plecak dla ucznia
fot. Pixabay.com

Czy wiesz, że ciężar plecaka, w którym dziecko każdego dnia nosi do szkoły niezbędne przybory, nie powinien przekraczać 10%  wagi ucznia? W praktyce jest jednak zupełnie inaczej, a standardowy plecak dla dziecka już w pierwszej klasie jest znacznie cięższy. Ponieważ sama waga tego akcesorium stanowi spory dyskomfort, wybierając plecak do szkoły, pod uwagę powinno brać się co najmniej kilka czynników, jakie mają znaczenie dla jego jakości. Dobry plecak dla ucznia jako obowiązkowy element wyprawki do szkoły to nie tylko gwarancja wygody, ale też pewność zachowania zdrowia, bezpieczeństwa oraz możliwość transportowania książek i innych artykułów szkolnych bez ryzyka ich zniszczenia.

Jak wybierać plecak dla dziecka do szkoły?

Chociaż wydaje się, że zakup plecaka dla ucznia nie stanowi żadnego problemu, to te pojawiają się już po przekroczeniu progu sklepu z takim asortymentem.

  • Jaka powinna być waga plecaka?
  • Jakiej wielkości powinien być plecak dziecka i jaką pojemnością ma się charakteryzować?
  • Jak wybierać szelki w plecaku?
  • Plecak czy tornister dla dziecka?
  • Praktyczny plecak dla ucznia, czyli jaki?

To tylko niektóre z pytań, jakie zadają sobie rodzice, którzy muszą podjąć decyzję o plecaku jako podstawowym elemencie, który ma zawierać wyprawka szkolna.

plecak szkolny
fot. Pixabay.com

Przede wszystkim plecak szkolny ma być lekki, bo jego zawartość jest najczęściej zbyt ciężka. Dobry plecak posiada usztywnianą ściankę (jak tornister), która graniczy z plecami małego ucznia, dzięki czemu ten może zachować zawsze prostą postawę ciała. Szelki plecaka muszą być szerokie, by nie wżynały się w ramiona pod wpływem ciężaru, muszą być także regulowane. Jeśli plecak dziecka spełnia te wymagania, kolejnym krokiem jest wybór tego najbardziej praktycznego modelu. Dobrze, jeśli plecak wykonany jest z nieprzemakalnego materiału, który dodatkowo można z łatwością czyścić. Plecak powinien posiadać kilka przegródek, miejsce na piórnik i lunchbox oraz bidon z piciem. W zestawie bardzo często można znaleźć ten z workiem na kapcie.

Dla dziecka, które już niedługo będzie stawiać pierwsze kroki na szkolnych korytarzach, ogromne znaczenie ma wygląd plecaka. Na szczęście producenci tych elementów wyprawki szkolnej spełniają całkowicie ich potrzeby. W sklepach znaleźć można nie tylko kolorowe plecaki, ale też te dekorowane motywami z ulubionych bajek. Hitem są też plecaki na kółkach, których nie trzeba nosić na plecach, ale z powodzeniem można wozić niczym walizkę. Wygląd zewnętrzny plecaka to już kwestie indywidualna i wzór powinien być wybierany przez ucznia. Nie ma wątpliwości, że ładny plecak zachęci do nauki.

Co musi zmieścić plecak?

Nie każda szkoła jest wyposażona w szafki dla uczniów, w której ci mogą przechowywać podręczniki czy inne przybory szkolne. Większość dzieci nadal nosi artykuły szkolne każdego dnia w plecaku. Kilka książek, ćwiczenia, zeszyty, teczka plastyczna, piórnik, strój na W-F, kapcie na zmianę, lunchbox, w którym znajdą się zdrowe słodycze czy inne przekąski, to tylko najważniejsze rzeczy, jakie zostają pakowane, by uczeń mógł spędzić dzień w szkole. Jak widać, wyprawka do plecaka może być naprawdę okazała i stanowić spory bagaż.

plecak do szkoly
fot. Pixabay.com

Dobry plecak do szkoły to nie wszystko

Rzeczywiście to plecak jest podstawowym elementem każdej wyprawki szkolnej, natomiast, by stworzyć optymalne warunki do nauki, warto zwrócić uwagę  jeszcze na inne aspekty i nie mamy tutaj na myśli walorów estetycznych plecaka, choć dla dziecka pewnie ma to priorytetowe znaczenie. Liczy się jakość wszelkich przyborów szkolnych, ale również przygotowanie w pokoju małego ucznia strefy dostosowanej do zdobywania wiedzy i kolejnych umiejętności. Jeszcze przed pójściem do szkoły, w wyposażenie pokoju dziecka ma zawierać biurko i krzesło do biurka. Warto postawić też na przydatne do nauki akcesoria, jak lampa doświetlająca miejsce nauki, organizery, mały śmietnik, a nawet zabawki edukacyjne dopasowane do wieku i etapu rozwoju ucznia. Nie od dziś wiadomo przecież, że to nauka poprzez zabawę daje najlepsze rezultaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here