zabawki dzieciece
fot. Pixabay.com

Sklepowe półki dosłownie uginają się od nadmiaru rozmaitych zabawek. Nic dziwnego, że dorośli mają spory problem, by wybrać tę najlepszą. Okazuje się, że zabawka, która wygląda atrakcyjnie, wcale się nie sprawdzi, za to świetnym pomysłem będzie wręczenie dziecku gadżetu o prostej konstrukcji. Co brać pod uwagę, kiedy wybieramy zabawki dla dzieci? Które cieszą się największą popularnością, ale i zainteresowaniem najmłodszych? Warto się nad tym zastanowić, kompletując wyprawkę dla noworodka bądź wyprawkę dla przedszkolaka. Wiek też ma przecież znaczenie.

Zabawki dla dzieci, które zawsze wywołują uśmiech

Nie masz pojęcia, jaka zabawka dla dziecka sprawdzi się najlepiej? Wśród kolorowych, świecących i grających bubli trudno wybrać naprawdę wartościowy produkt. To dlatego należy stawiać na zabawki uniwersalne, znane od pokoleń. Jeśli są oferowane również teraz, oznacza to, że nadal są świetnym pomysłem na prezent na roczek czy prezent dla 3 latka.

Wśród takich wyróżniają się pluszaki i wszelakie maskotki rodem z bajek, które niejednokrotnie służą jako pierwsza przytulanka. Równie dobrym pomysłem są także zabawki drewniane. To właśnie one są ponadczasowe, pobudzają wyobraźnię i nigdy się nie nudzą. Drewniane mogą być klocki, pojazdy, instrumenty muzyczne, domki dla lalek albo garaże.

Hitem są zabawki dziecięce, takie jak lalki dla dziewczynek – doskonale sprawdza się szmaciana lalka oraz samochody dla chłopców, idealne są resoraki.

zabawki dla dziecka
fot. Pixabay.com

Dobra zabawka, czyli jaka?

Pamiętajmy, że zabawka na prezent zawsze sprawdzi się doskonale, jeśli zostanie dopasowana do dziecka. Należy brać pod uwagę jego zainteresowania, ale też wiek czy etap rozwoju, to kwestie mocno indywidualne. Nie zawsze priorytetem musi być moda na daną zabawkę, chociaż wśród przedszkolaków zauważa się już trend, zgodnie z którym dzieci chcą posiadać dokładnie to samo, co rówieśnicy. Przedszkolaki to również dobrzy obserwatorzy, nie da się ukryć, że silnie wpływają na nie przekazy reklamowe. Zgodnie z modą, najpopularniejsze zabawki zmieniają się sezonowo, nie zawsze warto inwestować w nie duże kwoty, bowiem gadżet szybko może się znudzić.

Uwagę lepiej zwrócić na jakość zabawki i jej zastosowanie. Idealnie sprawdzają się zawsze zabawki kreatywne, na przykład zabawki Montessori, które dają możliwość zabawy, ale też wpływają na ich wszechstronny rozwój. Pobudzają wyobraźnię, wpływają na zmysły malucha, angażują, usprawniają tzw. małą motorykę, uczą koncentracji, skupienia uwagi i mają ogromny wpływ na procesy pamięci. Do takich zaliczają się wszelakie sortery, układanki, planszówki, puzzle, zabawki typu „zrób to sam”.

Co istotne, zarówno pierwsze zabawki, jak i te wręczane starszym dzieciom, muszą wykazywać należytą jakość. Producent musi zawrzeć informację o wieku dziecka, które może z niej korzystać, składzie oraz przeznaczeniu. Najlepiej wybierać zabawki dla dzieci z certyfikatami. Te nie mogą zawierać małych ani ostrych elementów, którymi maluchy mogą zrobić sobie krzywdę. Idealne zabawki to te ekologiczne.

dobra zabawka
fot. Pixabay.com

Zabawki dopasowane do dziecka

Dorośli robią podstawowy błąd, ponieważ przy wyborze zabawki bardzo często sugerują się właśnie trendami i popularnością danego gadżetu, a nie zwracają uwagi na indywidualne preferencje dziecka. Może okazać się, że maluch ma zupełnie inne zainteresowania. Co więcej, zabawka może nie być dopasowana do wieku dziecka. Bardzo często zdarza się, że dorośli wręczają maluchom zabawki „na wyrost”, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę elektroniczne gadżety. Nierzadko spełniają wręcz swoje potrzeby, zapominając o oczekiwaniach dzieci. W związku z tym dziecko, które otrzymało zabawkę, nie potrafi się nią bawić, a sam gadżet staje się nudny i bezużyteczny.

Pamiętajmy także, by nabywać zabawki tylko renomowanych producentów, tych, którzy mogą pochwalić się wysoką jakością swoich produktów. Dzięki temu zabawka będzie trwała i przez długi czas pozwoli dawać frajdę w czasie rozrywkowego spędzania wolnego czasu.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here