wyprawka przedszkolaka
fot. Pixabay.com

Pójście do przedszkola to z całą pewnością jedno z ważniejszych wydarzeń w życiu nie tylko dziecka, ale całej rodziny. To właśnie teraz 3 latek najczęściej opuszcza domowe „cztery kąty” i po raz pierwszy spędza poza domem co najmniej kilka godzin. Rozłąka z rodzicami może być na początku trudna, a sam proces adaptacji do nowych warunków przebiegać nawet kilka miesięcy. Warto, by wyprawka do przedszkola, a więc wszelkie akcesoria, jakie dziecko zabierze ze sobą, pozwoliły mu czuć się bezpiecznie. Co powinna zawierać wyprawka dla przedszkolaka? Przedstawiamy rzeczy obowiązkowe, ale też te dodatkowe, dzięki którym każdy 3 latek pomaszeruje dzielnie do placówki przedszkolnej.

Worek do przedszkola – co powinien zawierać?

Pamiętajmy, że każde przedszkole daje inne wytyczne. W niektórych niezbędne są jedynie kapcie dla przedszkolaka, inne placówki wymagają zaś znacznie bardziej rozbudowanej wyprawki. Najczęściej potrzebne akcesoria to:

  • kapcie do przedszkola,
  • komplet ubranek na zmianę (zgodnie z panującą pogodą),
  • zapasowe buty,
  • pościel lub kocyk do leżakowania,
  • piżamka,
  • przybory codziennej higieny, w tym szczoteczka do zębów, kubeczek i mydło,
  • mokre chusteczki,
  • ręcznik,
  • akcesoria szkolne, jak zeszyt kolorowy, ryza papieru, kredki, farby i flamastry,
  • ulubiona przytulanka

Akcesoria, które ma zawierać wyprawka przedszkolaka, będą zmieniać się wraz z kolejnymi latami uczęszczania do przedszkola. Najbardziej obszerną wyprawkę musi przynieść „zerówkowicz”, bo ten będzie przecież przez ostatni rok w przedszkolu przygotowywał się do pójścia do szkoły.

wyprawka do przedszkola
fot. Pixabay.com

Dieta dziecka

Rodzice muszą wziąć pod uwagę wyżywienie malucha. Każde przedszkole oferuje całodzienne wyżywienie, w tym śniadanie, obiad, podwieczorek. Każda placówka może mieć inny system karmienia, posiadać własną kuchnię albo zamawiać catering. Niektóre uwzględniają specjalne potrzeby dziecka, na przykład dietę zgodną z występującą alergią pokarmową czy schorzeniami, w obliczu których konieczny jest indywidualny jadłospis. Do tych przedszkoli, które zapewniają jedynie tradycyjne menu, dziecko może przynosić własne jedzenie w lunchboxach. Swoją drogą lunchbox to świetny prezent dla 5 latka, który przyda mu się już niedługo w szkole.

Leżakowanie

W najmłodszych grupach przedszkolnych standardowo realizowane jest leżakowanie. To czas, by zapewnić zdrowy sen dziecka, najczęściej w postaci poobiedniej drzemki. Leżakowanie jest dzisiaj nieobowiązkowe, ale warto, by dziecko z takiej przerwy w ciągu dnia korzystało. Odpoczynek jest niezbędny do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. Aby przedszkolak czuł się bezpiecznie, warto spakować ulubioną pościel, miękką poduszeczkę i ukochaną maskotkę. Dzięki takiemu wyposażeniu sen przyjdzie z łatwością i bez stresu.

wyprawka przedszkolaka
fot. Pixabay.com

Zabawa w przedszkolu

Sale przedszkolne wyposażone są w multum zabawek, natomiast dzieci mogą przynosić do przedszkola także swoje ulubione zabawki. Najczęściej w tym celu wyznacza się jeden, konkretny dzień w tygodniu. Warto podsuwać dziecku zabawki kreatywne, które nie tylko bawią, ale i uczą. Świetnie sprawdzają się również zabawki drewniane, bo te są nie tylko ekologiczne, ale i całkowicie bezpieczne. Są zresztą na tyle uniwersalne, że chętnie bawią się nimi wszystkie dzieci.

Wyprawka do przedszkola powinna być kompletowana z dużą uwagą. Warto, by dziecko samo mogło wybierać jej poszczególne elementy. Ręcznik ze wzorem ulubionej postaci z bajki czy piżamka, którą sam wybierze maluch z całą pewnością pozwolą przetrwać pierwsze chwile poza domem w poczuciu bezpieczeństwa i bez zbędnego stresu.

Sam rodzic powinien pamiętać, że wyprawkę przedszkola trzeba na bieżąco uzupełniać. Sygnalizują o tym same opiekunki grupy, ale warto też samodzielnie się o postarać. Może się również zdarzyć, że w ciągu roku konieczne jest nabywanie dodatkowych akcesoriów, na przykład, by przedszkolak mógł wziąć udział w specjalnych zajęciach, a nawet pójść na pierwszą wycieczkę. W tym zakresie nie istnieją standardy, każde przedszkole ma w tym zakresie indywidualne potrzeby.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here