kapcie do przedszkola
fot. Pixabay.com

Jakie kapcie do przedszkola są najlepsze? To pytanie niejednokrotnie zadają sobie rodzice dzieci, które już niedługo pomaszerują do tejże placówki. Okazuje się, że problem z wyborem właściwych kapci dla przedszkolaka mają także ci, których dzieci już do takiego uczęszczają. To dlatego, że producenci oferują nam naprawdę szeroki wybór, ale niezwykle trudno jest dopasować idealne obuwie do indywidualnych potrzeb dziecka. Jak widać, najlepsze kapcie dla dziecka to nie taka prosta sprawa. Podpowiadamy więc, na co zwracać uwagę przy ich wyborze, by wyprawka do przedszkola mogła zostać skompletowana odpowiednio, a dziecko mogło spędzać długie godziny w przedszkolu w pełnym komforcie.

Indywidualne potrzeby dziecka

Priorytetem przy wyborze kapci do przedszkola musi być w pierwszej kolejności wykluczenie ewentualnych wad postawy. Jeszcze przed pierwszym dniem w przedszkolu maluch powinien odbyć profilaktyczną wizytę u ortopedy. To najwyższy czas na taką kontrolę. Okazuje się, że właśnie u 2-3 latków diagnozuje się najczęściej różnego rodzaju wady postawy, w tym płaskostopie. Jeśli wada postawy zostanie wykryta, kapcie przedszkolaka muszą spełniać kryteria nie tylko jakościowe czy te w zakresie komfortu chodzenia, ale też lecznicze. Kapcie dla dziecka z wkładką ortopedyczną pomogą zlikwidować wykrytą wadę.

kapcie dla przedszkolaka
fot. Pixabay.com

Kapcie do przedszkola – jakość wykonania

Wyprawka przedszkolaka powinna zawierać kapcie wygodne, ale i zdrowe. Te najlepszej jakości są atestowane i certyfikowane. Właśnie takie powinny być wyborem rodziców.

Dzieci w przedszkolu biegają, tańczą, skaczą, prowadzą wszelką aktywność fizyczną, a buty dla dziecka muszą być dobre do wszystkich tego rodzaju zadań. Pamiętajmy też, że stopa dziecka nadal się kształtuje, kapcie przedszkolaka nie mogą doprowadzać do deformacji.

Najlepszym wyborem są buty do przedszkola ze skóry naturalnej. Idealnie, jeśli wkładka, ale też cholewka kapcia posiada specjalne dziurki, które zapewniają wentylację. Dzięki temu stopy dziecka nie przegrzewają się i nie pocą. Worek do przedszkola musi zawierać kapcie dla dziecka z wyższym zapiętkiem usztywniającym kostkę – takie buty są optymalnie bezpieczne, bo utrzymują stopę odpowiednio podczas wszelkiej aktywności fizycznej. Istotna jest również podeszwa, najlepiej antypoślizgowa, z kauczuku albo gumy. Taka gwarantuje jednocześnie optymalną przyczepność, z drugiej nie jest sztywna. Pozwala stopie układać się naturalnie do podłoża. Uwagę należy zwrócić też na system zakładania butów i ich zapinania. Kapcie to nierzadko trafiony prezent dla 3 latka, który właśnie teraz uczy się samodzielności. Świetnie sprawdzą się te zapinane na rzepy, raczej odradzamy kapcie sznurowane.

kapcie dla przedszkolaka
fot. Pixabay.com

Kapcie dla przedszkolaka, które sprawiają radość

Jeśli wiemy już, jak ważna jest jakość obuwia do przedszkola i jakie modele kapci sprawdzą się najlepiej, by dziecko spędzało czas w placówce przedszkolnej w pełnej wygodzie, a jednocześnie zachowują optymalne warunki dla prawidłowego kształtowania małych stópek, warto jeszcze poruszyć temat walorów estetycznych. Kilkulatek chętniej pomaszeruje do przedszkola, jeśli worek na kapcie zawiera obuwie kolorowe, a nawet nawiązujące do jego ukochanej bajki. W tym zakresie producenci oferują ogromny wybór rozmaitych wzorów, dzięki czemu buciki mogą zastąpić wręcz atrakcyjną zabawkę. Kapcie do przedszkola dla chłopców są zazwyczaj w stonowanej kolorystyce, ale zawierają za to minimalny wzorek nawiązujący do piłki nożnej, innego sportu czy bajkowego bohatera. Kapcie dla dziewczynki mogą zaś przypominać pantofelki królewny, są różowe, brokatowe, z ozdobnymi koralikami czy kwiatkami. Wybór kapci do przedszkola pod tym względem najlepiej pozostawić maluchom.

Kilka ważnych wskazówek

Kapcie do przedszkola nie powinny być za duże ani za małe. Zaleca się wybór rozmiaru, który daje najwyżej 1 cm luzu. Źle dobrany rozmiar sprawi, że buty będą po prostu niewygodne, mają również znaczenie dla kształtowania małej stopy. Kapcie przedszkolaka nie powinny być zniszczone, absolutnie nie zaleca się wręczania dziecku butów używanych ze zdeformowaną już wkładką.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here