zabawki dla dzieci
fot. Pixabay.com

Dzieci uwielbiają zabawki i bez względu na wiek jest to ta forma spędzania wolnego czasu, którą realizują najczęściej. Aby czas ten mijał pożytecznie, warto dobrze zastanowić się nad gadżetami, które sami podsuwamy dziecku. Nie zawsze chodzi przecież o to, by zabawkowy prezent zajął malucha w ciszy i spokoju. Istotą jest wpływ zabawki na rozwój każdego dziecka. Właśnie dlatego ostateczny wybór trzeba dokładnie przemyśleć.

Wiek dziecka

Dobra zabawka dla dziecka to taka, która jest dopasowana do jego wieku. Ta dla starszych dzieci sprawi, że malec nie będzie nią w ogóle zainteresowany albo będzie wykorzystywał niezgodnie z przeznaczeniem. Zabawka dla najmłodszych wręczona starszakowi sprawi zaś spory zawód, bo będzie go nudzić. Każdy producent zabawek ma obowiązek oznaczać przedział wiekowy dziecka, uwzględniając jego etap rozwoju. To istotne, by zabawka spełniała swoje funkcje, a jednocześnie była optymalnie bezpieczna. Zupełnie inny będzie przecież zabawkowy prezent na roczek, a inny prezent dla 3 latka. Najmłodsi otrzymują przeważnie zabawki o prostej konstrukcji, bez małych części czy ostrych krawędzi. Te starsze dzieci bawią się już gadżetami nieco bardziej skomplikowanymi, a ich obsługa nie sprawia najmniejszego problemu. Przeciętny kilkulatek sprawnie obsługuje już większość elektronicznych gadżetów i interaktywnych zabawek.

dobra zabawka
fot. Pixabay,com

Indywidualne zainteresowania

Trzeba pamiętać o indywidualnych zainteresowaniach dziecka, a nie tylko kierować się modą. Nie każda dziewczynka lubi lalki, a chłopiec zamiast kolejnego resoraka może woli otrzymać figurkę dinozaura do kolekcji. O ile zabawki dla niemowląt mają wypływać na rozwój najmłodszych i tutaj trudno wskazać jeszcze osobiste preferencje, tak zabawka dla przedszkolaka może być już wybrana przez niego samodzielnie.

Jeśli nie mamy możliwości spytania o zainteresowania dziecka, sprawdzą się zabawki uniwersalne, na przykład drewniane klocki.

Rozwój dziecka

Jeśli myślisz, że zabawka dla dziecka, która gra i świeci, jest najlepsza, to grubo się mylisz. Okazuje się, że większość zabawek interaktywnych zostaje rzucona w kąt już po kilkukrotnym użyciu. Rzeczywiście, taka zabawka na prezent wygląda niezwykle atrakcyjnie, ale niestety nic poza tym. W żaden sposób nie angażuje malucha, nie pobudza jego wyobraźni, nie wymusza aktywności. Jej użytkowanie jest w sumie bezzasadne i szybko się nudzi.

Właśnie dlatego najlepiej sprawdzają się zabawki edukacyjne, które jednocześnie dają rozrywkę, ale i uczą. Wpływają na wszechstronny rozwój poprzez pobudzanie zmysłów. Od najmłodszych lat dzieci mogą rozwijać tzw. małą motorykę, zdolności manualne, zdobywać nową wiedzę i rozmaite umiejętności. W tym zakresie świetnie sprawdzają się wszelkie układanki, planszówki, ale też puzzle albo zwyczajne klocki. Dla starszaków warto nabywać zabawki typu „zrób to sam”. To właśnie szeroka gama zabawek kreatywnych pobudza wyobraźnię, ale pozytywnie wpływa też na procesy pamięci, skupienie czy koncentrację uwagi.

Liczne grono pedagogów poleca zabawki Montessori. To zabawki iście kreatywne, które zawsze wpływają na rozwój dziecka. Jednocześnie są atrakcyjne i jeśli tylko dopasowane do wieku dziecka, proste w obsłudze. Trzeba dodać, że akcesoria Montessori zdobyły tak ogromną popularność, iż w dobrych sklepach funkcjonują całe działy z tego rodzaju produktami. Nie ma wątpliwości, że warto przyjrzeć się im uważniej.

zabawki
fot. Pixabay.com

Jakość zabawek

Zabawki dziecięce nie mogą posiadać małych elementów, które dziecko mogłoby połknąć ani tych ostrych, którymi maluch mógłby się skaleczyć. Co więcej, liczą się certyfikaty, które potwierdzają jakość wyrobu. Świetnym rozwiązaniem jest wybór zabawek z rynku lokalnego, coraz częściej są to gadżety wykonywane ręcznie z naturalnych materiałów.

Każda zabawka musi posiadać etykietę, a na niej producent powinien umieścić informacje, takie jak:

  • wiek dziecka, zgodnie z którym zabawka jest przeznaczona do użytku,
  • materiał, z jakiego wykonana jest zabawka,
  • sposób użycia,
  • miejsce pochodzenia zabawki,
  • data przydatności, jeśli taka jest wymagana.

Dobra zabawka powinna być prostej konstrukcji, by nie uległa szybko uszkodzeniu i nie stwarzała zagrożenia dla malca. Biorąc te aspekty pod uwagę, należy też uwzględniać wiek dziecka. Rodzice popełniają bardzo często duży błąd, wręczając zabawki dla dzieci na wyrost. Taki gadżet może nie tylko być niebezpieczny, ale stanie się po prostu nudny, ponieważ maluch nie będzie potrafił go wykorzystać.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here