wozek dzieciecy
fot. Pixabay.com

Wybór wózka dla dziecka nie jest łatwy. Z jednej strony producenci tych pojazdów oferują naprawdę liczne rozwiązania, z drugiej przyszli rodzice nie mają większego doświadczenia ani wiedzy w tym zakresie. Co więcej, wózek dziecięcy stanowi przeważnie element podstawowej wyprawki dla dziecka, a taką kompletuje się jeszcze przed terminem porodu. Jedno jest pewne, wózek dla dziecka ma być idealnie dopasowany do potrzeb, ale i bezpieczeństwa najmłodszych, ma również dawać optymalny komfort rodzicom w zakresie transportowania malucha czy realizowania codziennych spacerów. Nie ma wątpliwości, że znaczenie ma funkcjonalność, nie bez znaczenia są również aspekty estetyczne. Okazuje się również, że różne modele wózków mają inne zastosowanie. Wszystko na ich temat warto wiedzieć na długo przed „rozwiązaniem”.

Wózek gondola dla najmłodszych dzieci

Wózek typu gondola to wózek głęboki. Ten przeznaczony jest dla noworodków oraz niemowląt. Uznaje się, że to najlepsze wózki dla dzieci, które nie potrafią jeszcze samodzielnie siedzieć. Spacery i codzienny transport maluszka odbywa się bowiem w jego pozycji leżącej.

Wybierając tego rodzaju wózek dla dziecka, należy zwracać uwagę na liczne aspekty. Jeśli dziecko rodzi się w porze jesiennej bądź zimowej, warto postawić na nieco większą gondolę z dobrze zabudowaną osłoną. Daszek będzie chronił przed wiatrem, deszczem bądź śniegiem, a większy rozmiar pozwoli swobodnie położyć niemowlę w kombinezonie i jeszcze przykryć je grubym kocem. Same ubranka dla dzieci zajmują przecież w wózku sporo miejsca, nie mówiąc już o dodatkowych akcesoriach. Taka sama zasada dotyczy dzieci większych, które potrzebują po prostu więcej miejsca.

Wybierając wózki gondole, warto też pamiętać o uwzględnieniu rodzaju kół. Dostępne są te pompowane, gumowe albo aluminiowe. Każde charakteryzują się inną amortyzacją, przyczepnością i wiążą się z innym komfortem prowadzenia wózka. Dzisiaj najczęściej stawia się na te pompowane, chociaż na drogach nie z asfaltu mogą wykazywać znaczną oporność.

wozek gondola i spacerowka
fot. Pixabay.com

Spacerówka dla starszaków

Dzieci, które potrafią już samodzielnie i stabilnie siadać przenosi się najczęściej do spacerówki. To wózek dziecięcy znacznie mniejszy niż gondola, prowadzi się go łatwiej, a sam jest bardziej zwinny i poręczny. Wózek spacerowy może uwzględniać różne typy prowadzenia. Dziecko może jechać tyłem do rodzica albo przodem, ale za to tyłem do kierunku jazdy. Spacerówka powinna posiadać daszek osłaniający i odpowiednie kółka. Hitem są wózki na trzech kółkach obrotowych. W przypadku tego wózka znaczenie ma wielkość siedziska, możliwość ustawiania różnych poziomów oparcia oraz waga całego sprzętu i opcja jego składania. Najczęściej wybierany jest wózek spacerówka – parasolka, niezwykle poręczny, lekki, który składa się automatycznie do małych rozmiarów.

Wózek 3w1

Dobrą opcją jest wózek 3w1. Ten sprzęt gwarantuje jedną inwestycję, ale za to nabycie niezbędnych akcesoriów do transportu dziecka. Taki zestaw zawiera nosidełko dla najmłodszych dzieci, gondolę oraz wózek spacerowy. W tym przypadku należy stawiać na jakość, ponieważ taki sprzęt ma służyć przez co najmniej kilka lat. Dostępne są też modele 2w1, które zawierają wózek gondolę oraz wózek spacerówkę bez nosidełka.

wozek dzieciecy
fot. Pixabay.com

Akcesoria do wózka

Nie mniej ważne dla komfortu codziennych spacerów są akcesoria do wózka. Stawia się na obszerny koszyk w dolnej części tego pojazdu, dodatkową torbę na niezbędne gadżety czy gumowe rączki do swobodnego prowadzenia gondoli bądź spacerówki. Przydaje się też osłona przeciwsłoneczna, kocyk albo specjalny śpiworek do wózka. Starszym dzieciom montuje się również specjalną półkę, dzięki której jazda wózkiem może być naprawdę atrakcyjna. Ta świetnie sprawdza się jako stoliczek z uchwytem na napój albo miejsce do zabawy małymi zabawkami.

Akcesoria do wózka dobiera się indywidualnie wedle potrzeb, natomiast coraz częściej producenci zawierają je już w standardzie jako komplet wraz z podstawowym sprzętem. Zawsze należy zwracać uwagę na ich jakość oraz praktyczne stosowanie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here