rzeczy po porodzie
fot. Pixabay.com

Poród to niewątpliwie jedna z najważniejszych, przejmujących, wyjątkowych i radosnych chwil w życiu każdej kobiety. Warto pamiętać jednak o realiach, a tym z całą pewnością jest połóg. To czas zaraz po porodzie, trwa średnio 6 tygodni i dotyczy fizjologicznych zmian, jakie zachodzą w ciele kobiety. To także czas zawirowań hormonalnych, które mają wpływ na samopoczucie młodej mamy. Warto zadbać więc o odpowiednią wyprawkę, w której muszą znaleźć się niezbędne akcesoria po porodzie, jakie należy zabrać już do szpitala, ale przydadzą się również już po powrocie z noworodkiem do domu. Pamiętajmy, że nie tylko wyprawka dla dziecka jest ważna, bo równie istotny jest komfort mamy.

Niezbędne akcesoria po porodzie

Większość oddziałów położniczych dysponuje listą niezbędników, jakie ma zawierać torba do szpitala rodzącej. Warto z niej skorzystać, by już na miesiąc przed wyznaczonym terminem porodu przyszła mama była dobrze przygotowana. Musimy wiedzieć, że nie da się przecież przewidzieć rozpoczęcia porodu, a sam termin jest tylko przybliżony.

Lista z wyprawką dla mamy dostarczona ze szpitala jest ważna, by ciężarna nie zabierała do szpitala akcesoriów, które są tam dostępne w standardzie. Pod tym względem każdy szpital oferuje inny pakiet dla młodej mamy.

polog
fot. Pixabay.com

Wyprawka do szpitala zawiera najczęściej:

  • podkłady poporodowe,
  • podpaski poporodowe,
  • majtki poporodowe,
  • wkładki laktacyjne,
  • koszulę do karmienia,
  • naturalne kosmetyki do codziennej higieny, w tym krem do brodawek.

Piszemy rzecz jasna o absolutnym minimum i rzeczach koniecznych, natomiast wyprawka może zawierać jeszcze dodatkowe elementy, na przykład laktator, by pobudzić laktację. Co istotne, zaopatrzenie się w środki higieny osobistej jest niezwykle ważne w okresie połogu. Dzięki nim nie będzie on tak dokuczliwy, a wiemy przecież, że sam czas po porodzie jest niezwykle trudny. Warto zadbać więc o to, by przebiegł bez żadnych zakłóceń, w optymalnym komforcie. To priorytet, jeśli pod uwagę weźmiemy fakt, że połóg nie może być przeszkodą w ramach codziennej opieki nad noworodkiem. Dziecko wymaga przecież należytej opieki i młoda mama musi temu stawić czoła. Wszelkie akcesoria powinny być dobierane zgodnie z indywidualnymi potrzebami oraz preferencjami mamy.

Wyprawka dla dziecka do szpitala

Oprócz rzeczy dla mamy potrzebne są też akcesoria dla dziecka. Większość z nich również zapewnia szpital, ale dobrze, jeśli ciężarna zabierze ze sobą podstawowe środki higieny dla maluszka. Wśród nich powinny się znaleźć:

  • pieluchy,
  • pieluszka tetrowa i flanelowa,
  • kosmetyki dla dzieci, w tym środki myjące i krem na odparzenia,
  • ubranka dla dziecka wraz z niedrapkami i czapeczką,
  • becik i kocyk,
  • butelka dla dziecka w razie problemów z karmieniem naturalnym,
  • smoczek.
rzeczy do szpitala dla mamy
fot. Pixabay.com

Jak wybierać akcesoria higieniczne?

Należy mieć na uwadze, że wszelkie przedmioty, z których korzystać będzie zarówno kobieta zaraz po porodzie, jak i noworodek muszą być najlepszej jakości. Mają wpływać nie tylko na higienę, ale również stan zdrowia i bezpieczeństwo świeżo upieczonej mamy oraz noworodka. Tym samym, nie mogą podrażniać delikatnej skóry ani uczulać. W razie jakichkolwiek zmian skórnych należy reagować natychmiast. Kobiety po porodzie powinny używać łagodzących płynów do higieny intymnej, a wkłady poporodowe muszą być optymalnie przewiewne. Wszystkie ubrania powinny zostać wyprane w delikatnym, dedykowanym dzieciom płynie do prania i wyprasowane. W pierwszym okresie życia dziecka mama nie powinna używać perfum ani innych kosmetyków ze sztucznymi substancjami.

Ważna jest też dieta matki karmiącej. Ta wpływa nie tylko na intensywność laktacji, ale nierzadko także na stan zdrowia dziecka. Optymalna dieta niweluje występowanie kolek oraz alergii u noworodków. Mamy karmiące piersią mogą zaopatrzyć się w specjalne herbatki na pobudzenie laktacji. Świetnie sprawdzają się te z kopru włoskiego. Mają one znaczenie także na sam stan piersi, niwelując chociażby ryzyko występowania stanów zapalnych.

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here