wyprawka-do-szpitala, wyprawka dla dziecka, wyprawka noworodka
fot. Pixabay.com

Przyjście na świat dziecka to najważniejsza z chwil w życiu. Nic dziwnego, że przyszłe mamy już na długo przed terminem porodu kompletują niezbędne akcesoria, dzięki którym opieka nad noworodkiem będzie przebiegać sprawnie i w pełnym komforcie dla malucha i mamy. Szereg niezbędnych akcesoriów należy zapakować już do walizki, którą ciężarna zabierze do porodu. Wyprawka do szpitala może różnić się w zależności od indywidualnych potrzeb przyszłej mamy, ale znaczenie mają też wymogi samego szpitala. Przed porodem warto wybrać miejsce, w którym przyjdzie na świat dziecko i zorientować się, jakie rzeczy trzeba ze sobą zabrać. Przedstawiamy uniwersalne wyposażenie, jakie powinna zawierać każda wyprawka dla noworodka. Nie zapominamy również o rzeczach, które przydadzą się młodej mamie.

Wyprawka do szpitala – ubranka dla dziecka

Pobyt w szpitalu po porodzie trwa średnio 3 doby, jeśli wszystko przebiega w normie. Po tym czasie mama wraz z dzieckiem zostaje wypisana i wraca do domu. Torba do szpitala dla mamy i dziecka powinna więc przewidywać przynajmniej trzy komplety ubranek dla noworodka. Zaleca się zabranie uniwersalnych zestawów, przede wszystkim takich, które łatwo zakładać nowonarodzonemu dziecku. Każdy szpital daje jasne wytyczne, a na liście niezbędników znajdują się:

  • 3 pajacyki z długim rękawem,
  • 3 kaftaniki,
  • 3 body na ramiączkach bądź z krótkim rękawkiem,
  • czapeczka,
  • niedrapki.

Najlepiej spakować całe zestawy i je podpisać, dzięki temu pomoc medyczna sprawnie poradzi sobie z ubraniem noworodka zaraz po porodzie.

Pamiętajmy, że wyprawka dla niemowlaka musi zawierać jeszcze inne elementy, dzięki którym pierwsze dni jego życia przebiegną w optymalnym komforcie. Do walizki warto spakować więc becik, kocyk, miękki ręcznik, kilka pieluszek tetrowych. Wszystkie ubranka i materiałowe akcesoria dla dziecka powinny być wyprane w płynie lub proszku przeznaczonym dla najmłodszych (antyalergiczne) oraz wyprasowane.

Dodatkowo zapakować też można małą butelkę do karmienia w razie, gdyby nastąpił problem z karmieniem naturalnym oraz smoczek.

wyprawka, wyprawka dla noworodka, wyprawka dla dziecka, ubranka dzieciece
fot. Pixabay.com

Wyprawka dla dziecka – akcesoria pielęgnacyjne dla noworodka

Coraz więcej oddziałów położniczych wprowadza nowe standardy opieki nad noworodkiem, dzięki czemu wyprawka do szpitala nie musi być aż tak obszerna. W większości do dyspozycji młodej mamy pozostają pieluchy dla dziecka, płyny do mycia wrażliwej skóry przeznaczone do stosowania dla dzieci już od pierwszego dnia życia, chusteczki nawilżane, gazy, sól fizjologiczną do przemywania oczu oraz kremy przeciwko odparzeniom. Tak naprawdę w pierwszych dniach życia maluszka nic więcej nie jest potrzebne, by zapewnić mu najlepsze warunki. Przyszła mama musi dowiedzieć się, jakie akcesoria zapewnia szpital, by spakować jedynie te środki, które są niezbędne. Zwróćmy uwagę, że sale szpitalne nie spełniają standardów hotelowych, nie ma w nich zbyt wiele miejsca na bagaż.

Wyprawka dla mamy – komfort po porodzie

Rozważając, co powinna zawierać wyprawka do szpitala, najczęściej wymienia się akcesoria dla dziecka, rzadziej myśli się o rodzącej. Należy wziąć pod uwagę, że priorytetem jest również wyprawka do szpitala dla mamy, bo to jej wygoda będzie miała wpływ na opiekę nad noworodkiem.
Przyszła mama musi spakować:

  • koszulę do porodu,
  • koszulę po porodzie, najlepiej dostosowaną do wygodnego karmienia piersią,
  • kapcie i szlafrok,
  • bezpieczne środki myjące. Te nie powinny zawierać w swoim składzie alkoholu ani sztucznych substancji, w tym perfum. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim ochronę miejsc intymnych zaraz po porodzie,
  • środki higieny osobistej, w tym majtki z bawełnianej siateczki, podpaski, podkłady poporodowe.
wyprawka dla dziecka, ubranka niemowlece, wyprawka-do-szpitala
fot. Pixabay.com

Wszystkie ubrania, jakie ma zawierać wyprawka dla mamy do szpitala, powinny być wyprane w naturalnym płynie, najlepiej tym samym, w którym zostają prane rzeczy dla dziecka. Koszula nocna czy szlafrok będą miały przecież bezpośredni kontakt z delikatną i podatną na podrażnienia skórą noworodka.

O tym, co zabrać do szpitala na poród przyszła mama powinna zadecydować mniej więcej miesiąc przed wyznaczonym terminem rozwiązania. To zresztą wtedy pojawia się tzw. syndrom wicia gniazda. Miesiąc to również czas, w którym wszystko może się wydarzyć, ponieważ dziecko jest już całkowicie rozwinięte i gotowe do przyjście na świat. Warto, być odpowiednio przygotowaną do wizyty na „porodówce”, dlatego wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka musi być dobrze przemyślana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here