fotelik samochodowy dla dziecka
fot. Pixabay.com

Przewożenie dziecka w foteliku samochodowym to obowiązek każdego kierującego pojazdem mechanicznym. Taką konieczność regulują polskie przepisy prawa. Zgodnie z nimi fotelik samochodowy jest obowiązkowy zawsze, gdy dziecko mierzy mniej niż 150 cm albo waży mniej niż 36 kg. Jak wybrać najlepszy fotelik do samochodu, skoro producenci tego rodzaju elementu wyposażenia auta oferują ich tak szeroką gamę? Podpowiadamy, jakie kryteria warto wziąć pod uwagę. Dzięki naszym wskazówkom każda wyprawka dla dziecka zostanie zaopatrzona w odpowiedni sprzęt.

Optymalne bezpieczeństwo podróżowania

Priorytetem jest bezpieczeństwo dziecka bez względu na jego wiek. Pamiętajmy, że fotelik dla dziecka jest obowiązkowy, by można było podróżować już z noworodkiem.  Zdajemy sobie jednak sprawę, że wielkość samego malucha może być różna, porównując chociażby niemowlę z przedszkolakiem. Właśnie dlatego producenci oznaczają przeznaczenie fotelików samochodowych według konkretnych grup:

  • Grupa „0” – foteliki samochodowe dla dzieci o wadze do 10 kg,
  • Grupa I – foteliki samochodowe dla dzieci o wadze pomiędzy 9 a 18 kg,
  • Grupa II – foteliki dla dzieci o wadze pomiędzy 15 a 25 kg,
  • Grupa III – foteliki do samochodu dla dzieci o wadze pomiędzy 22 a 36 kg.

Nigdy nie należy wymieniać fotelika samochodowego na podkładkę. Fakt, że ta jest znacznie bardziej wygodna i daje większą swobodę dziecku, natomiast w żaden sposób nie chroni malucha w przypadku nawet najmniejszej kolizji na drodze. Dziecko jadące na podkładce zabezpieczone jest jedynie standardowymi pasami bezpieczeństwa, a te nie są dopasowane do wzrostu malca. Wręcz przeciwnie, mogą stanowić spore zagrożenie dla dziecka, jeśli przechodzą na wysokości szyi. Standardowe pasy bezpieczeństwa są też zbyt luźne dla dziecka, nie stanowią absolutnie żadnej ochrony.

fotelik do samochodu
fot. Pixabay.com

Fotelik a jakość wyrobu

Należy wybierać foteliki z certyfikatami jakości, atestowane. Tylko takie dają optymalne bezpieczeństwo dzieciom. Ich producenci każdego roku przeprowadzają specjalne testy, podczas których weryfikowana jest ich trwałość, ale też zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom podczas ewentualnego wypadku. Rodzice nie powinni oszczędzać na tego rodzaju akcesorium dla najmłodszych, dlatego nie zaleca się nabywania fotelików używanych. Te mogą mieć wadliwą konstrukcję albo wady, które nie są widoczne na zewnątrz.

fotelik dla dziecka
fot. Pixabay.com

Dodatkowe funkcje fotelika samochodowego

Bezpieczeństwo dziecka to oczywiście podstawa, ale nie da się ukryć, że fotelik samochodowy ma też wpływać na komfort podróżowania z maluchem. Kilkugodzinna jazda może okazać się prawdziwym dramatem, chociażby dlatego, że dziecku jest niewygodnie albo się nudzi. Znaczenie ma też wygoda rodziców, szczególnie kierującego pojazd, ponieważ płacz dziecka może go skutecznie rozpraszać.

Aby zadbać o odpowiednią jazdę samochodem wraz z maluchem, warto wybierać foteliki z dodatkowymi funkcjami. Świetnie sprawdza się na przykład fotelik z bazą, która niweluje konieczność każdorazowego montowania fotelika i zapewnia mu stabilizację. Co więcej, fotelik do samochodu dla dziecka powinien posiadać regulowany zagłówek, co korzystnie wpłynie na zdrowy sen dziecka. Warto też zwrócić uwagę na materiał pokrowca fotelika – trzeba wybierać ten najbardziej przewiewny i naturalny, dzięki czemu plecy dziecka nie będą się zbyt nagrzewać.

Co ciekawe, fotelik do samochodu może stanowić też świetną atrakcję podczas podróżowania. Ten, który zawiera montowany stoliczek, pozwala spędzać czas w czasie jazdy na zabawie. Ukochana zabawka dla dziecka z całą pewnością umili czas w samochodzie.

Pamiętajmy, że producenci oferują dzisiaj szeroki wybór fotelików dla dziecka, a te można dobierać nawet ze względu na aspekty estetyczne. Wybierając ich konkretny kolor, udaje się dopasować fotelik samochodowy do koloru tapicerki. My polecamy jednak stawiać na kolory praktyczne ze względu na intensywną eksploatację takiego sprzętu. Czerń jest uniwersalna, do tego łatwa w utrzymaniu czystości.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here