nauka przez zabawe
fot. Pixabay.com

Podstawową aktywnością dziecka jest zabawa. Idealnie, jeśli ta może być jednocześnie rozrywkową formą spędzania wolnego czasu, ale także czynnikiem, jaki wpływa na wszechstronny rozwój malca. Już dawno udowodniono, że to właśnie nauka poprzez zabawę sprawdza się najlepiej. Na szczęście wiedzą już o tym świadomi rodzice, pedagodzy w przedszkolach oraz nauczyciele w szkołach. Coraz częściej nudną naukę zamieniają na realizację autorskich programów, zgodnie z którymi zabawki edukacyjne są priorytetem. Jak wpływać na rozwój dziecka, wykorzystując zabawki? Jakie aktywności proponować, by uczyły, ale jednocześnie sprawiały prawdziwą frajdę? Uwagę warto zwrócić już na pierwsze zabawki dla dziecka, bo już kilkumiesięczne dziecko może się bawić, a przy tym rozwijać. Szczegóły przedstawiamy w poniższym artykule.

Nauka, która sprawia radość

Dziecko poprzez zabawę spędza czas wolny, a jego rozwój i nauka poszczególnych umiejętności realizowana jest wręcz podświadomie. Świetnie sprawdzają się w tym zakresie zabawki Montessori. To te, jakie są zgodne z pedagogiką Marii Montessori. Właśnie ona odkryła, że dziecko może rozwijać się tylko wtedy, gdy wszelkie elementy edukacyjne zostaną dobrane wedle jego indywidualnych potrzeb i upodobań. Chodzi o to, by każdego ucznia traktować jako odrębną jednostkę i słuchać jego oczekiwań. Co więcej, nauka, która odbywa się poprzez samodzielnie wybraną przez dziecko zabawę, odbywa się znacznie bardziej skutecznie. Dziecko samo decyduje, co w danym momencie chce robić i przy wykorzystaniu jakich akcesoriów. Oczywiście, duża w tym zasługa dorosłych, by proponować mu poszczególne zabawki, które uczą, dopasowane do etapu jego rozwoju i ewentualnych zainteresowań. Poczucie, że robi się to, na co ma się w danym momencie ochotę, ma jednak kolosalne znaczenie dla skuteczności całej edukacji. Pedagogika Montessori stała się zresztą tak popularna i ceniona niemalże na całym świecie, że dosłownie jak przysłowiowe grzyby po deszczu pojawiają się kolejne przedszkola i placówki szkolne, które stawiają na edukację właśnie zgodnie z taką filozofią.

zabawki edukacyjne
fot. Pixabay.com

Jak zabawa może rozwijać?

Eksperci potwierdzają, że odpowiednie zabawki kreatywne pobudzają wyobraźnię, usprawniają liczne umiejętności manualne, mają znaczenie na odbieranie bodźców zewnętrznych przy wykorzystaniu różnych zmysłów. Kreatywna zabawa rozwija aktywność fizyczną, umiejętności manualne, tzw. małą motorykę, ale ma znaczenie także na koncentrację uwagi czy procesy pamięci. Te najlepsze zabawki dla dziecka uczą logicznego myślenia, technicznego działania, dają podstawy do myślenia przyczynowo-skutkowego. Uczą kontaktów społecznych, działania w grupie, zdrowej rywalizacji, ale też odpowiedzialności, skupienia, precyzji czy uczenia się na samodzielnie popełnianych błędach. Dobra zabawka będzie wpływać na wszechstronny rozwój dziecka, czyli jej funkcje będą uczyć w różnym spektrum.

Co ciekawe, wiedza jest przyswajana znacznie lepiej i trwale, jeśli prezentowana jest w przyjazny dla dziecka sposób. Taka edukacja nie zniechęca, ale wręcz zachęca do nauki i praktycznego poznawania świata. Wkuwanie nudnych, nierzadko niezrozumiałych regułek już dawno powinno odejść do lamusa na rzecz rozwiązań praktycznych, kiedy nauka wywołuje szeroki uśmiech na twarzach najmłodszych uczniów.

zabawki edukacyjne
fot. Pixabay.com

Zabawki, które uczą

Pierwsze zabawki edukacyjne mogą zaliczać się do podstawowych akcesoriów, jakie zawiera każda wyprawka dla noworodka. To chociażby przytulanka, grzechotka, chustka wykonana z materiałów o różnych fakturach. Świetnie sprawdzają się też grzechotki ze specjalnymi wypustkami, potem kostka i tablica manipulacyjna. Dobrze znane są stoliczki edukacyjne, pchacze, jeździki, sortery, które sprawdzą się jako prezent dla chrześniaka. Doskonały prezent na roczek to już pierwsze puzzle, układanki, zabawki kreatywne, takie jak drewniane klocki.

Starszaki uwielbiają zaś edukacyjne zabawki ogrodowe, ale też wszelakie planszówki i zabawki typu „zrób to sam” – kolorowanki, wyklejanki, wyszywanki, to podstawowe akcesoria, które mogą jednocześnie uczyć.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here