bolesne zabkowanie
fot. Pixabay.com

Pierwsze ząbki mogą wychodzić już od 4 miesiąca życia dziecka. Niestety, ta wyczekiwana przez rodziców chwila bardzo często wiąże się z traumatycznymi przeżyciami i nieustającym płaczem dziecka. Jak rozpoznać ząbkowanie? Jakie akcesoria dla dziecka nabyć, by ulżyć mu w tym trudnym etapie rozwoju? Warto, by te podstawowe zawierała już wyprawka dla noworodka.

Ząbkowanie – objawy

Każde dziecko przechodzi ząbkowanie w sposób indywidualne. U niektórych maluchów pierwsze ząbki wyrzynają się niezauważenie, inne cierpią z tego powodu przez długi czas. Objawy ząbkowania są różne, nie wszystkie muszą występować jednocześnie. Do tych najczęstszych zalicza się:

  • nadmiernie wydzielanie śliny,
  • obrzęk dziąseł,
  • zmiana koloru dziąseł na intensywny czerwony,
  • gorączka przy ząbkowaniu,
  • biegunka,
  • złe samopoczucie, rozdrażnienie, nerwowość,
  • brak apetytu,
  • potrzeba bliskości z rodzicem.
co na zabkowanie
fot. Pixabay.com

Co pomaga na bolesne ząbkowanie?

W zależności od pojawiających się objawów ząbkowania, rodzice powinni stosować odpowiednie środki, które będą je łagodzić. Świetnie sprawdzają się specjalne nakładki silikonowe na palec ze specjalnymi wypustkami, którymi można masować opuchnięte dziąsełka malucha. Taki zabieg działa nie tylko przeciwbólowo, ale sprawdza się także w celu przyśpieszenia procesu wyrzynania ząbków.

Doskonale sprawdzają się także pierwsze zabawki dla dziecka przeznaczone do uśmierzania bólu. Dla najmłodszych najlepsze są specjalne gryzaki na ząbkowanie, które zawierają wewnątrz specjalny żel. Ten po schłodzeniu daje ukojenie maluchowi. Miękki gryzak zapobiega też swędzeniu dziąseł.

Bardzo często ząbkowanie zbiega się z wprowadzeniem nowego schematu żywienia dziecka. Okazuje się, że rozszerzanie diety dziecka również ma niebagatelne znaczenie. Już 4 miesięcznym niemowlętom można podawać przecież lekko schłodzony mus z jabłka, który dodatkowo ulży w bólu. Co istotne, bardzo często dieta dziecka i jej rozszerzanie usypia czujność rodziców, którzy za notoryczny płacz dziecka winą obarczają dolegliwości żołądkowe – nadal tak często występuje przecież kolka u dziecka. Zaleca się regularne kontrolowanie stanu dziąseł maluszka, ich zaczerwienienie zwiastuje rozpoczęty proces ząbkowania.

objawy zabkowania
fot. Pixabay.com

Jeśli naturalne, domowe sposoby na ząbkowanie nie przynoszą rezultatu, można skorzystać ze środków farmakologicznych. Większość z nich dostępna jest bez recepty w aptekach. Przydają się specjalne krople na ząbkowanie, żele na ząbkowanie czy maść na ząbkowanie. Lepiej używać preparaty o długiej skuteczności aniżeli te do stosowania miejscowego. Niestety, ale żel, którym smaruje się bolesne dziąsła dziecka, jest połykany, a więc niezbyt pomaga. Lepszą skuteczność wykazują kropelki o działaniu przeciwbólowym. W razie gorączki, można stosować popularne leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, zgodnie z dawkowaniem podanym na opakowaniu. W przypadku leków o działaniu przeciwgorączkowym nie można stosować ich dłużej niż przez kilka dni. Co istotne, zawsze należy obserwować reakcję dziecka na dany środek na ząbkowanie. W niektórych przypadkach wystąpić mogą stany alergiczne.

Bolesne ząbkowanie to przedłużający się proces wyrzynania się mleczaków. Boli, kiedy ząbek chce przebić się przez dziąsło, trwa to nawet kilka dni. Pamiętajmy jednak, że mleczaki lubią pojawiać się jeden po drugim, nie dając dziecku chwili odpoczynku. Wraz z maluchem cierpi cała rodzina, ponieważ ta niedogodność mocno odbija się na komforcie funkcjonowania wszystkich domowników. Niepokojącym objawem są też pojawiające się w jamie ustnej stany zapalne, nierzadko towarzyszą też afty. Ich leczenie musi być natychmiastowe i wymaga interwencji lekarza. Do stomatologa warto zresztą wybrać się wraz z maluchem już po pojawieniu się pierwszego mleczaka, chociażby na rutynową kontrolę, która zapobiegnie powstaniu ewentualnej wady zgryzu u dziecka. Od pojawienia się pierwszego ząbka wizyty u stomatologa zalecane są przynajmniej raz na 6 miesięcy.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here