wyprawka do szkoly
fot. Pixabay.com

Trzeba przyznać, że wyprawka dla ucznia znacznie różni się od wyprawki dla noworodka czy przedszkolaka. Im starsze dziecko, tym większe potrzeby. Zaznaczyć także trzeba, że rzeczy, jakie mają znaleźć się w plecaku do szkoły to nie tylko akcesoria uznane przez same dzieci czy rodziców, ale zgodne z obowiązkowym programem edukacyjnym MEN. Co musi zawierać wyprawka szkolna? Koniecznie zerknij na naszą listę niezbędników.

Czas do szkoły

Chociaż szkoły prezentują listę potrzebnych akcesoriów dla ucznia niedługo przed rozpoczęciem roku szkolnego, to już od początku wakacji trwają nierzadko poszukiwania niezbędników. O ile artykuły szkolne według samego dziecka mają być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie, tak pedagodzy wskazują na konieczność nabywania tych najlepszej jakości. Tylko takie przybory szkolne pozwolą na pobieranie nauki na najwyższym poziomie.

wyprawka szkolna
fot. Pixabay.com

Oto co musi zawierać wyprawka dla dziecka, które już na początku września maszeruje do szkoły:

  • plecak lub tornister,
  • piórnik,
  • zeszyty,
  • teczka plastyczna z artykułami, takimi jak blok, kredki, flamastry, farby, plastelina, papier kolorowy, nożyczki, klej,
  • piórnik z podstawowym wyposażeniem,
  • strój na W-F,
  • worek z kapciami,
  • podręczniki, jeśli te nie są zapewniane przez szkołę (na przykład do lekcji religii czy języka angielskiego),
  • lunchbox, w którym znajdzie się przekąska albo nawet zdrowe słodycze.

To oczywiście tylko podstawowa wyprawka do plecaka, bo każda placówka szkolna może przedstawiać listę niezbędników, jakie dodatkowo będą potrzebne, Niektóre szkoły proszą o ryzy papieru, chusteczki, mydła z dozownikiem. W ramach zajęć dodatkowych czy różnych przedmiotów mogą być potrzebne jeszcze inne akcesoria jak instrumenty muzyczne czy zabawki edukacyjne w klasach 1-3.

Wyprawka do szkoły – na co zwrócić szczególną uwagę?

O ile niektóre przedmioty rzeczywiście może wybierać dziecko samodzielnie i brać pod uwagę jedynie ich walory estetyczne, tak większość elementów wyprawki powinien nadzorować rodzic. Przykładem mogą być przybory piśmiennicze, które na początku edukacyjnej drogi należy dobierać z wielką uwagą. Przydają się na przykład specjalne nakładki, które pozwalają trzymać prawidłowo dłoń podczas nauki pisania.

Strój na W-F powinien być wygodny, ale też wykonany z dobrej jakości bawełny. Taki będzie dawać nie tylko komfort podczas wzmożonej aktywności fizycznej, ale nie będzie prowadzić do przegrzewania dziecka, jego nadpotliwości czy krępowania ruchów.

Istotna jest też jakość kapci, które dziecko zakłada w szkolnej szatni. Te mają mieć przede wszystkim antypoślizgową podeszwę. Uczeń spędza w nich każdego dnia wiele godzin, buty muszą być wygodne.

Z wielką uwagą dobiera się również plecak dla dziecka. Czy zdajesz sobie sprawę, że nawet połowa uczniów posiada wady postawy? W licznych przypadkach przyczyną jest właśnie nieodpowiedni plecak dla ucznia. Nie dość, że na plecach dziecko musi nosić każdego dnia wiele kilogramów, to jeszcze niedopasowane szelki sprawiają mu spory dyskomfort.

wyprawka do szkoly
fot. Pixabay.com

Pokój ucznia

Rodzice dziecka, które już niedługo pójdzie do szkoły, muszą zwrócić uwagę nie tylko na zawartość jego plecaka, ale konieczne jest również stworzenie mu odpowiednich warunków do codziennej nauki. W jego pokoju, w którym dotychczas królowały jedynie zabawki, teraz trzeba zorganizować kącik szkolny. Niezbędne jest biurko dla dziecka, krzesło do biurka, ale także inne wyposażenie pokoju dziecka, dzięki któremu nauka będzie odbywać się w optymalnym komforcie. Należy zadbać o dobre pomoce edukacyjne, chociażby zabawki kreatywne, ale też przyborniki czy lampkę, która dobrze doświetli strefę nauczania. W tym miejscu lepiej zrezygnować z dekoracji, które mogą jedynie rozpraszać malucha podczas zdobywania wiedzy i nowych umiejętności.

Warto pamiętać, że to właśnie dobre przygotowanie dziecka do szkoły i zapewnienie mu niezbędnych akcesoriów pomocnych w nauce jest koniecznością, by uczeń mógł zdobywać wiedzę, umiejętności i wszechstronnie się rozwijać. To obowiązek rodziców każdego dziecka, które zaczyna nowy etap życia, idąc do pierwszej klasy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here