zabawka dla noworodka, pierwsza zabawka
fot. Pixabay.com

Nie ma wątpliwości, że zabawki dla dzieci potrafią wpływać na ich wszechstronny rozwój, a nie tylko dostarczać im rozrywki czy dawać podstawy do przyjemnego spędzania wolnego czasu. Z dużą uwagę powinniśmy dobierać jednak zabawki dla tych najmłodszych, dla noworodków, chociaż niewątpliwie producenci tychże akcesoriów oferują nam naprawdę spory wybór. Jaka zabawka dla niemowląt sprawdzi się najlepiej? Co powinna zawierać wyprawka dla noworodka? Jaki prezent dla noworodka kupić? Prezentujemy te najlepsze propozycje, dzięki którym zabawka dla dzieci będzie nie tylko „czasoumilaczem”, ale wpłynie też na ich rozwój.

Idealne zabawki dla noworodka

zabawka dla noworodka, pierwsza zabawka
fot. Pixabay.com

Świat dziecka już od pierwszych dni powinien być ciekawy i kolorowy, chociaż wiadomo, że noworodki nie do końca mają jeszcze wykształcony zmysł wzroku. Doskonale działają na nie jednak bodźce dotykowe. Śmiało można wybierać więc zabawki sensoryczne, które właśnie te zmysły pobudzają, jednocześnie wpływają na rozwój i poznawanie otaczającej rzeczywistości.

Same zabawki dla noworodka nie powinny być zbyt skomplikowane, za to muszą być w pełni bezpieczne. Nie mogą zawierać zbyt małych ani ostrych elementów, warto jednak zadbać o to, by charakteryzowały się różną strukturą. Świetnie sprawdzą się miękkie grzechotki z wypustkami, które doskonale stymulują zmysły dziecka także w zakresie słuchu. Sprawdzi się także karuzela zawieszona nad łóżeczkiem wydająca spokojne, kojące dźwięki czy pozytywka. Należy wziąć przy tym pod uwagę, że najlepsze zabawki dla dziecka to te, które zawierają wyraziste, kontrastujące kolory, przede wszystkim czarny, biały oraz czerwony. To te barwy najlepiej widzi i odróżnia noworodek.

Bardzo często wręczany prezent dla noworodka od tych, którzy witają dziecko na świecie, to przytulanka. To doskonały pomysł, bo maskotki są lubiane przez wszystkich, nierzadko stają się wręcz najlepszym przyjacielem malucha. Dla noworodka dobre będą przytulanki wydające odgłosy przypominające bicie serca mamy, które dadzą mu dodatkowe poczucie bezpieczeństwa.

Najlepsze zabawki dla niemowląt

zabawka dla dziecka, zabawka dla niemowlat, zabawka dla noworodka
fot. Pixabay.com

Kolejne miesiące życia dziecka pozwalają na jego wzmożony rozwój. Kilkumiesięczny bobas z powodzeniem może korzystać już z akcesoriów, takich jak zabawki kreatywne, oczywiście, jeśli te zostaną odpowiednio dopasowane. Wybierając prezenty na dzień dziecka czy inną okazję dla najmłodszych, zabawki muszą wyróżniać się najlepszą jakością. Wręczać należy produkty tylko certyfikowane, pochodzące ze znanego źródła. Producent powinien oznaczyć na etykiecie przedział wiekowy, zgodnie z którym zabawka dedykowana jest konkretnej grupie dzieci. Co więcej, na etykiecie musi znaleźć się skład oraz sposób przeznaczenia gadżetu. Dla niemowląt nadal nie nadają się zabawki, które zawierają małe czy ostre części. Sprawdzą się za to miękkie książeczki, gryzaki, piłeczki, kostki manipulacyjne, maty edukacyjne czy niewielkie zabawki interaktywne. Co ważne, wszelkie zabawki edukacyjne dla tak małych dzieci nie powinny być kupowane na wyrost. Wręczanie niemowlęciu gadżetu przeznaczonego dla kilkulatka sprawi tylko, że dziecko szybko zniechęci się zabawą albo zupełnie nie będzie w stanie korzystać z zabawki.

Uniwersalnym pomysłem zawsze są zaś zabawki do kąpieli. Zabawka do kąpieli dla niemowląt powinna być miękka, kolorowa, niezbyt dużych rozmiarów. To najczęściej pływające kaczuszki czy pojazdy, które umilą kontakt z wodą. Sprawdzają się doskonale, gdy maluch niezbyt lubi codzienne kąpiele. Rodzice powinni pamiętać o tym, by zabawki kąpielowe wymieniać średnio raz w miesiącu, zapobiegając tym samym gromadzenia się w nich niekorzystnych pleśni czy grzybów.

zabawka dla dziecka, zabawki
fot. Pixabay.com

Wybierając pierwsze zabawki dla dziecka, nie należy kierować się jedynie walorami estetycznymi, ale przede wszystkim bezpieczeństwem, higieną i praktycznym wykorzystaniem. W pierwszych dniach życia dziecka zabawki nie będą jeszcze często wykorzystywane, ale już po kilku miesiącach dziecięcy pokoik z całą pewnością zapełni się rozmaitymi gadżetami. Warto wybierać je rozsądnie, odpowiednio do etapu rozwoju malucha.