Nie ma wątpliwości, że słodycze to ulubiony produkt spożywczy dzieci. Okazuje się jednak, że chociaż nie udaje się ich całkowicie wyeliminować z jadłospisu malucha, to można skutecznie ograniczyć. Niezdrowe słodycze nafaszerowane cukrem i chemicznymi substancjami można zastąpić zdrowymi, ale nadal słodkimi przekąskami. Podpowiadamy, jakie słodycze serwować dzieciom, by nie wpływać negatywnie na ich zdrowie i codzienne funkcjonowanie.
Dieta bez cukru
Czy wiesz, że dzienna dawka białego cukru w diecie dziecka to jedynie 2 łyżeczki? To niewiele, jeśli uwzględnimy nie tylko słodycze dla dziecka, ale również inne składniki jadłospisu. Wszystko dlatego, że to właśnie zbyt słodkie karmienie dziecka wpływa na nadwagę, a nawet otyłość maluchów. Okazuje się, że nawet 10% małych Polaków do trzeciego roku życia boryka się z nadmiernymi kilogramami. W przyszłości problem ten może przerodzić się w poważne problemy zdrowotne, na przykład cukrzycę albo miażdżycę.
Jedzenie dla dziecka musi być dobrze przemyślane, a zdrowe nawyki żywieniowe należy wdrażać już wtedy, gdy następuje rozszerzanie diety dziecka. Eliminować trzeba cukier, bo ten źle wpływa na cały układ pokarmowy, ale też ten nerwowy czy stan zębów. Nawet słodycze dla przedszkolaka w nadmiarze mogą być przyczyną próchnicy.
Słodycze bez cukru – czy to możliwe?
Tak naprawdę nigdy nie uda nam się wyeliminować cukru z codziennej diety malucha, ale można postarać się go ograniczyć. Dieta dziecka może być dobra i zdrowa, jeśli tylko słodkie przekąski dla dziecka zastąpimy wartościowymi produktami.
Słodycze mogą być zdrowe, bez problemu można je przygotować w domu samodzielnie. Świetnie sprawdza się domowy kisiel, galaretka, budyń, chipsy z suszonych owoców, żelki z sokiem owocowym, a nawet batoniki z muesli czy owocowym musem. Trzeba przyznać, że owoce i warzywa w diecie dziecka także dostarczają cukier, ale ten jest zapewne zdrowszy aniżeli sztuczne słodziki czy cukier glukozowo-fruktozowy. Słodycze z owoców świetnie sprawdzają się też w okresie ząbkowania, można przyrządzić z nich zmrożone sorbety i podawać dziecku dla ochłodzenia obolałych dziąseł.
Jeśli chcemy poczęstować dziecku słodką, ale kupioną przekąską, niech będzie to dobrej jakości gorzka czekolada, batonik z orzechami albo sezamki oblane miodem.
Jak serwować słodycze dziecku?
Ważne są zdrowe nawyki żywieniowe, rytuały, a nawet akcesoria do karmienia. Przyda się fotelik do karmienia, dzięki któremu słodycze będą elementem codziennego menu, a nie wyjątkową atrakcją. Jeśli tylko do spożywania słodyczy dorośli podejdą rozsądnie, uda się wprowadzić je do diety jedynie jako dodatek. Oto podstawowe zasady, którymi warto się kierować podczas serwowania słodkich deserów:
- wybieraj zdrowe słodycze, zawsze sprawdzaj etykiety produktów,
- o ile to możliwe, rób słodycze w domu, ciasto domowej roboty też może być pyszne,
- nigdy nie dawaj słodyczy w nagrodę,
- nie zakazuj jedzenia słodyczy w ramach kary,
- nie przekupuj słodyczami,
- nie częstuj słodyczami w godzinach wieczornych,
- wybieraj słodycze z naturalnymi słodzikami, jak miód,
- kupuj słodycze dla dzieci pochodzenia ekologicznego,
- rezygnuj ze słodyczy w ramach przekąsek do szkoły.
To dorośli dają przykład dzieciom. Pamiętajmy jednak, że zakaz spożywania słodyczy będzie miał odwrotny skutek. Właśnie dlatego znacznie lepiej jest wdrożyć te zdrowe, słodkie przekąski aniżeli zupełnie pozbawiać malucha słodkiego smaku. Jednocześnie należy wiedzieć, że cukier zawarty jest nie tylko w słodyczach. Ten znajduje się też w sokach, owocach czy gotowych daniach dla niemowląt.
Jeśli słodycze znajdują się jednak z codziennej diecie dziecka, warto zapewnić mu odpowiednio dużo aktywności fizycznej. Dzisiaj tryb siedzący i niezdrowe jedzenie serwowane maluchom już w wieku przedszkolnym to ogromna bolączka, która nierzadko kończy się poważnymi problemami zdrowotnymi. Konsekwencja i rozsądek pozwoli zachować umiar, jednocześnie dbając o należyty rozwój dzieci.