biurko dla dziecka
fot. Pixabay.com

Biurko dla dziecka to obowiązkowy element wyposażenia dziecięcego pokoju. Jakie wybrać i kiedy zainwestować w to pierwsze? Jakie parametry techniczne uwzględniać podczas zakupów tego rodzaju akcesorium? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Mamy nadzieję, że choć trochę ułatwimy wybór idealnego biurka dla dzieci.

Pierwsze biurko w dziecięcym pokoju

Czy to już odpowiedni czas na biurko dziecięce? Kiedy kupować takie wyposażenie pokoju dziecka? Z reguły taki mebel zaczyna być użytkowany, kiedy dziecko idzie do pierwszej klasy, chociaż coraz częściej z własnego biurka mogą cieszyć się „zerówkowicze”. Wtedy biurko dla przedszkolaka dobiera się zgodnie z jego wzrostem. Dziecko ma około 110-130 cm wzrostu, więc idealnie sprawdzi się biurko o wysokości 55 cm. Duże znaczenie ma również krzesło do biurka dla dziecka, idealnie, jeśli jest obrotowe, odpowiednio wyprofilowane, z podstawką na nogi. Dobrą opcją są też biurka i krzesła regulowane, które dosłownie „rosną” wraz z maluchem. Wtedy jedno biurko może służyć zarówno przedszkolakowi, a potem być traktowane jako biurko dla ucznia. Prawda, że to świetny element jako wyprawka dla przedszkolaka albo nawet pomysł na prezent dla 5 latka?

biurko dla dziecka
fot. Pixabay.com

Biurko dla starszaka

Biurko dla ucznia musi być już naprawdę porządnym meblem. Duże, wygodne, odpowiednie na wysokość (najlepiej sprawdzają się standardowe biurka o wysokości 55 cm). Nie mniej ważne jest krzesło, najlepiej krzesło obrotowe dla dzieci.

Samo biurko powinno zawierać już szuflady, półki na niezbędne akcesoria. Pamiętajmy, że uczeń posiada książki, zeszyty, przybory do pisania, które muszą znaleźć miejsce na biurku, lecz niekoniecznie na jego blacie, by nie zabierać niepotrzebnie przestrzeni do pracy.

Starsze dzieci mają już swój indywidualny gust oraz zainteresowania. Dobrze jest więc dobierać biurko dla chłopca czy też biurko dla dziewczynki. Uniwersalne jest zawsze biurko białe, można je też bardzo często kompletować wraz z pozostałymi meblami z dziecięcym pokoju.

Jak ustawić biurko w pokoju dziecka?

Biurko musi stanowić element wyposażenia tzw. strefy nauki w dziecięcym pokoju. Tutaj zbędne są dekoracje do pokoju dziecka, bo uczeń ma się skupiać na zdobywaniu wiedzy. Zaleca się, by biurko nie wchodziło w skład strefy wypoczynku ani zabawy. Najlepiej, jeśli zostanie umieszczone w miejscu z dobrym światłem naturalnym. Idealne miejsce to tuż przy oknie, tak by dziecko siedziało przodem do szyb okiennych. Nie zaleca się stawiania biurka w ciemnych, nieoświetlonych kątach, ponieważ sztuczne światło niekorzystnie wpływa na procesy nauki.

biurko dzieciece
fot. Pixabay.com

Krzesło do biurka dla dziecka

To właśnie krzesło do biurka dla dziecka ma największe znaczenie, jeśli pod uwagę weźmiemy wpływ na postawę ciała malucha. Czy wiesz, że ponad połowa uczniów posiada wadę postawy i skrzywienie kręgosłupa? Znaczny wpływ na to ma właśnie krzesło przy biurku bądź szkolnej ławce, ale też pozycja, w jakiej dziecko siedzi.

Podczas siedzenia przy biurku plecy dziecka powinny być proste, łokcie swobodnie opierać się o blat biurka, a nogi o podłogę. Jeśli biurko nie spełnia tych wymagań, należy postawić podkładkę pod nogi.

Wspominaliśmy już o biurkach oraz krzesłach regulowanych i to jest strzał w dziesiątkę. Dzięki regulacji wysokości blatu biurka oraz siedziska krzesła udaje się dopasować takie wyposażenie dziecięcego pokoju do indywidualnych preferencji malucha. Takie meble będą służyć przez wiele lat. Jeśli wybór padł na biurko regulowane, należy wybierać to najlepszej jakości, odporne na intensywną eksploatację.

Biurko dla dziecka można oczywiście dobierać zgodnie z estetyką całego pomieszczenia. Jego design warto dopasowywać zgodnie z wystrojem pokoju dla dziewczynki czy pokoju dla chłopca. Nie powinno być jednak zbyt dekoracyjne, by nie rozpraszało małego ucznia podczas codziennego obowiązku edukacji. Najlepiej sprawdza się to w naturalnym kolorze drewna bądź białe, koniecznie z powłoką łatwą w utrzymaniu czystości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here