miseczka do jedzenia
fot. Pixabay.com

Zastawa stołowa dla dziecka powinna znaleźć się jako element podstawowej wyprawki dla dziecka. Nie chodzi nam oczywiście o butelki do karmienia noworodków czy niemowląt, ale o rozszerzanie diety dziecka, co następuje już około 4 miesiąca jego życia. Na co zwracać uwagę, wybierając artykuły, takie jak miseczka do karmienia czy łyżeczka do karmienia. Przedstawiamy kluczowe aspekty, które mają kolosalne znaczenie dla żywienia dziecka, jego bezpieczeństwa podczas spożywania posiłków, ale też komfortu samodzielnego konsumowania.

BLW – samodzielne jedzenie

Moda na BLW przyszła do nas oczywiście z Zachodu i z miejsca została okrzyknięta hitem. O co właściwie chodzi? Generalnie o to, by stworzyć takie warunki, aby karmienie dziecka odbywało się bez pomocy rodziców. Wystarczy dobry fotelik do jedzenia, zachęcająca zastawa stołowa i produkty, po które z łatwością sięgnie dziecko, wybierając samodzielnie, na które pożywienie ma w danej chwili ochotę. Zawsze należy oczywiście zwracać uwagę na konsystencję, którą może przyjmować maluch. W tym pierwszym etapie najlepiej sprawdza się jedzenie rączkami. Przydają się wtedy mocno zabudowane śliniaki, a krzesełko do karmienia powinno być zabezpieczone materiałem ceratowym, łatwym w utrzymaniu czystości.

Co daje metoda BLW? Nie wychowujemy niejadka, ale osobę, która jest ciekawa jedzenia i nowych smaków. Nie wmuszamy, dzięki czemu maluch nie ma traumy związanej z jedzeniem niekoniecznie smakujących mu produktów. Ma wybór i sięga po to, co smakuje mu najbardziej. Wszystko to oczywiście pod stałą kontrolą osób dorosłych.

zastawa stolowa dla dzieci
Fot. Pixabay.com

Pierwsza zastawa stołowa dla dziecka

Jak wspomnieliśmy, rozszerzanie diety niemowlaka rozpoczyna się mniej więcej w 4 miesiącu jego życia. Wtedy jeszcze przydaje się jedynie dobrej jakości, silikonowa miseczka i taka sama łyżeczka. Ta powinna być optymalnie płaska i szeroka, by nie nabierać na nią zbyt dużo pokarmu. Na pierwsze jedzenie poza mlekiem doskonale sprawdzi się także specjalny gryzak z siateczką, do której można wrzucić owoc bądź warzywo. Dziecko może samodzielnie je smakować bez obawy o zakrztuszenie się czy zadławienie twardą częścią.

Akcesoria do karmienia będą zmieniać się wraz z wiekiem dziecka i kolejnymi etapami jego rozwoju. Rezolutny przedszkolak sprawnie już posługuje się sztućcami, natomiast również trzeba dobierać je z wielką uwagą.

Zestawy obiadowe dla starszych dzieci

Komplety, w których znajdziemy miseczkę, kubeczek, talerzyk i komplet sztućców dedykowane są już dzieciom od 6 miesiąca życia. Wiadomo jednak, że te nie będą jeszcze posługiwać się sprawnie nożem, natomiast warto oswajać maluchy z takimi akcesoriami. Ich producenci doskonale zdają sobie sprawę, jak ważne jest w tym zakresie bezpieczeństwo, dlatego sztućce są zazwyczaj miękkie, z okrągłymi zakończeniami, a noże nieostre, by dziecko nie mogło zrobić sobie nimi krzywdy.

Maluchy nie powinny korzystać z zastawy stołowej dla osób dorosłych, ponieważ jest to zwyczajnie niebezpieczne. Szklana szklanka czy ostry widelec może być prawdziwym zagrożeniem, jeśli tylko chcemy realizować BLW.

Jakie akcesoria do jedzenia są najlepsze? Te silikonowe bądź z melaminy, które nie zawierają szkodliwych substancji, jakie w kontakcie z jedzeniem mogłyby wywoływać negatywne reakcje. Dziecięca zastawa stołowa nie może zawierać:

  • BPA,
  • BPS,
  • Ftalanów.

Warto zwracać szczególną uwagę na zastawę ekologiczną, na przykład z materiału bambusowego.

miseczka dla dziecka
fot. Pixabay.com

Jak zachęcić dziecko do jedzenia?

Okazuje się, że nie zawsze karmienie dziecka jest łatwe i przyjemne, trafił nam się po prostu niejadek. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, dzięki którym codzienne menu będzie dla malucha bardziej przyjazne. Nie chodzi oczywiście o serwowanie każdego dnia czekolady, ale o podawanie posiłków w estetycznej, atrakcyjnej formie. W tym celu doskonale sprawdzi się kolorowa zastawa stołowa. Dzisiaj do wyboru mamy te ze wzorami z ulubionych bajek, ale trzeba przyznać, że producenci coraz bardziej zaskakują. Hitem są na przykład miseczki z atrakcją na samym dnie, którą dziecko zobaczy dopiero po zjedzeniu posiłku. Ten zabieg sprawia, że danie szybko znika z naczynia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here