Pojawienie się pierwszych mleczaków bardzo często wiąże się niestety z ogromnym bólem. Nie da się ukryć, że ząbkowanie jest przykre nie tylko dla dziecka, ale i wszystkich domowników. Przedstawiamy skuteczne sposoby na to, by bolesne ząbkowanie stało się znośne.
Jak rozpoznać objawy ząbkowania?
Każde dziecko przechodzi ząbkowanie w sposób indywidualny, dlatego trudno jest scharakteryzować typowe objawy. Biorąc pod uwagę, że pierwsze ząbki moją pojawić się już około 4 miesiąca życia, trzeba też wiedzieć, że maluch nie zawsze jest w stanie wskazać przyczynę swoich dolegliwości.
Najczęściej rozpoznać można znaczne rozdrażnienie dziecka, problemy ze snem, nerwowość, nadmierną płaczliwości. U niektórych maluchów pojawia się nadmierne wydzielanie śliny, niemowlę chętnie ssie i gryzie podawane przedmioty, by ulżyć sobie w bólu. Warto wiedzieć, że oprócz dolegliwości bólowych bardzo często pojawia się też swędzenie dziąseł.
Same dziąsła stają się opuchnięte i mocno czerwone, widoczne mogą być na nich nawet popękane naczynka. To znak, że proces wyrzynania się mleczaków jest już silnie zaawansowany i lada dzień można spodziewać się pierwszego ząbka. Kiedy ząb wybije się już na powierzchnię, dolegliwości bólowe natychmiast maleją. Niestety, ale nie na długo, bo już po pierwszym mleczaku zaczynają wychodzić kolejne, nierzadko wyrzyna się kilka zębów jednocześnie. Dziecko, które ząbkuje, może borykać się też z przewlekłą biegunką, bardzo często występuje również gorączka przy ząbkowaniu.
Z reguły najbardziej dokuczliwe objawy ząbkowania występują w godzinach wieczornych oraz nocnych, ponieważ dzienna aktywność malca daje mu nieco zapomnieć o wyrzynaniu się ząbków.

Domowe sposoby na bolesne ząbkowanie
W zależności od objawów ząbkowania należy stosować sposoby ich łagodzenia. Nie wszystkie syndromy pojawiają się przecież jednocześnie, nie wszystkie są typowe. Co więcej, nie zawsze są one odpowiednio diagnozowane. Pamiętajmy, że wraz z ząbkowaniem bardzo często zmieniana jest akurat dieta dziecka. To właśnie rozszerzanie diety dziecka może powodować niektóre z dolegliwości również typowych dla ząbkowania. Może występować na przykład kolka u dziecka a wraz z nią płacz, nierzadko pojawia się też biegunka jako objaw nietolerancji pokarmowej.
Jeśli mamy już pewność, że dziecko ząbkuje, warto wykorzystać akcesoria dla najmłodszych, które nierzadko zapewniono już na etapie kompletowania wyprawki dla noworodka. Można podawać do gryzienia zmoczoną w zimnej wodzie, zwiniętą pieluszkę tetrową. Świetnie sprawdzą się też pierwsze zabawki, w tym gryzaki na ząbkowanie. Na rynku dostępne są specjalne gryzaki, które dodatkowo się chłodzi.
Eksperci podpowiadają także, by smarować dziąsła dziecka imbirem, bo ten wykazuje właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dobrze sprawdzają się też silikonowe masażery nakładane na palec. Te zastąpić może miękka szczoteczka do zębów.
Na ząbkowanie sprawdzi się wspomniana już, nieco rozszerzona dieta malucha. W zależności od tego, jakie produkty dziecko spożywa, można podawać mu schłodzony mus z jabłek, bananów czy moreli. W każdym sklepie z akcesoriami dla najmłodszych dostępne są też gryzaki ze specjalną siateczką, do której można wrzucić kawałek zmrożonego jabłka czy innego owocu bądź warzywa. Kiedy dziecko będzie je ssać, jednocześnie uśmierzy ból związany z ząbkowaniem.

Co na ząbkowanie, kiedy naturalne metody nie pomagają?
Zawsze należy walczyć z wysoką gorączką, która niestety pojawia się przy ząbkowaniu często. W tym celu sprawdzają się środki farmakologiczne dostępne w aptece bez recepty. Trzeba stosować je zgodnie z dawkowaniem podanym na opakowaniu i nie dłużej niż przez kilka dni.
W aptekach dostępne są też specjalne środki dedykowane w celu uśmierzania bólu, jaki wiąże się z ząbkowaniem. Wśród takich wymienia się żele na ząbkowanie, maść na ząbkowanie, krople na ząbkowanie. Wszystkie wykazują podobne działanie, ale niestety niezbyt trwałe. Można stosować je naprzemiennie wraz z innymi sposobami niwelowania bólu dziąseł.