Nie ma wątpliwości, że to właśnie wygoda liczy się najbardziej w błogosławionym stanie. Okazuje się także, że właściwie dobrane ubrania ciążowe mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa samego dziecka. Jakie elementy powinna zawierać wyprawka dla mamy? Kiedy kupować pierwsze ciuchy ciążowe i które sprawdzą się najlepiej? Czy warto inwestować w ubrania do karmienia? Kompendium wiedzy w tym zakresie przedstawiamy poniżej.
Jeśli ubrania dla mam, to jakie?
Przyszłe mamy powinny przede wszystkim zwracać uwagę na jakość wykonania ubrań, które sprawdzą się już od II trymetru ciąży. To właśnie wtedy brzuszek zaczyna być widoczny, a kobieta w ciąży przestaje mieścić się w swoją dotychczasową garderobę. Najlepiej sprawdza się odzież ciążowa z bawełny organicznej, bo ta nie podrażnia skóry, jest przy tym idealnie elastyczna, więc posłuży przez cały okres ciąży.
Uwagę należy zwracać na rozmiar, bo przecież ubrania ciążowe mogą świetnie pasować na początku błogosławionego stanu, ale wraz z rozwojem ciąży niestety staną się za małe. Ubrania ciążowe w żadnym wypadku nie mogą uciskać, tutaj należy zwracać szczególną uwagę na okolice brzucha. To zresztą dlatego te najlepsze egzemplarze posiadają specjalną, elastyczną gumę na wysokości brzucha, która rozciąga się i dopasowuje idealnie do ciała przyszłej mamy.
Każda bluzka ciążowa czy sukienka ciążowa musi dawać swobodę ruchów, to dlatego najczęściej oferowane są te o kroju oversize, które sprawdzą się w całym okresie ciąży, ale też jako ubrania do karmienia.
Wyprawka dla mamy, która uwzględnia ubrania ciążowe, nie musi być zbyt pokaźna, wystarczy dosłownie kilka egzemplarzy, które można ze sobą dowolnie łączyć, tworząc tym samym komplety dobre na każdą okazję.
Uwagę można zwracać także na estetykę wykonania i oczywiście trendy mody. Współcześni producenci ubrań, które są dedykowane przyszłym mamom, oferują naprawdę modne koszule, spodnie czy sukienki, dzięki którym przyszła mama zawsze czuje się komfortowo, ale i wygląda atrakcyjnie.
Jakie ubrania ciążowe sprawdzają się najlepiej?
Wiele zależy od indywidualnych preferencji kobiety ciężarnej, ale większość stawia przede wszystkim na swobodę ruchów. Najliczniejsze propozycje dotyczą spodni dresowych, to też legginsy ciążowe, obszerne bluzy czy rozpinane koszule. Pewne jest, że dzisiaj bez problemu w sklepach dla ciężarnych na wieszaku wisi niejedna okazała sukienka ciążowa, która świetnie sprawdzi się na codzienny spacer, ale też na wesele czy sesję z brzuszkiem. Hitem jest styl boho, który idealnie wpisuje się w trendy dla przyszłych mam. Tutaj wymienić można luźne tuniki i sukienki odcinane pod biustem. Nie ma wątpliwości, że ubrania dla mam mogą być dzisiaj codzienne, klasyczne, ale też bardziej wyszukane, na specjalne okazje.
Jak dobierać ubrania ciążowe?
Liczy się jakość wykonania i komfort noszenia. Kolejny czynnik to dobrze dopasowany rozmiar, dlatego zaleca się, by kobiety w ciąży raczej wybierały sklepy stacjonarne, w których ubranie można przymierzyć. Wiadomo, że pod koniec ciąży może być z tym problem i panie wybierają głównie zakupy online. Jeśli odzież ciążowa jest wybierana w sklepie internetowym, należy patrzeć na szczegółowy opis oraz możliwości dogodnego zwrotu towaru, jeśli zachodzi taka konieczność.
Warto wspierać lokalnych, rodzimych producentów i trzeba przyznać, że ich kolekcje dla kobiet w ciąży są naprawdę okazałe. Na metce ubrania dla kobiety w ciąży powinno znaleźć się oznaczenie potwierdzające posiadanie certyfikatu jakości, nie mówiąc już o obowiązkowych danych w zakresie składu materiału czy sposobie prania każdego elementu tej wyjątkowej garderoby.
Przyszłe mamy mogą też z powodzeniem skorzystać z wymiany ubrań używanych, dzięki czemu wyprawka nie będzie wiązać się z wysokimi kosztami. Ubrania dla kobiet ciężarnych „z drugiej ręki” są najczęściej zachowane w świetnym stanie, bo przecież kilka miesięcy ich noszenia nie wiąże się ze specjalnie nadmierną eksploatacją.
Ubrania ciążowe można spokojnie kupować już na początku II trymestru, przewidując nieco rozmiar tuż przed rozwiązaniem. Warto, by koszula ciążowa czy spodnie mogły służyć przez cały okres ciąży.