specjalny stojak, by móc ustawić niezbędne akcesoria do kąpania na takiej wysokości, by się nie schylać.

Najmłodsze dziecko można myć jedynie wodą o odpowiedniej temperaturze, ale na rynku dostępne są także kosmetyki dla noworodka, które z powodzeniem można stosować już od pierwszego dnia życia. Kosmetyki dla dzieci nie mogą zawierać sztucznych składników, najlepiej nabywać te 2w1 lub 3w1, które jednocześnie nadają się do mycia skóry, miejsc intymnych oraz włosków. Po kąpieli noworodka najlepiej zawinąć w miękki ręcznik, idealnie, jeśli ten zawiera specjalny kapturek na główkę.

Po kąpieli warto smarować skórę dziecka oliwką albo delikatnym kremem nawilżającym dla dzieci od pierwszego dnia życia. Oczy dziecka należy po każdej kąpieli przemywać solą fizjologiczną, natomiast do przemywania pępka świetnie sprawdzi się środek dezynfekujący.

mycie dziecka, kapanie noworodka
fot. Pixabay.com

Dodatkowe środki higieniczne, które na pewno się przydadzą

Miękka szczotka do włosów, małe nożyczki do paznokci z bezpiecznym zakończeniem, waciki, aspirator lub gruszka do czyszczenia noska, to tylko niektóre akcesoria, w jakie powinna być zaopatrzona każda wyprawka dla niemowlaka.

Okazuje się również, że środki higieniczne dla noworodka mogą być świetnym pomysłem na prezent. Warto spytać świeżo upieczonych rodziców, jakie artykuły będą praktyczne i przydadzą się w codziennej pielęgnacji dziecka. Doskonale sprawdza się na przykład tort z pampersów, który jest nie tylko przydatnym upominkiem, ale z całą pewnością również prezentem wyszukanym, zaskakującym i estetycznym.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here