zabawki edukacyjne
fot. Pixabay.com

Pokój wypełniony kolorowymi zabawkami to świat dziecka. Warto jednak zadbać o to, by gadżety, którymi bawi się maluch były rzeczywiście pożyteczne. Okazuje się, że najlepsze efekty przynosi nauka przez zabawę. Czy wiesz, że już kilkumiesięczne maluchy mogą bawić się zabawkami, które będą wpływać na ich wszechstronny rozwój? To zabawki kreatywne, które jeśli zostaną właściwie dobrane, będą pozwalały nie tylko spędzać wolny czas na znakomitej rozrywce, ale również dadzą doskonałe podstawy edukacyjne.

Filozofia Montessori

Pedagogika Montessori może być stosowana w przypadku każdego dziecka. Dlaczego właśnie o takiej filozofii w zakresie podejścia do rozwoju dziecka piszemy? To właśnie Maria Montessori zauważyła, że tylko nauka przez zabawę oraz ta dopasowana do indywidualnych potrzeb, może przynieść korzyści. Maria Montessori uznawała, że każde dziecko jest inne, ma inne potrzeby, oczekiwania oraz zainteresowania, dlatego nie można traktować najmłodszych jako ogół, ale pojedyncze jednostki.

Jej zdaniem to właśnie zabawki kreatywne były najlepszą metodą rozwoju. Dzisiaj na rynku mamy szeroki dostęp do gadżetów, takich jak zabawki sensoryczne, a nawet działy „zabawki Montessori”. To te, które działają na zmysły, uruchamiają pewne bodźce, jednocześnie bawią i edukują. Rozwijają umiejętności manualne, fizyczne, mają znaczenie dla usprawniania koncentracji uwagi czy procesów zapamiętywania, a przy okazji pozwalają zdobywać nową wiedzę i przydatne sprawności. Priorytetem jest jednak to, że korzyści z kreatywnej, edukacyjnej zabawy będą płynęły tylko wtedy, gdy dziecko samodzielnie zdecyduje, jak spędzać wolny czas. Oczywiście, rodzice mają na to ogromny wpływ, bo przecież to oni dają dziecku wybór. Dlatego tak ważne jest dawanie możliwości kreatywnych, zamiast zabawek wątpliwego pochodzenia, które w żaden sposób nie rozwijają.

zabawki kreatywne
fot. Pixabay.com

Zabawki kreatywne, czyli jakie?

Uznaje się, że zabawki kreatywne to zabawki edukacyjne. Można je wręczać już kilkumiesięcznym maluchom. Przykładem może być kostka manipulacyjna czy przytulanka wykonana z różnych faktur. Dzięki nim dziecko rozwija się poprzez zmysł dotyku.

Doskonałe są też zabawki dla roczniaka. Wśród tych kreatywnych wymienić można wszelakie sortery, jeździki, pchacze, klocki, tablice manipulacyjne. Zabawki dla 2 latka to już pierwsze wycinanki i inne zabawki „zrób to sam„.

kreatywna zabawa
fot. Pixabay.com

Jak wybierać zabawki kreatywne?

Każda zabawka dla dziecka musi być przede wszystkim doskonałej jakości. Świetnym przykładem są uniwersalne zabawki z drewna. W pełni ekologiczne i najczęściej wykonane z jednego kawałka, dzięki czemu nie zawierają małych ani ostrych elementów. To proste konstrukcje, które działają na wyobraźnię, co z kolei sprawia, że zabawa nigdy nie jest nudna, ale zawsze w pełni kreatywna. Z klocków może przecież powstawać zamek królewny albo tor wyścigowy dla samochodów. Tego rodzaju zabawki dla dziewczynki i zabawki dla chłopca sprawdzają się rewelacyjnie. To strzał w dziesiątkę jako pomysł na prezent na urodziny dziecka.

Zabawki kreatywne muszą być bezpieczne i naprawdę wpływać na rozwój malucha. Każdy producent dołącza do nich etykietę informacyjną. Warto zwrócić na nią uwagę, ponieważ tam naniesione są dane o certyfikacie jakości, użytych materiałach czy sposobie użycia. Obowiązkiem producenta zabawki dla dzieci jest też wskazanie przeznaczenia oraz wieku dziecka, które może z niej korzystać. Okazuje się, że akurat zabawki kreatywne muszą być optymalnie dopasowane pod tym względem. Zabawka dla starszaka w ręku roczniaka stanie się zupełnie nieprzydatna, a już na pewno nie wpłynie na jego rozwój. Z kolei gadżet przeznaczony dla kilkumiesięcznych niemowląt będzie zwyczajnie nudy dla kilkulatka. Wybierając prezent dla dziecka, należy wziąć to pod uwagę.

Pamiętajmy, że liczą się także indywidualne zainteresowania dziecka, a kilkulatek jest już w stanie doskonale je określić. Zabawka zgodna z jego upodobaniami sprawi, że wolny czas będzie spędzany naprawdę pożytecznie przy jednoczesnym zadowoleniu i rozrywce malucha.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here