fotelik dla dziecka
fot. Pixabay.com

Zgodnie z przepisami polskiego prawa, dziecko, które nie osiągnęło wzrostu 150 cm, musi podróżować w samochodzie w odpowiednio dopasowanym foteliku. Warto jednak wspomnieć, że istnieją pewne odstępstwa od tych przepisów. Jeśli dziecko waży więcej niż 36 kilogramów, musi być jedynie przypięte pasami bezpieczeństwa na tylnym siedzeniu. Wszystko to w ramach optymalnej ochrony małych pasażerów. Okazuje się, że tylko dobry fotelik samochodowy może zapewnić najlepsze bezpieczeństwo oraz minimalizować obrażenia dziecka w razie ewentualnej kolizji czy samochodowego wypadku. Warto jednak wiedzieć, że sam fotelik do samochodu może też wpływać na komfort jazdy samochodem malucha. Aby tak jednak było, tego rodzaju akcesorium dla dziecka musi być właściwie dopasowane. Sprawdź, jak dobierać fotelik dla dziecka, by móc z nim podróżować wygodnie i bezpiecznie?

fotelik dzieciecy
fot. Pixabay.com

Fotelik samochodowy zgodnie z wiekiem i wagą dziecka

Nie ma wątpliwości, że każda wyprawka dla dziecka musi zawierać fotelik samochodowy. Ten w formie nosidełka konieczny jest już podczas pierwszej podróży noworodka ze szpitala do domu. Nie ma możliwości, by przewozić dziecko bez żadnego zabezpieczenia, czy na rękach mamy. To absolutnie zabronione i za takie taktyki grozi surowy mandat.

Aby takie akcesoria dla dziecka sprawdzały się należycie, trzeba je odpowiednio dobierać. Podstawą jest zwrócenie uwagi na wiek oraz wagę malucha, bo właśnie w ten sposób foteliki samochodowe oznaczają ich producenci. Opcji jest kilka, ale te najpopularniejsze to foteliki dla dzieci według wskazanej skali:

  • Grupa „0” – foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy, przeznaczone dla dzieci o wadze do 10 kg,
  • Grupa I – foteliki samochodowe montowane przodem do kierunku jazdy, przeznaczone dla dzieci o wadze pomiędzy 9 a 18 kg,
  • Grupa II – foteliki dla dzieci montowane przodem do kierunku jazdy, przeznaczone dla dzieci o wadze pomiędzy 15 a 25 kg,
  • Grupa III – foteliki do samochodu montowane przodem do kierunku jazdy, przeznaczone dla dzieci o wadze pomiędzy 22 a 36 kg.

Oczywiście należy uwzględnić fakt, iż każdy producent fotelików samochodowych może nanosić indywidualne skale, lecz te wymienione powyżej stanowią standard.

foteliki samochodowe
fot. Pixabay.com

Fotelik samochodowy a jakość wykonania

Nie ma wątpliwości, że fotelik do samochodu dla dziecka jest sporą inwestycją, tym bardziej że ten asortyment należy zmieniać maksymalnie co kilka lat, zgodnie z wiekiem i wagą dziecka. Doskonale wiemy przecież, że istnieje spora różnica pomiędzy niemowlakiem a przedszkolakiem. Priorytetem ma być bezpieczeństwo dziecka, dlatego na tym sprzęcie nie można oszczędzać. Nie ma jednak wątpliwości, że te najlepsze foteliki samochodowe są niestety najdroższe. Ich średni koszt to co najmniej kilkaset złotych.

Kupując fotelik dziecięcy, należy wybierać ten z certyfikatem jakości, który przeszedł odpowiednie testy. Najlepsi producenci każdego roku realizują testy, imitując wypadki drogowe. Dzięki temu udaje się określić wytrzymałość fotelika oraz ochronę jego użytkownika.

Biorąc pod uwagę parametry, mająca znaczenie dla jakości fotelika do samochodu, nigdy nie należy nabywać używanych sprzętów tego rodzaju. Nigdy nie mamy pewności, czy fotelik nie brał udziału w wypadku i czy jego konstrukcja jest wciąż nienaruszona.

Oprócz walorów w zakresie samej konstrukcji fotelików i bezpieczeństwa, jakie tego rodzaju akcesorium daje dziecku, nie można też zapominać o komforcie podróżowania. Niejednokrotnie maluch spędza w foteliku wiele godzin, bawi się w nim albo śpi. Z całą pewnością należy więc uwzględniać jakość materiału, z jakiego jest wykonany czy dodatkowe funkcje fotelika. Materiał ma być przewiewny, nie powodować nadmiernej potliwości dziecka, a samo siedzisko idealnie wyprofilowane. Niektóre zagłówki fotelików mogą być regulowane, co korzystnie wpływa na zdrowy sen dziecka. Dobrze jeśli fotelik do samochodu zawiera dodatkową podstawkę, która może służyć jako stoliczek. Dzięki temu czas jazdy autem umili ulubiona zabawka dla dziecka, a nawet kreatywna zabawa typu „zrób to sam”.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here