Czy wiesz, że to właśnie pierwsza kąpiel noworodka dostarcza młodym rodzicom najwięcej stresu? Okazuje się, że brak doświadczenia nie musi być powodem strachu, a kąpiel nowonarodzonego dziecka może stać się przyjemnym rytuałem, zarówno dla dorosłych, jak i maluszka. Podpowiadamy, co przygotować do kąpieli, jaki nastrój stworzyć, jak często kąpać noworodka?. Dowiedz się już teraz, co musi zawierać wyprawka dla dziecka, by podstawowe czynności higieniczne mogły przebiegać w pełnym komforcie.
Kąpiel noworodka – podstawowe akcesoria
Jeszcze przed porodem rodzice powinni skompletować niezbędne akcesoria do kąpieli dziecka, ponieważ tuż po porodzie nie będzie na to czasu. Warto, by takie zakupy odbyły się przynajmniej na miesiąc przed spodziewanym terminem rozwiązania. Oto lista niezbędników, by pierwsza kąpiel noworodka, ale też kolejne były przyjemne, a nie wiązały się z traumą. Pamiętajmy, że dziecko lubi wodę, a płacze podczas kąpieli jedynie wtedy, gdy zostaną stworzone niewłaściwe warunki. Można temu skutecznie zapobiegać. Do kąpania noworodka niezbędne są akcesoria, takie jak:
- wanienka dla dziecka. Najlepsze są te niezbyt dużych rozmiarów, wykonane z bezpiecznego plastiku. Producenci oferują wanienki w różnych kolorach i z dodatkowymi elementami dekoracyjnymi, Warto jednak zwrócić raczej uwagę na rozwiązania praktyczne. Świetna jest na przykład wanienka dla noworodka z odpływem wody czy specjalną kieszonką do przechowywania mydełka albo płynu do mycia. Alternatywą dla tradycyjnej wanienki może być wiaderko do kąpieli. Specjaliści potwierdzają, że to jest bardziej wygodne i bezpieczne dla samego malucha aniżeli wanienka dla niemowlaka. Wybór w zakresie tego akcesorium pozostawiamy oczywiście rodzicom. Przypominamy jednak, że sama wanienka do kąpieli dziecka to świetny pomysł na prezent dla noworodka. To jeden z tych praktycznych gadżetów, z którego z całą pewnością ucieszą się rodzice i pozwoli im nieco odciążyć domowy budżet,
- ręcznik po kąpieli. Najlepszy ręcznik dla niemowlaka to ten wykonany z doskonałej jakości bawełny. Idealnie chłonie wodę, ale jednocześnie jest przyjemnie miękki i delikatny dla wrażliwej skóry maleństwa. Dzisiaj hitem jest też ręcznik bambusowy, który jeszcze lepiej chroni skórę i jest antyalergiczny. Warto kupić ręcznik do kąpieli w ilości przynajmniej dwóch sztuk, doskonale sprawdzają się te z kapturkiem,
- kosmetyki dla noworodka. Płyn do kąpieli dla niemowląt musi być naturalny, bez alkoholu, składników perfumowanych, sztucznych barwników ani aromatów. Należy wybierać płyn do kąpieli dla dzieci przeznaczony do użytku już od pierwszego dnia życia. Świetnie sprawdzają się środki myjące 2w1 albo 3w1, które jednocześnie myją wrażliwą skórę i włosy, ale też nawilżają i stanowią barierę ochronną. W przypadku problemów skórnych dziecka dobrze jest stosować sprawdzone, domowe sposoby. Na wszelkie wysypki i zmiany skórne, jak również odparzenia popieluszkowe sprawdza się krochmal do kąpieli. Po kąpieli noworodka należy wetrzeć w delikatną skórę oliwkę, wykonując tym samym relaksacyjny masaż,
- dodatkowe akcesoria do kąpieli. Aby podczas kąpieli poświęcić cały czas już tylko dziecku, obok wanienki warto przygotować termometr do wody (ten sprawdzi się też w celu przygotowania idealnej wody), myjkę, przegotowaną wodę i waciki do umycia twarzy dziecka, zabawki kąpielowe, pieluszkę, ubranka dla noworodka.
Jak powinna przebiegać idealna kąpiel noworodka?
Po powrocie ze szpitala z pierwszą kąpielą należy poczekać mniej więcej 2 dni. Na skórze dziecka obecna jest jeszcze maź płodowa, która nawilża i daje optymalną barierę ochronną.
Kiedy rodzice zdecydują się już na kąpiel noworodka, muszą zadbać o odpowiednie warunki. Istotne są rytuały, dzięki którym dziecko będzie miało poczucie bezpieczeństwa. Kąpiel powinna odbywać się zawsze o tej samej porze i w tym samym miejscu. Zaleca się, by kąpać dziecko wieczorem, w pomieszczeniu o temperaturze 24-25 stopni Celsjusza. Sama temperatura wody powinna wynosić około 35-36 stopni. Jak często kąpać noworodka? Oczywiście w zależności od indywidualnych potrzeb, natomiast latem zaleca się codzienne kąpiele, zaś zimą ten zabieg higieniczny może odbywać się co drugi dzień. Pierwsza kąpiel noworodka nie powinna trwać dłużej niż 5 minut, a całkowite zanurzenie dziecka w wodzie powinno być poprzedzone oswajaniem delikatnej skóry ciała maluszka. W tym celu warto owinąć noworodka na przykład pieluszką tetrową.