Okazuje się, że codzienna dieta dziecka jest niestety w większości przypadków nieodpowiednia. Eksperci do spraw żywienia potwierdzają, że maluchy w codziennym jadłospisie otrzymują zbyt dużo białka, a za mało witamin. To dlatego od kilku lat prowadzona jest kampania społeczna, która ma uświadamiać konieczność zmiany nawyków żywieniowych. 5 porcji warzyw i owoców dziennie to menu, które sprawi, że rozszerzanie diety dziecka pójdzie sprawnie, a menu będzie należytej jakości. Podpowiadamy, jak przemycić owoce i warzywa dla dziecka, by najmłodsi chętnie się nimi zajadali.
Owoce i warzywa pełne witamin
To właśnie owoce i warzywa w diecie dziecka są głównym składnikiem, który dostarcza do organizmu cenne witaminy i minerały, które z kolei mają ogromny wpływ na wszechstronny rozwój najmłodszych. Każde jedzenie dla dziecka powinno zawierać przynajmniej małą dawkę takich wartości. Owoce, jak i warzywa są źródłem cennych witamin A, E, C, Z grupy B i K. Zawierają kwas foliowy, beta karoten. Oprócz tego są bogate w błonnik i pektyny, potas, magnez, cynk czy żelazo. Wszystkie te wartości odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie małego organizmu, mają wpływ na układ pokarmowy, odporność, ale też wzmacniają kości. Niebagatelny jest również ich wpływ na sferę intelektualną, pełnowartościowa dieta ma znaczenie dla całego układu nerwowego, procesów pamięci, koncentracji uwagi czy skupienia. Zdrowe nawyki żywieniowe są też ważne, by eliminować otyłość u dzieci i sprawiać, by te były pełne energii i chętne do realizacji aktywności fizycznej. W Polsce to nadal ogromny problem.

Pierwsze owoce i warzywa w diecie dziecka
Jeśli mamy na uwadze rozszerzanie diety, karmienie dziecka powinno nastąpić poprzez zaserwowanie mu w pierwszej kolejności warzyw. Świetnie sprawdza się marchewka, ziemniak, ale też dynia czy pietruszka. Z reguły warzywa są mniej lubiane przez dzieci, bo mają niższą zawartość cukru niż owoce. Jeśli to więc owoce staną się pierwszym stałym pokarmem, na przykład jabłko bądź banan, istnieje duże ryzyko, że maluch nie będzie chciał jeść warzyw. Te pierwsze posiłki warzywne czy owocowe muszą być w formie mocno rozdrobnionej. Sugeruje się soki dla dzieci albo musy warzywne bądź musy owocowe dla dziecka. Jeśli chcemy zaserwować kawałek świeżego jabłka niemowlęciu, z powodzeniem możemy umieścić go w specjalnym gryzaku z zabezpieczającą siateczką, którą dziecko ssie i w ten sposób wydobywa owocowy sok.

Jak zachęcić do jedzenia owoców i warzyw?
Czy wiesz, że na rynku bez problemu znajdziesz zdrowe, owocowe słodycze dla dzieci? Są one świetną alternatywą, jeśli niejadek rzeczywiście nie ma ochoty na owoce bądź warzywa. Warto wybierać te bez zawartości cukru. Oczywiście, owoc w formie batonika powinien być tylko rzadko wykorzystywaną alternatywą, na przykład jako przekąska podczas spaceru, ale nigdy jako podstawowy składnik zdrowej diety.
Świetnie sprawdzają się też gadżety do karmienia, jak kolorowa zastawa stołowa, wspomniany już gryzak z siateczką czy sztućce o zabawnej formie. Wszystkie akcesoria do karmienia mogą przybierać bajkową postać, dzięki czemu jedzenie kojarzy się z zabawą.
Warto wprowadzić metodę żywienia BLW, zgodnie z którą to dziecko wybiera, co chce zjeść i spożywa posiłki samodzielnie. Co ciekawe, takie jedzenie w przedszkolu nie jest już wyjątkiem, nie mówiąc o popularności tej metody w polskich domach. Chodzi o to, by maluch mógł wybrać jedzenie, które rzeczywiście lubi, ale oczywiście pod nadzorem dorosłych, po prostu dajemy mu swobodę i poczucie, że spożywa tylko to, co w danej chwili chce, jednocześnie uczymy samodzielności. Należy przy tym pamiętać, by dla komfortu i bezpieczeństwa najmłodszych jedzenie zgodne z metodą BLW odbywało się w foteliku do karmienia. Ten gadżet da też komfort rodzicom.
Dziecko chętniej zje owoc bądź warzywo, jeśli te składniki będą serwowane w atrakcyjnej formie. Oczywiście można przemycać je w sokach, kompotach czy nawet ciastach, ale w surowej postaci też świetnie nadają się do jedzenia i wtedy też zawierają najwięcej wartościowych witamin. Przyda się więc wykrawaczka do twardych produktów, z której można tworzyć naprawdę ciekawe kształty. Jesteśmy przekonani, że kawałek jabłka w kształcie samochodu czy bajkowego zamku szybko zniknie z talerzyka dziecka.