prezent dla dziecka
fot. Pixabay.com

Pierwsze urodziny dziecka to niewątpliwie ważne wydarzenie w życiu całej rodziny. To uroczystość jakże symboliczna, nierzadko organizowana z wielkim przepychem. Zaproszeni goście mają bardzo często nie lada problem, jaki prezent kupić na pierwsze urodziny? Producenci gadżetów dla najmłodszych oferują mnóstwo rozwiązań. Jakie zabawki na roczek sprawdzają się najlepiej? Co kupić, by zabawka nie trafiła do kąta, ale spodobała się dziecku i wywołała na jego buzi szeroki uśmiech? Przedstawiamy najlepsze propozycje na pierwsze urodziny.

Co kupić na roczek?

W sklepie zabawkowym półki dosłownie uginają się od wszelakich propozycji. Nie wszystkie pierwsze zabawki dla dziecka będą jednak trafione. Przede wszystkim uwagę należy zwracać na ich jakość. Zabawki dla dzieci, które kończą dopiero pierwsze urodziny, muszą być naprawdę dobrze przemyślane. Liczy się tu bowiem nie tylko zainteresowanie samym gadżetem, ale także wpływ na rozwój malucha. Świetnie sprawdzają się więc zabawki kreatywne i takie dla roczniaków są oferowane w szerokiej gamie. Te muszą być optymalnie bezpieczne. Najlepiej, jeśli nie posiadają małych ani ostrych elementów, którymi dziecko mogłoby sobie zrobić krzywdę. Prezent na roczek musi być trwały i co ważne, dopasowany do etapu rozwoju malca, jego indywidualnych preferencji oraz wieku. Warto zwracać uwagę na etykiety, jakie do zabawki dołącza producent. Na nich mają znaleźć się dane o certyfikatach jakości, sposobie użycia zabawki oraz wieku dziecka, które może swobodnie bawić się danym akcesorium. Dobrze poznać również skład zabawki, dlatego najlepiej sprawdzają się zabawki z drewna, w pełni ekologiczne i malowane nietoksycznymi farbami.

prezent dla roczniaka
fot. Pixabay.com

Nauka poprzez zabawę dla roczniaka

Interaktywna zabawka dla dziecka, która gra i świeci się milionem barw, będzie z całą pewnością atrakcyjna, ale jedynie na chwilę. Jeśli nie pobudza wyobraźni i nie angażuje malucha do aktywności, zapewne szybko się znudzi. Znacznie lepszy prezent na pierwsze urodziny to jedna z zabawek edukacyjnych. Okazuje się, że nauka poprzez zabawę może odbywać się już w przypadku tak małych dzieci. Świetnie sprawdzają się zabawki Montessori, które pobudzają zmysły dziecka i jego kreatywność. To one rozwijają poprzez bodźce, na przykład zmysły dotyku, słuchu czy wzroku. Same zabawki kreatywne usprawniają kolejne umiejętności, rozwijają zdolności manualne czy tzw. małą motorykę. Uczą też koncentracji uwagi, pobudzają procesy pamięci, mają znaczenie dla rozwoju związku przyczynowo-skutkowego. Warto wybierać prezent urodzinowy dla dziecka, który będzie nie tylko atrakcyjny, ale jednocześnie wpłynie na jego wszechstronny rozwój, ten motoryczny i fizyczny, jak i intelektualny.

Zabawki na roczek – przykłady

Warto spytać rodziców dziecka, jaki prezent na roczek sprawi mu największą frajdę albo jaki jest pożądany, by na przykład go nie dublować. Należy stawiać na uniwersalne zabawki dla dziewczynek i topowe zabawki dla chłopców. Na pierwsze urodziny sprawdzi się pchacz, sorter, tablica manipulacyjna, jeździk, stolik edukacyjny, wszelakie zabawki do kąpieli, klocki, pierwsze puzzle i układanki, proste zabawki typu „zrób to sam”, zestaw z ciastoliną czy przytulanka – maskotka bądź szmaciana lalka albo puszysty miś to zawsze trafiony prezent. Dobrze też sprawdzają się prezenty praktyczne, na przykład elementy wyposażenia dziecięcego pokoiku czy ubranka dziecięce.

prezent dla dziecka
fot. Pixabay.com

Symboliczny prezent na roczek 

Można też pomyśleć nad prezentem symbolicznym, który stanie się piękną pamiątką pierwszych urodzin. Prym wiodą więc zabawki wyszywane z indywidualną dedykacją albo prezenty grawerowane, w tym pierwsza biżuteria. Na roczek wręcza się też srebrne buciki, łyżeczki albo złote medaliki. Można postawić też na topowe trendy. Hitem jest dzisiaj pudło z balonami z helem, bukiet słodyczy zamiast kwiatów, drzewko do posadzenia w ogrodzie z grawerowaną tabliczką. Rodzice albo dziadkowie coraz częściej zakładają też dziecku pierwsze konto bankowe, na którym gromadzone są oszczędności na jego przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here