kolka u dziecka
fot. Pixabay.com

Kolki u noworodków to bez wątpienia największa zmora młodych rodziców, ale i samego dziecka, które pierwsze chwile życia spędza nierzadko w ogromnym bólu. Okazuje się, że kolki u dziecka występują niezwykle często, z ich powodu cierpi nawet 40% maluszków. Jakie są przyczyny kolki, jak ją rozpoznać i niwelować? Przedstawiamy kompendium wiedzy w tym zakresie.

Co to jest kolka?

Przyczyny kolki są różne i tak naprawdę do tej pory nie ustalono jednej, która na pewno odpowiada za silny ból brzuszka niemowlęcia. Kolka pojawia się najczęściej około 4-6 tygodnia życia dziecka, trwa kilka dni, tygodni albo nawet miesięcy. Niektóre dzieci borykają się z nią nawet do ukończenia 6 miesiąca życia i właśnie dlatego płacz z jej powodu bardzo często diagnozowany jest jako bolesne ząbkowanie.

Co ciekawe, przyczyny występowania kolki są różne. Najczęściej winą obarcza się nierozwinięty jeszcze układ pokarmowy oraz jelita. Powodem może być też niewłaściwa dieta dziecka, przede wszystkim źle dobrane mleko modyfikowane albo nieodpowiednia dieta matki, która karmi piersią. Warto zwracać tez uwagę na rozszerzanie diety dziecka, bo kolka może pojawić się po wprowadzeniu nowych pokarmów stałych. Pamiętajmy, że kolka może być również wynikiem złego spożywania mleka, najczęściej poprzez łykanie zbyt dużej ilości powietrza, które zmieniają się w niekorzystne gazy.

Ciekawostką jest fakt, iż kolka u noworodka może pojawiać się jako efekt stresu. Pamiętajmy, że nawet miesięczne dziecko doskonale przejmuje i reaguje na emocje, jakie są obecne w jego otoczeniu. Przyczyną występowania kolki mogą być więc nerwy rodziców albo zbyt duża ilość bodźców, jakie do niego docierają.

Uznaje się także, że kolki częściej występują u chłopców, chociaż tak naprawdę nikt tego naukowo nie dowiódł.

kolki u dziecka
fot. Pixabay.com

Objawy kolki

Objawy kolki są jednoznaczne. Dziecko zaczyna głośno płakać i nie może się uspokoić nawet po przytuleniu. Jego buzia staje się zaczerwieniona, brzuszek jest napięty, a nóżki są podkurczone. Co ważne, jeśli to rzeczywiście kolka, brzuszek jest twardy nie tylko podczas płaczu, ale nawet wtedy, gdy niemowlę się uspokaja. Kolka pojawia się najczęściej popołudniu oraz w nocy, towarzyszyć mogą jej wymioty, gazy, ulewanie. Atak może trwać od kilku minut do nawet kilku godzin, po czym dziecko najczęściej zasypia. Ból pojawia się znowu kolejnego dnia.

co na kolki
fot. Pixabay.com

Sposoby na kolkę

Aby uniknąć dramatycznych sytuacji i oszczędzić dziecku bólu, środki przeciwko kolce powinna zawierać już podstawowa wyprawka dla noworodka. W jej składzie powinna znaleźć się na pewno butelka antykolkowa, ale świetnie sprawdzają się też nawet pierwsze zabawki dziecka. Można nabyć mini termofor w kształcie przytulanki albo woreczek z pestkami wiśni, który po podgrzaniu należy położyć na brzuszku dziecka. Kolejne akcesoria, które przydają się zaraz po porodzie, a jakie można z powodzeniem użyć do minimalizowania objawów kolki, to pielucha tetrowa. Wystarczy ją ogrzać i owinąć wokół bolącego brzuszka.

Odpowiadając na pytanie, co na kolkę, warto uwzględnić jeszcze inne skuteczne, ale nadal w pełni bezpieczne i nieinwazyjne metody. Wymienić można chociażby gorącą kąpiel, delikatny masaż brzuszka czy mocne przytulenie dziecka, tak by brzuszek ściśle przylegał do ciała rodzica. Zaleca się także ułożenie malca w pozycji na brzuszku, ponieważ to pomaga uwolnić gazy.

Przydają się też łagodne środki farmakologiczne. W każdej aptece można nabyć krople na kolkę albo herbatki rozkurczające. Najlepsze są te, które w swoim składzie zawierają koper włoski i rumianek. Takie herbatki może także spożywać mama, która karmi dziecko piersią.

Rodzice bardzo często obwiniają się za występowanie kolek u noworodka. To ogromny błąd, ponieważ tak naprawdę nikt nie ma na to wpływu. Na szczęście istnieją skuteczne środki na to, by bolesna kolka mogła być łagodzona. Pocieszające jest również to, że kolki występują tylko w pierwszym etapie życia dziecka, wraz z jego rozwojem te znikają bezpowrotnie.

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here