dieta dziecka
fot. Pixabay.com

Pierwszym pokarmem dziecka jest mleko, natomiast samo karmienie piersią szybko przestaje wystarczać do prawidłowego rozwoju malucha. Już po 4 miesiącu zaleca się rozszerzanie diety niemowlaka. To właśnie najczęściej wtedy okazuje się, czy nasze dziecko jest prawdziwym smakoszem, a może wyrasta niejadek. Całe szczęście są skuteczne sposoby na to, by dziecko chętnie jadło wybrane produkty i mogło cieszyć się doskonałym zdrowiem.

Metoda BLW

Metoda BLW jest uznawana za najlepszą, jeśli chcemy szybko usamodzielnić dziecko w zakresie spożywania posiłków i sprawdza się już w czasie wprowadzania pierwszych stałych posiłków poza mlekiem mamy czy tym modyfikowanym. Według filozofii BLW dziecko ma samo podejmować decyzję o sposobie jedzenia (na początku najczęściej odbywa się to rączkami) oraz wyborze poszczególnych składników. Zadaniem rodziców jest nadzór nad całym procesem, zarówno w kwestii bezpieczeństwa, jak i serwowania tych zdrowych produktów. Okazuje się, że nawet owoce i warzywa będą występować w diecie dziecka, jeśli tylko będą wybierane te najbardziej lubiane.

karmienie dziecka
fot. Pixabay.com

Atrakcyjna zastawa stołowa

Warto zwracać uwagę na akcesoria do karmienia, w których serwowane są posiłki. Na początku wystarczy miseczka i łyżeczka do karmienia, a później już całe komplety. Można wybierać spośród tych kolorowych, bajkowych, jakie nawiązują do indywidualnych zainteresowań malucha. Starsze dziecko z powodzeniem może samodzielnie wybrać wzór. Zawsze należy jednak zwracać na jakość naczyń. Najlepsze są te z ekologicznego bambusa albo silikonu bez BPA, BPS czy ftalanów. Dobrze, jeśli naczynia mają antypoślizgową powłokę, są miękkie, trwałe, nadające się do mycia w zmywarce. Pierwsze sztućce powinny mieć zaokrąglone krawędzie, a noże nie mogą być ostre.

Zabawa jedzeniem

Wiadomo na pewno, że dieta dziecka musi być urozmaicona i bogata w składniki odżywcze, bo to ona ma znaczenie dla prawidłowego rozwoju. Z powodzeniem udaje się przemycić te najbardziej zdrowe produkty, jeśli tylko zaserwujemy je w atrakcyjny sposób. Na pewno pamiętasz ze swojego dzieciństwa jajka i pomidory, które przekształcały się w zabawne muchomory. Właśnie w ten sposób można z łatwością czarować talerze dziecka. Udaje się też w prosty sposób przemycać owoce i warzywa w diecie dziecka, wystarczy robić z nich soki.

Pamiętajmy, że spożywanie posiłków zawsze będzie przyjemniejsze, jeśli odbywać się będzie przy wspólnym stole wraz z rodziną.

karmienie dziecka
fot. Pixabay.com

Komfort i bezpieczeństwo

Bez względu na to, jaką metodę karmienia wybrałaś, dziecko je samodzielnie, a może z Twoją pomocą, musisz zadbać o jego wygodę podczas spożywania posiłków i bezpieczeństwo. Właśnie dlatego zaleca się foteliki do karmienia, które posiadają zabezpieczające pasy, sprawiają też, że pozycja dziecka jedzącego jest idealna. Oparcie pozwala zachować pozycję siedzącą, a ta z kolei zapobiega zakrztuszeniu się jedzeniem.

Należy też pamiętać o elementach, takich jak jakościowa zastawa stołowa, dopasowana do wieku dziecka. Okazuje się, że dzieci nawet do 4 roku życia nie powinny używać standardowych szklanek, a tym bardziej ostrych sztućców.

Czego nie warto robić?

  • Jak nie zjesz, to ktoś przyjdzie i zabierze Ci obiad,
  • Jeśli nie zjesz, to nie dostaniesz deseru,
  • Będziesz mieć robaki w brzuchu,
  • Mikołaj nie przyniesie Ci prezentu,
  • Jesteś niegrzeczny, bo nie chcesz zjeść,
  • Zjedz jeszcze kilka łyżek, za mamę, za tatę, za dziadka …..
  • Jeśli nie zjesz, to się na Ciebie obrażę,
  • Nie wyjdziemy na plac zabaw, dopóki nie zjesz całego obiadu.

To chyba najgorsze, co może usłyszeć niejadek albo dziecko, które po prostu nie jest głodne. Może być też tak, że serwowane danie zwyczajnie mu nie smakuje. Zastanów się, czy Tobie odpowiada każda potrawa? Nie tykasz owoców morza lub nie znosisz tatara? No właśnie, więc czemu zmuszać najmłodszych, by zjadali z talerza produkty, których po prostu nie lubią?

Zamiast zmuszać, udaje się w prosty sposób przemycać wartościowe produkty, ale takie, które nie trafiły w gust kulinarny małego smakosza. Zawsze warto też wyznawać zasadę, zgodnie z którą, jeśli dziecko zgłodnieje, to zje. Dzięki temu karmienie dziecka staje się znacznie łatwiejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here