prezent na chrzest
fot. Pixabay.com

Chrzciny to niewątpliwie ważne wydarzenie w życiu nie tylko dziecka, ale i całej rodziny. Otrzymując zaproszenie na taką uroczystość, warto dobrze zastanowić się nad podarunkiem. Naszą tradycją stało się to, że prezent na chrzciny jest wręcz obowiązkowy. Co dać dziecku na chrzest? Wybrać zabawkę, a może symboliczny podarunek, który będzie nawiązywać do tej wyjątkowej chwili? Podpowiadamy, jakie prezenty sprawdzają się najlepiej.

Symboliczny prezent na chrzciny

Wśród najpopularniejszych podarunków, jakie wręcza się dziecku z okazji chrzcin znajdują się wyroby ze złota bądź srebra. Wyróżnić można medaliki, kolczyki, różańce, ale też sztabki złota, srebrne buciki, ozdobne grzechotki czy złote łyżeczki. To doskonała pamiątka chrztu, tym bardziej, jeśli będzie indywidualnie grawerowana. Symbolicznie można wręczyć też pieniądze. Z jednej strony te na pewno przydadzą się rodzicom maleństwa, z drugiej świadczyć mogą o nieodpowiednim przygotowaniu się do tak ważnego dnia. Jest to dobry pomysł, jeśli sami rodzice zasugerują tego rodzaju prezent na chrzest. Coraz częściej z tej okazji zakłada się dziecku specjalne konto bankowe, na które można wpłacać takie „prezenty”.

pamiatka chrztu
fot. Pixabay.com

Zabawki na chrzciny

Typowy prezent to oczywiście zabawki dla dziecka. Z okazji chrztu muszą być jednak wyjątkowe. Stawia się przede wszystkim na zabawki kreatywne, które nie tylko dostarczają rozrywki, ale jednocześnie uczą. Zabawki edukacyjne pozwalają spędzać czas wolny, ale przy tym wpływają na rozwój malucha. Wśród tych najlepszych wymienić można zabawki dla kilkumiesięcznego dziecka, takie jak przytulanka i wszelkie gadżety sensoryczne. Sprawdzi się kostka manipulacyjna czy mata edukacyjna. Dla roczniaków sprawdzi się już jeździk, pchacz, tablica manipulacyjna, stolik edukacyjny. Warto pamiętać, że prezent dla chrześniaka musi być okazały, sama pierwsza zabawka zazwyczaj nie wystarczy, za to może być świetnym dodatkiem, na przykład do głównego prezentu w postaci złotej biżuterii czy koperty z pieniędzmi.

Praktyczne prezenty na chrzest

Prezent na chrzciny może być sporym wydatkiem, dlatego zawsze musi być po prostu trafiony. Najlepiej skonsultować decyzję o zakupie podarunku z rodzicami chrzczonego dziecka. Może okazać się, że to oni dadzą najlepszą sugestię, co kupić. Chrzestny bardzo często nabywa ubranka do chrztu, chrzestna może zamówić przydatne akcesorium, jakim jest szatka do chrztu. Doskonałą niespodzianką może być też okazały tort na chrzest.

Jeśli prezent na chrzciny nie wiąże się z samą uroczystością, warto, by był odpowiednio dopasowany.

Na chrzest należy wręczać prezenty najlepszej jakości, certyfikowane oraz bezpieczne dla malucha. Inny będzie prezent na chrzest dla dziewczynki, a inny prezent na chrzest dla chłopca. Jeśli chrzczone jest dziecko starsze, idealnie jest dopasować podarunek zgodnie z jego zainteresowaniami.

Nie należy sugerować się jednak modą, chociaż aktualne trendy mogą być wyznacznikiem. Coraz częściej chrzciny przeradzają się jednak w rywalizację, zatracając tym samym swoją pierwotną funkcję. Zbyt wystawne prezenty czy żądania drogich podarunków mogą wywołać w zaproszonych gościach spore zakłopotanie. O wiele lepiej brać pod uwagę tradycję, a prezent zawsze ma być jedynie dodatkiem do okoliczności.

prezent na chrzciny
fot. Pixabay.com

Ile wydajemy na prezent na chrzciny?

Wszystko zależy od stanu bieżącego budżetu, jaki posiada zaproszony na chrzest gość. Te symboliczne podarunki mogą kosztować kilkadziesiąt złotych, ale spersonalizowany prezent to już wydatek rzędu kilkuset złotych. Tyle samo będzie kosztować dobrej jakości zabawka kreatywna. Decydując się na wręczenie pieniędzy dla dziecka, gość musi przygotować co najmniej kilkaset złotych. Najbardziej okazały prezent wręcza najbliższa rodzina, w tym dziadkowie czy przyszli rodzice chrzestni. Nigdy jednak nie należy doprowadzać do sytuacji, w której prezent na chrzciny ma zaburzyć płynność finansową czy wywoływać konieczność zaciągnięcia pożyczki na ten cel. Bardziej liczy się to, by prezent na chrzciny był pamiątką na całe życie, a jego wartość pieniężna ma drugorzędne znaczenie.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here