akcesoria do karmienia
fot. Pixabay.com

Okazuje się, że o akcesoria do prawidłowego karmienia dziecka należy zadbać już na etapie, w którym kompletowana jest wyprawka dla noworodka. To dlatego, że te pierwsze gadżety przydadzą się właśnie zaraz po porodzie. O ile wiadomo na pewno, że najlepsze dla dziecka jest karmienie piersią, niestety nie każda młoda mama ma taką możliwość. Są również i takie, które świadomie rezygnują z tej formy żywienia malucha. Co powinna zawierać wyprawka dla dziecka, które dopiero przyszło na świat, a jakie akcesoria do karmienia nabyć dla starszaka? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Pierwsze pożywienie dziecka

Eksperci do spraw żywienia potwierdzają, że przez pierwsze miesiąca życia dziecka, to powinno jeść jedynie mleko. Jeśli nie odbywa się karmienie naturalne, to należy wprowadzić karmienie butelką. Warto wiedzieć, by ta była odpowiednio dopasowana do potrzeb dziecka. Jej smoczek powinien mieć właściwy rozmiar, warto nabyć także butelkę antykolkową, która będzie zapobiegać nadmiernemu przełykaniu powietrza, bo te z kolei są właśnie najczęstszą przyczyną powstawania bolesnych kolek. Zaleca się kupno butelki szklanej, najpierw o minimalnej pojemności, a wraz z rozwojem malucha tej większej. Karmienie dziecka butelką zobowiązuje do kupna nie tylko butelki, ale też akcesoriów, dzięki którym zachowuje się optymalną higienę. Mowa tutaj o wyparzaczu do butelek i specjalnej szczotce czyszczącej. Zaleca się również, by sama butelka do karmienia była wymieniana przynajmniej raz w miesiącu bądź w razie jej uszkodzenia natychmiast.

 

karmienie dziecka
fot. Pixabay.com

Rozszerzanie diety dziecka

Rozszerzanie diety niemowlaka następuje około jego 4-5 miesiąca życia. To wtedy oprócz mleka zaleca się podawanie mu także innych produktów. Rozpocząć można od innych produktów mlecznych, w tym kaszek, a potem również warzyw i owoców. Bardzo ważne jest, by rozszerzanie diety dziecka zacząć właśnie od warzyw – te są mniej słodkie, tym samym mniej lubiane przez dzieci. Jeśli zaserwujemy w pierwszej kolejności smaczny owoc, istnieje duże prawdopodobieństwo, że maluch nie będzie chciał jeść warzyw.

W pierwszym etapie karmienie odbywać się może już szeroką i płaską łyżeczką, a pokarm musi być podawany małymi porcjami, by uniknąć zakrztuszenia. Najlepiej sprawdza się łyżeczka do karmienia z silikonu, bez sztucznych surowców, w pełni bezpieczna za najmłodszych. Taka sama powinna być pierwsza miseczka do karmienia. Do tych pierwszych produktów, jak jabłko banan czy marchewka świetnie sprawdzają się silikonowe gryzaki ze specjalną siateczką. Te pozwalają na samodzielne smakowanie bez ryzyka zakrztuszenia się czy pobrudzenia.

Kilkumiesięczne niemowlęta należy karmić w pozycji półsiedzącej, najlepiej w specjalnym foteliku (koniecznie z regulowanym oparciem) bądź bujaku. Trzeba pamiętać także o śliniaku, który zapobiegnie brudzenia ubranek, świetnie sprawdza się ten ze specjalną kieszonką, do której trafiają resztki pokarmu.

akcesoria do karmienia dziecka
fot. Pixabay.com

Akcesoria do karmienia starszaków

Kiedy dziecko siedzi już samodzielnie i stabilnie, warto kupić fotelik do karmienia. Najlepiej z regulowanym oparciem oraz wysokością siedziska. Foteliki posiadają najczęściej stoliczki, na których swobodnie można serwować dziecku posiłki. Dobrze jest wybrać fotelik ze specjalnymi wypustkami na kubek czy talerzyk, a dziecięca zastawa stołowa ma być wykonana z bezpiecznego dla zdrowia silikonu, z antypoślizgowym dnem.

Pokarmy rozdrobnione należy podawać w niezbyt głębokich miseczkach, a zamiast standardowych sztućców wystarczy sama łyżeczka. Dzieci, które uczą się samodzielnie pić, najchętniej korzystają z tzw. kubków niekapków, które jednocześnie niwelują ryzyko zakrztuszenia, ale stanowią też komfort dla samych rodziców, którzy nie muszą sprzątać rozlanego napoju.

Pamiętajmy, że nie każde dziecko je chętnie, niektóre trzeba do tego specjalnie namawiać. Jeśli trafił się niejadek, do spożywania posiłków z całą pewnością zachęci go kolorowa zastawa stołowa, na przykład z wizerunkiem bajkowych bohaterów. Wszystkie akcesoria powinny być nietłukące się. Dzisiaj hitem są ekologiczne naczynia z tworzywa bambusowego. Najlepsze są naczynia, które można myć w zmywarce i łatwo utrzymywać w czystości.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here