krzeselko do karmienia
fot. Pixabay.com

Czy wiesz, jak ogromną popularnością cieszy się dzisiaj metoda karmienia BLW (Baby Led Weaning)? Ta jest zupełnym przeciwieństwem tradycyjnych metod spożywania posiłków przez najmłodszych. Odchodzi się od pomocy w karmieniu dziecka na rzecz nauki samodzielnego jedzenia. Dowolność wyboru spożywania poszczególnych produktów można wdrażać już od momentu, w którym następuje rozszerzenie diety dziecka. Niezastąpionym w tym celu akcesoriów będzie odpowiedni fotelik do karmienia. Jaki wybrać i na co zwracać szczególną uwagę przy jego wyborze? Prezentujemy funkcje, jakie powinny posiadać wszystkie foteliki do karmienia dla dzieci.

Fotelik do karmienia czy do jedzenia?

Fotelik do karmienia powinien znaleźć się na liście obowiązkowych elementów, jakie zawiera każda wyprawka dla dziecka. Będzie przecież potrzebny już około 4 miesiąca życia maluszka. To właśnie wtedy następuje rozszerzenie diety niemowlaka, a dziecko rozpoczyna naukę samodzielnego spożywania poszczególnych produktów spożywczych.

Eksperci do spraw żywienia potwierdzają, że fotelik nie może być do karmienia, ale musi być do jedzenia. To kolosalna różnica, ponieważ w tej standardowej opcji karmienie dziecka polega jedynie na posadzeniu dziecka w foteliku, ale znacznej pomocy w nabieraniu jedzenia przy wsparciu rodziców. Jeśli mamy zaś na myśli fotelik do jedzenia, ten ma posiadać wszelkie niezbędne opcje, by spożywanie posiłków mogło odbywać się samodzielnie przez dziecko i to przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa, ale też jego komfortu. Tylko wtedy przygoda z jedzeniem nie wywoła efektu niejadka.

foteliki do karmienia
fot. Pixabay.com

Co wyróżnia dobry fotelik do karmienia?

Foteliki to te akcesoria do karmienia, które muszą być przede wszystkim praktyczne. Należy postawić więc na jakość wykonania, ale też rozwiązania, które są wygodne dla rodziców. Przede wszystkim, uwagę warto zwrócić na wysokość fotelika, bo warto, by nadawał się do ustawienia go przy stole rodzinnym, dzięki czemu najmłodszy członek rodziny może spożywać posiłki ze wszystkimi bliskimi.

Kolejna rzecz, to materiał, z jakiego jest wykonany fotelik, najlepiej jeśli jest pokryty ceratkową powłoką. To z kolei ważne, jeśli wdrażana jest metoda BLW, a dziecko dopiero zaczyna przygodę z samodzielnym jedzeniem. Dzięki temu z łatwością można utrzymać krzesełko zawsze w czystości.

Warto, by krzesełko do karmienia można było szybko składać wedle potrzeby oraz przemieszczać w dogodne miejsce, doskonałe są te na kółeczkach, ale muszą posiadać specjalną blokadę. Dobry fotelik posiada również pasy zabezpieczające dziecko, które niwelują ryzyko wypadnięcia z siedziska. Pasy powinny być regulowane.

Istotnym elementem jest stoliczek, na którym znajdzie się dziecięca zastawa stołowa. Najlepiej, jeśli ten ma antypoślizgową powłokę lub zagłębienia idealne do postawienia kubka albo miseczki do jedzenia. Należy pamiętać, by zastawa stołowa dla dzieci była wykonana z bezpiecznego silikonu albo ekologicznego tworzywa bambusowego.

fotelik do karmienia
fot. Pixabay.com

Co ważne, fotelik do karmienia zawsze trzeba wybierać, biorąc pod uwagę jego wielkość, ma to znaczenie patrząc na metraż mieszkania czy komfortowe przemieszczanie tego elementu wyprawki dla dziecka. Konieczne jest też zwrócenie uwagi na maksymalny wzrost malucha oraz jego wagę (można kupić takie, które udźwigną dzieci o wadze nawet 30 kilogramów). Niektóre foteliki mogą z powodzeniem służyć nawet przez kilka pierwszych lat życia dziecka, a krzesełko do jedzenia z czasem może przemienić się w wygodne mini biurko do zabawy czy pierwszej nauki.

Krzesełko do karmienia może być wykonane z jakościowego, trwałego plastiku o mocnej konstrukcji, ale dużą popularnością cieszą się także uniwersalne foteliki drewniane. Takie akcesoria dla dziecka można dobierać również ze względu na estetykę wykonania i design. Ich producenci oferują dzisiaj tak szeroki wybór rozmaitych wzorów i kolorów, że bez problemu udaje się nabywać foteliki pasujące do aranżacji domowego wnętrza, dla dziewczynek bądź krzesełka do karmienia dla chłopców.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here