zabawki
fot. Pixabay.com

Najlepsza zabawka to taka, której sposób wykorzystania ogranicza jedynie wyobraźnia dziecka. To właśnie zabawki kreatywne uznawane są za te doskonałe, bo nie tylko umożliwiają dziecku spędzanie czasu w ramach jakże atrakcyjnej aktywności, ale dodatkowo wpływają na wszechstronny rozwój malucha. Jak wybierać zabawki dla dzieci? Które sprawdzą się najlepiej, by nie tylko wywoływały szeroki uśmiech na buzi malca, ale jednocześnie uczyły? Wskazówki prezentujemy poniżej.

Zabawki kreatywne według Montessori

Filozofia Marii Montessori zakłada stawianie na indywidualne potrzeby dziecka, w tym jego rozwój. Poprzez samodzielny wybór zabawek maluch jest aktywny zgodnie z własnymi preferencjami. Rola dorosłych sprowadza się tutaj do zaopatrzenia dziecka w takie zabawki, które będą miały pozytywny wpływ na jego wszechstronny rozwój. Chodzi jednak o to, by maluch miał poczucie samodzielnego wyboru, bo właśnie w ten sposób może być realizowana najbardziej skuteczna nauka poprzez zabawę.

W skład zabawek montessori wchodzą te, które pobudzają jego wyobraźnię, są kreatywne i edukacyjne. To gadżety o prostej konstrukcji, które angażują, dziecko musi być aktywne. Dzięki temu udaje się wpływać na jego wszechstronny rozwój wedle potrzeb. Mowa tu o zdobywaniu nowej wiedzy, usprawnianiu czy nabywaniu umiejętności. Już pierwsze zabawki, jeśli są tylko odpowiednio dobrane, mogą rozwijać motorykę ruchową, zdolności manualne, ale też uczyć skupienia, koncentracji, mają ogromny wpływ na procesy pamięci.

zabawka kreatywna
fot. Pixabay.com

Wśród najlepszych zabawek kreatywnych według filozofii Montessori wyróżniają się:

  • kostki manipulacyjne,
  • maty edukacyjne,
  • tablice manipulacyjne,
  • sortery,
  • układanki,
  • puzzle,
  • drewniane klocki,
  • zabawki typu „zrób to sam”.

Warto dodać, że właśnie taki wybór sprawdzi się doskonale jako zabawka dla prezent. Oczywiście wtedy, gdy zostanie dopasowana do wieku malucha. Okazuje się jednak, że zabawki montessori nadają się już dla niemowląt, a później dla przedszkolaków, a nawet najmłodszych uczniów.

Zabawka dla dziecka dopasowana do jego wieku

Zabawki będą pobudzać wyobraźnię, ale tylko wtedy, gdy zostaną dopasowane pod względem wieku i etapu rozwoju malucha. Można wręczyć idealny prezent na roczek, jak i prezent dla 3 latka, o ile zabawka będzie nadawać się do sprawnego użytkowania przez dzieci w danym przedziale wiekowym. Wiadomo przecież, że grzechotka nie sprawdzi się dla starszaka, bo będzie jedynie nudzić, zaś zabawki drewniane nie będą dobre dla noworodków. Każda dobra zabawka musi być bezpieczna, nie stwarzać zagrożenia, ale też być tak skonstruowana, by dziecko mogło spędzać z nią czas wolny z zamierzonym efektem. Dla tych najmłodszych nie zaleca się zabawek z małymi częściami czy ostrymi krawędziami, zaś starszak sprawnie poradzi sobie z bardziej skomplikowanymi konstrukcjami.

zabawki kreatywne
fot. Pixabay.com

Z jakich zabawek lepiej zrezygnować?

Większość osób stawia na zabawki uniwersalne, jak maskotki czy przytulanki. Rzeczywiście są one atrakcyjne wizualnie, natomiast niekoniecznie pobudzają wyobraźnię. Dokładnie tak samo jest z licznymi zabawkami interaktywnymi. Te, które tylko świecą i grają, szybko się znudzą, ponieważ w żaden sposób nie angażują dziecka. Po poznaniu wszystkich funkcji takiego gadżetu, zabawka zostanie rzucona w kąt.

Zawsze trzeba patrzeć na jakość wykonania zabawki. Producent ma zapewniać certyfikat jakości, idealnie, jeśli zabawka dla dziecka pochodzi z lokalnego rynku, na przykład jest wykonana ręcznie. Nie sprawdzają się tzw. chińskie buble, wykonane ze słabej jakości, toksycznego plastiku.

Nie zawsze warto też stawiać na obowiązujące trendy. Pamiętajmy, że chociaż w kolorowym świecie zabawek także panuje moda, a telewizyjne reklamy zachwalają rozmaite propozycje akcesoriów dla najmłodszych, to jednak sugerujemy rozsądny wybór zabawek. Nie zawsze te popularne są kreatywne, zresztą dziecko szybko może stracić zainteresowanie nimi na poczet kolejnej zabawki, którą już posiadają rówieśnicy.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here