Od tego, jaka jest dieta dziecka, zależy jego rozwój. To właśnie dlatego eksperci do spraw żywienia na bieżąco aktualizują schemat żywienia niemowląt. To tak ważne, by maluch mógł funkcjonować w pełnym zdrowiu, rozwijać się, ale też nabywać konkretne nawyki żywieniowe, które będą miały znaczenie w życiu dorosłym, już w samodzielnym układaniu codziennego jadłospisu. Przedstawiamy zasady, jakimi powinno kierować się podczas rozszerzania diety niemowlęcia karmionego naturalnie.
Rozszerzanie diety dziecka – kiedy zacząć?
Uznaje się, że w pierwszym etapie życia dziecka najlepszym pokarmem jest mleko mamy. Jedynie to może spożywać niemowlę nawet do 6 miesiąca życia, chociaż zaleca się, by rozszerzanie diety było wprowadzone już około 5 miesiąca życia. To wtedy układ pokarmowy niemowląt jest na tyle rozwinięty, by przyjmować inne pokarmy stałe i nie mówimy tu jedynie o dopajaniu w postaci wody. To idealny czas, by móc wprowadzić pierwsze owoce i warzywa do diety bez ryzyka pojawienia się kolki u dziecka czy innych zaburzeń jelitowych.
Rozszerzanie diety niemowlaka – od czego zacząć?
Rzeczywiście żywienie niemowląt od pierwszych dni powinno przebiegać poprzez podawanie mu naturalnego mleka mamy. Jeśli wynikają problemy z karmieniem piersią, zaleca się karmienie mlekiem modyfikowanym, które dzisiaj również posiada najwyższe wartości. Pewne jest, że noworodek i najmłodsze niemowlęta muszą być karmione pokarmami w postaci płynnej.
Pierwsze inne jedzenie niż mleko także musi być w postaci płynnej, ewentualnie musu, ale bez jakichkolwiek kawałków ani nawet grudek, którymi maluch mógłby się zakrztusić. Pokarm w wersji nierozdrobnionej będzie też niekorzystnie wpływał w pierwszej fazie na procesy trawienne.
Zaleca się, by najpierw podać dziecku warzywo. Do tych najbezpieczniejszych i najmniej uczulających zalicza się marchew, ziemniak oraz dynia. Poszczególne produkty należy podawać pojedynczo i stopniowo, każdego dnia zwiększając porcję od jednej łyżeczki i obserwując dokładnie dziecko. Po kilku dniach można zmienić składnik pożywienia, a potem połączyć dwa już wypróbowane, jeśli rodzice mają pewność, że maluch je w pełni toleruje. Należy zwracać szczególną uwagę na ewentualne zmiany skórne, wystąpienie wymiotów, biegunki albo kolki u dziecka.
Dlaczego to warzywa zaleca się serwować w pierwszej kolejności? Te zawierają znacznie mniej cukru, nie są więc tak smaczne, jak owoce. Jeśli rozszerzanie diety niemowląt rozpocznie się od podania słodkiego jabłka, istnieje duże prawdopodobieństwo, że warzywa nie będą mu po prostu smakować. Dopiero kiedy pierwsze warzywa są tolerowane i dobrze przyswajane, można podać wspomniane jabłko, potem morele czy banana. Aż do ósmego miesiąca warto wstrzymać się zaś z truskawkami, jeżynami czy borówkami, ponieważ są to owoce mocno uczulające.
Jak ułatwić sobie karmienie dziecka podczas rozszerzania diety?
Dzisiaj producenci produktów dla najmłodszych znacznie ułatwiają kwestie komponowania codziennego menu. Wskazują również, jak ma być rozszerzana dieta dziecka. Okazuje się, że nie trzeba czytać żadnych poradników kulinarnych, wystarczy udać się do sklepu. Dostępne są przecież tzw. słoiczki renomowanych producentów, których zawartość to ekologiczne zbiory z uwzględnieniem najwyższych standardów i norm produkowania produktów żywnościowych dla dzieci. Na każdym słoiczku producent wskazuje oznaczenie dotyczące wieku dziecka, które może spożywać zawartość. Te pierwsze dedykowane są dzieciom od 4 miesiąca życia, kiedy dieta jest rozszerzana wcześniej (to dzieci karmione w pierwszych miesiącach mlekiem modyfikowanym, a nie naturalnym). Zawartość gotowych słoiczków uwzględnia wszelkie zapotrzebowanie na wartości odżywcze maluchów, do tego są to doskonałe kompozycje, nierzadko trudne do stworzenia w warunkach domowych. Warto wspomnieć, że jest to też spore ułatwienie dla rodziców, którzy nie muszą tracić czasu na przyrządzanie jedzenia dla maluszków.
Wraz z rozszerzaniem diety dziecka należy zaopatrzyć się także w gadżety do karmienia. Przyda się odpowiedni fotelik do karmienia, w którym dziecko w pełnym bezpieczeństwie i komfortowo może spożywać posiłki. Przydadzą się też akcesoria do karmienia, takie jak gryzak z siateczką, do której można włożyć kawałek obranego jabłka czy banana, miseczka oraz łyżeczka do karmienia z silikonu albo jeszcze lepiej, z materiału bambusowego. Wszystkie należy dobierać ze względu na jakość, ale też dopasowując je do wieku i umiejętności spożywania pokarmów przez dziecko.