sen dziecka
fot. Pixabay.com

Odpowiednie urządzenie strefy odpoczynku i snu w dziecięcym pokoju ma kluczowe znaczenie. Chodzi nie tylko o sam komfort rodziców, kiedy maluch jest już gotowy do samodzielnego spania i nie budzi się w nocy, ale również o bezpieczeństwo i wygodę samego dziecka. Wybierając łóżeczko dla dziecka, należy zwracać też uwagę na jakość, by sen mógł rzeczywiście wpływać na jego wszechstronny rozwój, ale i aspekty praktyczne. Dopiero na samym końcu liczy się estetyka wykonania tego elementu wyposażenia dziecięcego pokoju, chociaż oczywiście wygląd łóżeczka dla dzieci ma znaczenie dla aprobaty ze strony małych użytkowników.

Jakie łóżko dla przedszkolaka?

Przede wszystkim wyprawka dla przedszkolaka powinna zawierać łóżko dla dziecka już większych rozmiarów aniżeli to nabywane dla noworodka. Najlepsze łóżko dziecięce to takie o wymiarach 160×80 cm albo 200×90 cm, dzięki temu będzie mogło służyć przez kilka lat, aż do czasu pójścia do szkoły. Świetnym rozwiązaniem jest też łóżko dla przedszkolaka, które „rośnie” razem z nim. Jest regulowane, dzięki czemu z powodzeniem może służyć również jako łóżko dla ucznia.

Zaleca się, by łóżko dla kilkulatka nie było zbyt wysokie, lepiej nie inwestować w łóżko piętrowe, chociaż takie jest marzeniem wielu dzieci. Jeśli potrzebne jest łóżko dla rodzeństwa, lepiej wybrać niskie łóżko z wysuwanym, dodatkowym materacem. Maluch jest bardzo ruchliwy nawet w czasie snu, a sen ma być przecież spokojny i zdrowy, z całą pewnością nie zagrażać. Niskie łóżko daje całkowite zabezpieczenie, możliwe jest też zamontowanie dodatkowej barierki, która uniemożliwi spadnięcie na podłogę. Dobra ochrona sprawi, że rodzice nie muszą korzystać już z elektronicznej niani, by czuwać nas snem przedszkolaka.

lozko dla przedszkolaka
fot. Pixabay.pl

Czy wiesz, że łóżko to doskonały pomysł na prezent dla 3 latka? Okazuje się, że producenci mebli dla najmłodszych oferują naprawdę atrakcyjne rozwiązania. Oprócz łóżek uniwersalnych dostępne są również łóżka domki, łóżka wigwamy, łóżka tipi, ale też łóżka imitujące wyścigowe samochody czy zamki księżniczki. Kolorowe meble tego rodzaju na pewno przypadną do gustu dzieciom, które najczęściej właśnie na początku swojej przedszkolnej drogi rozpoczynają także samodzielne spanie bez wybudzania się w nocy.

Kluczowym czynnikiem ma być też jakość łóżeczka dla dzieci. Dlatego najczęściej oferowane są drewniane łóżka, malowane ekologicznymi, nietoksycznymi farbami. Takie są trwałe, można je odnawiać w przypadku zniszczenia, są też dla malucha optymalnie bezpieczne. Uwagę należy też zwrócić na materac do łóżka dziecięcego. Nie chodzi tylko o jego twardość, ale tez materiał, z jakiego jest wykonany. Materac ma być antyalergiczny, najlepiej z wkładem kokosowym, kieszonkowy. Nie zaleca się kupowania łóżek używanych, a tym bardziej używanych materacy dla dziecka. Te mogą być już zdeformowane, a przecież podłoże ma się kształtować odpowiednio do użytkownika łóżka. Lepiej też stawiać na materac twardszy aniżeli ten za miękki.

lozeczko dzieciece
fot. Pixabay.com

Akcesoria do łóżka dla przedszkolaka

Sen ma wpływać na regenerację dziecka, tym samym na jego wszechstronny rozwój. To dlatego 3 latki mają jeszcze w ciągu dnia leżakowanie, a sen nocny powinien trwać około 10 godzin. Pamiętajmy, że dekoracje do pokoju dziecka są świetnym pomysłem na ozdobę, ale nie w kąciku spania. Te mogą rozpraszać malucha, a zbyt dużo bodźców nie pozwoli mu zasnąć. Poleca się, by dziecko zabierało do spania ukochaną przytulankę, która da mu dodatkowe poczucie bezpieczeństwa, można również zadbać o atrakcyjną pościel dla dziecka – nadal hitem są te nawiązujące do najsłynniejszych bajek kinowych. Rodzice mogą także zapewnić maluchowi delikatne światło, zostawiając zapaloną lampkę nocną nieopodal łóżka. Tyle wystarczy, bo łóżko dla przedszkolaka nie może zmieniać się w salę zabaw, ale ma być miejscem komfortowego wypoczynku. Ważne są także rytuały, do których jest przyzwyczajane dziecko. Dzięki nim spanie nie będzie traktowane jak kara.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here