smoczek dla dziecka
fot. Pixabay.com

Noworodek je, śpi i płacze – rzeczywiście właśnie w ten sposób najmłodsi realizują swoją codzienną aktywność w pierwszym etapie życia. Okazuje się jednak, że ten ostatni czynnik, czyli płacz udaje się skutecznie niwelować, chociaż nierzadko jest on oczywiście naturalnym odruchem.

Płacz dziecka może być zdrowy, natomiast nie ma wątpliwości, że męczy i to nie tylko samo dziecko, ale również jego rodziców. Kojący może być właśnie sen, tulenie, puszczanie spokojnej muzyki, spełnianie innych potrzeb, których brak wywołuje płakanie albo …. smoczek. No właśnie, czy każda wyprawka dla noworodka powinna go zawierać? Niegdyś smoczki naprawdę stanowiły podstawę kompletowania niezbędnych akcesoriów dla maluszków, dzisiaj jednak znajdują tak samo wielu przeciwników. Czy smoczek może szkodzić? Jak wpływa na dziecko? Czy rodzice, którzy podają smoczek, mają czuć się winni wprowadzania nieprawidłowych nawyków? A jeśli już wyprawka do szpitala zawiera smoczek, to jak wybrać ten najlepszy? Wszystko o smoczkach znajdziecie poniżej. Pamiętajcie tylko, że bez względu na wszystko, ostateczną decyzję zawsze podejmują rodzice i znaczenia nie powinny tutaj mieć namowy babci czy ostrzeżenia cioci albo nietrafne jakże często porady znajomych.

smoczek dla dziecka
fot. Pixabay.com

Jak działa smoczek?

Nie ma wątpliwości, że najważniejszą funkcją smoczka jest uspokajanie. Pierwszy smoczek skutecznie zaspokaja naturalny odruch ssania, który w przypadku noworodków może być naprawdę bardzo silny. Niemożność ciągłego ssania może wywoływać płacz, smoczek jest więc nierzadko doskonałym „kołem ratunkowym” nie tylko dla dziecka, ale i jego opiekunów. Nie bez powodu wielu rodziców uznaje, że smoczek jest najlepszym wynalazkiem i koniecznym akcesorium każdej wyprawki dziecka, tuż obok obowiązkowych pieluch.

Okazuje się także, że to właśnie ssanie smoczka niweluje ryzyko tzw. śmierci łóżeczkowej, daje też poczucie bezpieczeństwa i jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż ssanie kciuka. Samo ssanie kciuka jest nie tylko niehigieniczne, ale może wywołać też trwałe wady zgryzu czy zaburzenia w odruchu ssania, tak potrzebne do realizacji prawidłowego karmienia piersią.

Należy jednak pamiętać, by dozować dawanie smoczka dziecku. W innym przypadku również on może wywołać problemy z laktacją albo zaburzać odczuwanie głodu. Rodzice muszą też zwrócić szczególną uwagę na dobór smoczka. Producenci tego rodzaju artykułów oferują nam dzisiaj tak ogromny wybór, że rzeczywiście podjęcie ostatecznej decyzji może stanowić spory problem.

Kiedy podawać smoczek?

  • Smoczek należy podawać dopiero wtedy, gdy noworodek wyrobi już odpowiedni odruch ssania piersi, a więc po kilku tygodniach od porodu,
  • Smoczek wpływa na dobry sen dziecka, więc warto podawać go do łóżeczka,
  • Smoczek nie powinien być zabawką,
  • Nie należy dawać smoczka na siłę, nawet jeśli dziecko go nie chce,
  • Smoczek powinien być stosowany tylko w razie potrzeby, nigdy nie jako tzw. wyciszacz dziecka,
  • Smoczek musi być zawsze czysty, wyparzony, nieuszkodzony,
  • Smoczek trzeba dobierać pod względem jego rozmiaru, by nie wpływać negatywnie na zgryz.
smoczek dziecka, smoczek, jaki smoczek
fot. Pixabay.com

Jakie smoczki sprawdzają się najlepiej?

Najczęściej samo dziecko musi zaakceptować dany rodzaj smoczka. Rodzice powinni więc kupić smoczek lovi, smoczek avent czy innej popularnej marki, natomiast nie mogą narzucać ostatecznego wyboru. Pewne jest, że smoczek musi być wykonany z najlepszej jakości materiału, na przykład silikonu czy lateksu. Jego producent powinien przedstawić certyfikat jakości oraz oznaczenie wieku malucha, który może korzystać z danego rozmiaru smoczka. Uznaje się, że priorytetem przy wyborze konkretnego modelu smoczka jest certyfikat PTO, czyli Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego.

W ramach zachowania optymalnej higieny smoczka warto wymieniać do średnio co miesiąc. Każdego dnia trzeba smoczek wyparzać, a myć nawet po każdym upadku na ziemię. By niwelować częstotliwość takich sytuacji, przydaje się zawieszka do smoczka, przypinana na przykład do ubranka dziecka. Dzięki temu smoczek jest zawsze w pobliżu, a maluch może po niego sięgać samodzielnie.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here