karmienie dziecka
fot. Pixabay.com

Czy wiesz, że odpowiednie akcesoria do karmienia dziecka mają ogromne znaczenie i to nie tylko, jeśli pod uwagę weźmiemy komfort i bezpieczeństwo spożywania posiłków przez same maluchy, ale również, kiedy uwzględnimy wygodę rodziców? Dobrze dobrana zastawa stołowa sprawi, że maluch będzie jadł posiłki chętnie i samodzielnie, a dorośli nie będą mieć problemów z utrzymaniem właściwej higieny i czystości w trakcie i po jedzeniu.

Akcesoria do karmienia najmłodszych

już po 4 miesiącu życia niemowląt wprowadza się rozszerzenie diety dziecka. To wtedy maluch otrzymuje do jedzenia nie tylko mleko mamy czy to modyfikowane, ale i pierwsze tzw. stałe pokarmy. Rozszerzanie diety niemowląt rozpoczyna się od serwowania im owoców i warzyw w wersji mocno rozdrobnionej, najlepsze są musy. Jeśli mają być w kawałku, by zabezpieczyć malca przed ryzykiem zakrztuszenia się, warto stosować specjalne gryzaki z siateczką. Do środka wkłada się kawałek jabłka, banana bądź marchewki, a dziecko przez siateczkę kosztuje dany składnik. Co ciekawe, taki gryzak sprawdza się równie dobrze jako pierwsza zabawka dla niemowlaka.

Jeśli karmienie dziecka odbywa się już za pomocą miseczki i łyżeczki, warto postawić na miseczkę, z której nic nie wypada. Ta świetnie nadaje się, jeśli wdrażana jest metoda BLW, zgodnie z którą zachęca się malucha do samodzielnego jedzenia i wyboru ulubionych składników. Magiczna miseczka do jedzenia sprawdza się też doskonale w celu utrzymania względnej czystości w trakcie jedzenia.

akcesoria do karmienia dziecka
fot. Pixabay.com

Bezpieczeństwo a karmienie dziecka

Stawiając na bezpieczeństwo najmłodszych w trakcie spożywania posiłków, należy wziąć pod uwagę jakość, jaka charakteryzuje zastawę stołową. Najlepsze są naczynia dla dzieci z silikonu albo ekologicznego bambusa. Warto, by były pozbawione ftalanów, PVC czy BPA, które mogą negatywnie wchodzić w reakcję z poszczególnymi składnikami potrawy. Należy sprawdzać certyfikaty jakości oraz oznaczenia producentów. Pamiętajmy, że o wszelkie akcesoria do karmienia dzieci powinno się zadbać już na etapie kompletowania podstawowego wyposażenia, jakim jest wyprawka.

W czym karmić dziecko?

Oprócz odpowiedniej zastawy stołowej niezbędny jest fotelik do karmienia. Ten daje bezpieczeństwo, ale i wygodę podczas codziennego spożywania posiłków przez małe dzieci.  Dobrze dobrany fotelik może stanowić świetne wyposażenie pokoju dziecka, najpierw służyć tylko do jedzenia, a potem zamienić się w stolik do zabawy. Jeśli maluch je samodzielnie dobrze zaopatrzyć się w śliniaki. Dostępne są te mocno zabudowane, z rękawkami albo dodatkowymi kieszonkami, do których wpadają resztki pokarmu.

karmienie dzieci
fot. Pixabay.com

Jak zachęcić do jedzenia?

Często zdarza się, że dziecko to niejadek, który niechętnie próbuje kolejne składniki codziennego jadłospisu, a jednak dieta dziecka musi być przecież wartościowa i urozmaicona. Niezwykle ważne są owoce i warzywa w diecie dziecka i z łatwością można je przemycać z taki sposób, by zachęcać dziecko do jedzenia, a spożywanie posiłków stanowiło doskonałą atrakcję. Świetnie sprawdza się wyciskarka do owoców i warzyw, z której powstają pyszne soki, można także serwować zdrowe słodycze dla dziecka, chociażby te bez cukru, za to z dużą dawką owoców, a więc witamin.

Wiadomo na pewno, że dziecko do jedzenia zachęca ciekawa zastawa stołowa. Oprócz kwestii związanych z bezpieczeństwem i pełnym zdrowiem maluchów liczą się także walory estetyczne. Na szczęście producenci oferują dzisiaj szeroki wybór naczyń, które dziecko będzie wprost uwielbiać. Wystarczy, że miseczka do jedzenia będzie zawierać wzór ulubionej bajki. Trzeba przyznać, że niektóre talerzyki i łyżeczki są tak kolorowe, że z powodzeniem stanowią dekor w pokoju malucha. Te akcesoria mogą też służyć do zabawy, doskonałym przykładem może być łyżeczka do karmienia dedykowana chłopcom w kształcie koparki.

Zawsze świetnie sprawdza się też atrakcyjne podanie jedzenia. Z poszczególnych składników obiadu stworzyć można kolorowy obrazek. Idealnie sprawdzają się też specjalne wykrawaczki i foremki. Dzięki temu dziecko może zjeść kanapkę czy owoc w kształcie ulubionego zwierzątka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here