dekoracje dla dziecka
fot. Pixabay.com

Każdy pokój dziecięcy powinien posiadać kilka stref, przede wszystkim tę do relaksu, zabawy i nauki. Uwzględniając takie potrzeby, z niezwykłą precyzją powinno się wybierać wszelkie dekoracje do pokoju dziecka. Ten ma być przecież przytulny i kolorowy, ale jednak nie wpływać na negatywne rozpraszanie malucha. Liczy się też estetyka oraz obowiązujące trendy, bo przecież w zakresie aranżacji wnętrz o takich wypowiadają się światowi projektanci. Na jaki dekor postawić? Wiele zależy od indywidualnych preferencji czy zainteresowań samego dziecka, natomiast uwagę należy zwrócić także na aspekty komfortu oraz samego bezpieczeństwa przebywania z pokoju szkraba.

Ozdoby na ścianę w pokoju dziecięcym

Nie ma wątpliwości, że to najlepsze dodatki do pokoju dziecięcego. Nie zajmują dużo miejsca, a jednak wprowadzają do całego wnętrza odpowiedni klimat. Najlepiej sprawdza się kolorowa tapeta, natomiast zaleca się, by kłaść ją na wybranych elementach ścian, nigdy w całym wnętrzu. Dokładnie tak samo sprawdzają się intensywne kolory farb do ścian oraz naklejki ścienne. Wśród nich można wybierać multum wzorów, dobrze jeśli dziecko samodzielnie podejmie decyzję o ich wyborze.

Ściany w pokoju dziecięcym mogą zdobić rozmaite obrazy czy plakaty do pokoju dziecięcego, na przykład tak modne ostatnio grafiki. Na ścianie zawisnąć mogą również zdjęcia malucha, te z rodzinnych wakacji bądź fotografie z przedszkola czy klasowe.

Na ścianie świetnie sprawdzi się także mała półka na książki czy ukochane zabawki dziecięce, ozdobą nierzadko są maskotki, chociaż przez licznych uznawane za zbiorowisko kurzu. Jeśli dziecko trenuje jakiś sport, ściana stanowi doskonały motyw na zamieszczanie na niej zdobytych medali czy pucharów.

Dekoracje do pokoju dziecięcego to też świetlne kinkiety, tak popularne łańcuchy ledowe czy cotton balls. To one nadają szczególny klimat w pokoju malucha, a nawet świadczą o konkretnym stylu wystroju tego wnętrza.

dekoracje do pokoju
fot. Pixabay.com

Dekoracje dla dziecka jako praktyczne wyposażenie pokoju

Nadmiar dekoracji w dziecięcym pokoju plus wszelakie akcesoria do zabawy rzeczywiście mogą bardzo szybko wprowadzić zbędny chaos i nieporządek. To dlatego świetnym pomysłem na prezent na roczek czy prezent dla 5 latka jest ozdobne wyposażenie pokoju. Do takich zalicza się kolorowa skrzynia na zabawki, łóżeczko dziecięce albo chociażby pościel dla dziecka z ulubionym bohaterem z kreskówki.

Wspomniane łóżko dla dziecka może stanowić doskonałą dekorację. Dzisiaj hitem są łóżka domki, tipi albo w kształcie samochodu czy kształtu zamku księżniczki.

Kolejną funkcjonalną ozdobą może być żyrandol – ten da odpowiednie światło, ale przy okazji może być dekoracyjny, iście bajkowy.

ozdoby na sciane
fot. Pixabay.com

Jak wybierać ozdoby do pokoju dziecięcego?

Oczywiście istotna jest estetyka dziecięcego pokoju, natomiast wszelkie elementy wyposażenie i dekoracji mają być przede wszystkim bezpieczne dla dziecka. Trzeba wybierać takie produkty, które nie zawierają małych ani ostrych części, nie są toksyczne dla malca. Wszystkie rzeczy, które znajdują się w pokoju dziecka, muszą być dopasowane do jego wieku.

Uwzględniając ozdoby, niech będą to dekory nawiązujące do zainteresowań najmłodszych. Kilkuletnie dziecka samodzielnie potrafi wskazać, jaka bajka najbardziej mu się podoba czy którego bohatera kreskówki lubi, ma też ulubiony kolor. Warto brać takie preferencje pod uwagę, by dziecko we własnym pokoju czuło się po prostu dobrze.

Nie można przesadzać z nadmiarem elementów dodatkowych, przede wszystkim o minimalizm trzeba zadbać w strefie odpoczynku. Zbyt intensywne kolory czy nadmiar dekoracyjnych gadżetów może malucha rozpraszać.

Świetnym wyborem są dekoracje z naturalnego drewna oraz gadżety ozdobne, które jednocześnie będą funkcjonalne.

Dekoracje w pokoju dziecka warto zmieniać wraz z jego rozwojem. Starszaki z całą pewnością będą znudzone ozdobami typowymi dla niemowląt, nie mówiąc już o uczniach klas wczesnoszkolnych. Dla tych najstarszych dzieci znaczenie ma też obowiązująca moda, bo to przecież dekory, które są w trendach, będą miały znaczenie, jeśli pod uwagę weźmiemy trakcyjność pokoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here