zabawki dla dzieci
fot. Pixabay.com

Wśród najlepszych zabawek dla dzieci znajdziemy te interaktywne, kolorowe, święcące, wydające dźwięki, elektroniczne, ale również takie o prostej konstrukcji. Jak wybierać te najlepsze? Skąd wiadomo, która zabawka okaże się prawdziwym hitem, a która jest jedynie bublem, który szybko trafi do kąta? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, by zabawki dla dzieci były interesujące, a jednocześnie optymalnie bezpieczne.

Zabawka dopasowana do zainteresowań dziecka

Pierwsze zabawki to zawsze przytulanki oraz grzechotki. Najczęściej to zabawki montessori, jak kostki manipulacyjne czy przedmioty o różnych fakturach. Pod tym względem nie możemy jeszcze mówić o indywidualnych zainteresowaniach dziecka, bo trudno o nich wiedzieć w przypadku niemowląt. Uwagę zwraca się wtedy na gadżety, które wpływają na wszechstronny rozwój dziecka.

Zabawka dla dziecka dopasowana do zainteresowań dziecka jest możliwa, jeśli patrzymy na prezent na roczek albo prezent dla 3 latka – to starsze dzieci potrafią już wskazać zainteresowanie danym gadżetem. Świetnym rozwiązaniem jest też dopasowanie zabawki do płci dziecka, wiadomo na pewno, że istnieją zabawki uniwersalne, ale na sklepowych półkach wyróżniają się również typowe zabawki dla dziewczynek, jak i zabawki dla chłopców. Zawsze trzeba uwzględniać wiek dziecka oraz etap jego rozwoju.

Z reguły dziewczynki interesują się bajkowymi lalkami i wszelkimi asortymentami, dzięki którym zabawa będzie jeszcze bardziej atrakcyjna. Chłopcy wolą zaś samochody, dinozaury albo instrumenty muzyczne. Nie można oczywiście uogólniać indywidualnych preferencji dzieci, natomiast mówimy tutaj o przeciętnych zainteresowaniach.

W przypadku starszych dzieci zabawka na prezent nie stanowi już większego problemu, ponieważ wystarczy zapytać malucha o wymarzony podarunek. Pamiętajmy jedynie, że jego marzenia nie zawsze są spójne z dobrą jakością wyrobu, warto być czujnym, by nie podarować dziecku zabawki, która może stanowić dla niego zagrożenie.

zabawka na roczek
fot. Pixabay.com

Zabawki uniwersalne

Nie ma wątpliwości, że zawsze dobra zabawka to zabawka uniwersalna. To taka, która wywoła uśmiech na twarzy każdego dziecka bez względu na płeć, wiek czy pasje. Tutaj wymienić można chociażby klocki, wszelakie układanki czy planszówki. Świetnie sprawdzają się zabawki ponadczasowe, które idealnie sprawdzały się lata temu i teraz również dają podstawy do spędzania wolnego czasu bez nudy. Dobre zabawki to te, którymi dziecko może bawić się samodzielnie albo wraz z rówieśnikami. Nie istnieją tutaj podziały na wiek czy zainteresowania. To gadżety zawsze chętnie używane, które nigdy się nie nudzą.

Zabawki kreatywne

Z całą pewnością nauka poprzez zabawę przynosi najlepsze rezultaty i warto brać ten aspekt pod uwagę podczas wyboru najlepszej zabawki. Prym wiodą zabawki kreatywne, w tym zabawki drewniane oraz zabawki typu „zrób to sam”. Należy dopasować je do wieku dziecka, by rzeczywiście wpływały na wszechstronny rozwój. Dobrą informacją jest to, że zabawki kreatywne dedykowane są już niemowlętom, można znaleźć te idealne w każdym przedziale wiekowym, zaczynając od mat edukacyjnych czy tablic manipulacyjnych poprzez sortery i układanki, aż po gry planszowe, karty pracy, kolorowanki czy gadżety „zrób to sam”, jak wyklejanki i wyszywanki.

Wybierając takie zabawki dziecięce, udaje się wpływać na rozwój, usprawnianie czy nabywanie różnych umiejętności. Doskonale wpływają na tzw. motorykę małą, sprawność fizyczną, ale też skupienie, koncentrację uwagi, naukę podstaw liczenia bądź czytania.

zabawki dla dziecka
fot. Pixabay.com

Zabawki dla dzieci a bezpieczeństwo

Zabawki dla dziecka mają dawać frajdę, mogą też wpływać na rozwój, ale zawsze muszą być bezpieczne. Wykonane z najlepszej jakości materiałów, bez małych czy ostrych elementów, idealnie jeśli są ekologiczne. Zabawki należy dobierać ze względu na wiek malucha. Ich producent powinien dołączać certyfikat jakości, informacje o przeznaczeniu oraz składzie. Warto ograniczać dostęp do gadżetów elektronicznych, dzieci do drugiego roku życia w ogóle nie powinny z takich korzystać, a tym starszym wystarczy dosłownie kilkanaście minut dziennie z tabletem w dłoni czy przed komputerem.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here