lozko dla dziecka
fot. Pixabay.com

Dbanie o zdrowy sen dziecka to obowiązek każdego rodzica. Okazuje się, że wybór odpowiedniego łóżeczka wcale nie jest taki prosty. To podstawowe akcesorium, jakie powinna zawierać każda wyprawka dla dziecka, oferowane jest w szerokiej gamie, patrząc na materiał, z jakiego wykonane jest łóżeczko dla dziecka, rozmiar czy dodatkowe funkcje. Podpowiadamy, na co zwracać szczególną uwagę podczas takich zakupów.

Łóżeczko dla niemowlaka

To właśnie w łóżeczku niemowlę spędza najwięcej czasu. Nie ma więc wątpliwości, że musi być ono najlepszej jakości. Odpowiednio dobrane łóżko dla dziecka będzie wpływać na jego komfort funkcjonowania, ale ma znaczenie nawet wtedy, gdy pod uwagę weźmiemy aspekty zdrowotne. Spokojny, zdrowy sen malucha ma przecież priorytetowe znaczenie, patrząc na jego wszechstronny rozwój.

Najczęściej wybierane jest łóżeczko z naturalnego drewna. Warto wybierać łóżka dla dzieci ze szczebelkami oraz kilkustopniową regulacją wysokości. Noworodek może spać na najwyższym poziomie, natomiast wraz z nabywaniem przez dziecko umiejętności w zakresie motoryki ruchowej należy poziom ten obniżać. Wszystko po to, by zapewnić mu optymalne bezpieczeństwo. Na najniższym poziomie łóżka dziecięce tego rodzaju mogą służyć za kojec do zabawy. Standardowy rozmiar najmniejszego łóżeczka to 120×60 cm albo nieco większe 140x70cm. Takie posłuży przez kilka pierwszych lat. Dokładnie w tym samym rozmiarze dostępne jest łóżeczko turystyczne, idealne w czasie podróżowania z maluchem. Pamiętajmy jednak, że łóżeczko turystyczne, kołyska dla dziecka czy przenośny bujak dla dziecka nie może zastąpić standardowego łóżeczka z dobrym materacem. Te dodatkowe akcesoria sprawdzą się w sytuacji, kiedy dziecko odbywa drzemkę poza swoim pokojem, natomiast główne miejsce spania powinno znaleźć się w przeznaczonym do tego pomieszczeniu. Ważne są rytuały wypoczynku najmłodszych, rodzice zawsze wspomagać się mogą przecież elektroniczną nianią, by czuwać nad snem dziecka.

lozko dziecka
fot. Pixabay.com

Łóżko dla przedszkolaka

Już 3 latek z całą pewnością nie zmieści się do łóżeczka ze szczebelkami, a nawet jeśli, to jego sen nie będzie relaksujący. Początkujący przedszkolak powinien posiadać wygodne łóżko do samodzielnego spania. By zachęcić je do spania bez mamy i taty warto nabyć łóżko dla przedszkolaka kolorowe, z bajkowymi akcentami. Dzisiaj producenci proponują nawet te w kształcie sportowego auta czy bajkowego zamku księżniczki. Hitem są też łóżka domki. Minimalny rozmiar łóżka dla starszego dziecka to 160×80 cm albo 200x 90 cm. Taki mebel może spokojnie służyć jako łóżko dla ucznia klas wczesnoszkolnych. Dobrym pomysłem jest także łóżko regulowane, które „rośnie” razem z dzieckiem. Z powodzeniem można je zmieniać dekoracyjną pościelą dla dziecka. Dzisiaj bez problemu znajdziemy pościel dla dziecka z ulubionymi, bajkowymi wzorami, które umilą zasypianie, a jednocześnie będą najlepszej jakości.

lozko dla dziecka
fot. Pixabay.com

Gadżety do łóżka dla dzieci

W sklepach online można nabyć rozmaite akcesoria dla najmłodszych, które będą wpływać na ich bezpieczny sen, ale również sprawią, że samodzielny pobyt w łóżku nie będzie traumą. Dla najmłodszych przewiduje się ochronne zabezpieczenia na szczebelki, a do zabawy karuzelę nad łóżeczko, pozytywkę czy pałąk z grzechotkami. Starsze dzieci zabierają do spania ukochaną przytulankę, cieszą się z przyjaznej pościeli i miękkich poduszek. Ich również można zostawiać delikatne światło dla zwiększenia komfortu zasypiania nie w całkowitej ciemności.

Pamiętajmy jednak, że łóżeczko dla dziecka ma być oazą spokoju, relaksy i zdrowego snu, a nie kącikiem zabaw, Zbyt dużo bodźców może wpływać niekorzystnie na proces zasypiania, ponieważ maluch będzie się rozpraszał zbyt intensywnymi doznaniami. Należy zadbać też o stonowane kolory w kąciku do spania, świetnie sprawdza się uniwersalna biel bądź łagodne pastele.

By dziecko mogło się całkowite zregenerować po całym dniu wrażeń, potrzebuje minimum 10 godzin snu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here